Θριάμβευσε στο Ζηρίνειο ο Απόλλωνας

2015-11-28T19:13:03+00:00 2015-11-28T19:29:58+00:00.

28/Nov/15 19:13

Απόλλωνας

Την Παρασκευή ανακοινώθηκε, το Σάββατο έγινε ήρωας! Ο λόγος φυσικά για τον Κέβιν Ντίλαρντ ο οποίος με 28 πόντους οδήγησε τον Απόλλωνα Πάτρας σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 82-79 απέναντι στην Κηφισιά.

Την Παρασκευή ανακοινώθηκε, το Σάββατο έγινε ήρωας! Ο λόγος φυσικά για τον Κέβιν Ντίλαρντ ο οποίος με 28 πόντους οδήγησε τον Απόλλωνα Πάτρας σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 82-79 απέναντι στην Κηφισιά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια και ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν αυτός που σημείωσε τους κρίσιμους πόντους στο τέλος.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα βελτίωσε το ρεκόρ της (2-6 νίκες) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα την ώρα που η Κηφισιά παρέμεινε εντός της ζώνης των playoffs με ρεκόρ 4-4.

Εξέλιξη του αγώνα

Με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι χαμηλός και τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, ο Γλυνιαδάκης έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά με 6-4 στο 5′. Η αντίδραση του Απόλλωνα ήρθε δια χειρός Πελεκούδα και Μέιερ, με τον Αμερικάνο να σκοράρει έξω από τα 6.75 και να φέρνει τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά μπροστά (12-9, 8′). Το χαμηλό παραγωγικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Πάτρας να έχει οριακό προβάδισμα 15-14.

Στα επόμενα λεπτά η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο, ο Χογκ διαμόρφωσε το 22-22 (13′) και ο Νίκος Γκίκας με ελεύθερο τρίποντο έβαλε τη Κηφισιά σε ρόλο οδηγού (25-22) στο 15′. Ο Απόλλωνας απάντησε αρχικά με τον Βεργίνη (28-28, 16′) και στη συνέχεια προηγήθηκε με όμορφη προσπάθεια του Σάντλερ (30-29, 17′). Εκατέρωθεν τρίποντα των Λόουερι και Μέιερ ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (37-37, 19′) και το… τρελό δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά (42-40).

Στο ίδιο έργο θεατές στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεχωρίσει. Ο Κασελάκης ισοφάρισε σε 48-48 στο 24′, ενώ το ίδιο έκανε και ο Ντίλαρντ στο 26′ (54-54′). To εξαιρετικό ποσοστό των παικτών του Κώστα Μέξα έξω από τα 6.75 (10/18 τρίποντα) τους έδωσε την ευκαιρία να προηγηθούν με 59-56 στο 29′ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώθηκε τελικά στο 61-58 υπέρ τους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τον Απόλλωνα να διατηρεί οριακό προβάδισμα 63-61, 7.23′ πριν τη λήξη. Ο νεοφερμένος Λόουερι συνέχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στην Κηφισιά η οποία με δικό του τρίποντο πήρε κεφάλι στο σκορ (64-63), με 6.01′ στο ρολόι. Ο Ντίλαρντ όμως ήταν και πάλι εκεί για τους Πατρινούς οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 73-68 στο 37′. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (76-76), 1.16 πριν το τέλος. Διαδοχικοί πόντοι του MVP Ντίλαρντ και του Βεργίνη έδωσαν προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους με 82-79, 27” πριν το τέλος, και η Κηφισιά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού αστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα άλωσε το Ζηρίνειο (82-79) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Τον… σωτήρα που έψαχνε μπορεί να αισιοδοξεί πως βρήκε ο Απόλλωνας Πάτρας, αφού ο Κέβιν Ντίλαρντ ανακοινώθηκε μόλις χτες από τη διοίκηση και σήμερα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Είναι χωρίς αμφιβολία ο MVP της νίκης των φιλοξενούμενων.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και τέτοιου είδους αναμετρήσεις κρίνονται στα σημεία. Ο Απόλλωνας σούταρε με συνολικά 10/22 τρίποντα (45%), εξέλιξη η οποία του έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Στα τελευταία λεπτά βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και δραπέτευσε με μία πολύ σημαντική νίκη.