Περιστέρι – ΠΑΟΚ 64-49: Νίκη και τρίτη θέση στο Super Cup με MVP Χουγκάζ

2023-09-30T17:54:31+00:00 2023-09-30T18:28:52+00:00.

30/Sep/23 17:54

Το Περιστέρι κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 64-49 στον ”μικρό” τελικό του Super Cup 2023 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Αποστολή στην Ρόδο: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 64-49, στον ”μικρό” τελικό του Super Cup 2023 στην Ρόδο.

Η ομάδα του Σπανούλη ήταν πιο εύστοχη και στην καθοριστική δεύτερη περίοδο πήρε διαφορά, που κράτησε μέχρι τέλος.

Ο Χουγκάζ  έδειξε τον δρόμο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με 18 πόντους (και 22 συνολικά), όντας ο MVP των νικητών.

Όσο για τους ηττημένους, ήταν ξανά χαρακτηριστικά άστοχοι από το τρίποντο με 19% και 4/21 σουτ (3/23 με Παναθηναϊκό).

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πάρει ποτέ ξανά μέρος στο τουρνουά (1986, 2020-), ενώ το Περιστέρι πήγε στον τελικό το 2020 (82-74 ο Προμηθέας).

Οι δυο ομάδες στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην Basket League 2023/24, που ξεκινά το ερχόμενο Σάββατο (7/10).

Το Περιστέρι επιστρέφει στην Ρόδο για το ματς με τον τοπικό Κολοσσό (7/10), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Προμηθέα (7/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα επιθετικά το ματς και προηγήθηκε με 15-8, με μπροστάρη τον Χουγκάζ. Την ίδια στιγμή, ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα ευστοχίας (2/7 σουτ), αλλά ακόμα κι έτσι μείωσε σε 17-14, έστω και προσωρινά, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με +6 (20-14) υπέρ του Περιστερίου.

Ο Χουγκάζ ήταν ασταμάτητος (18 πόντοι στο ημίχρονο), όπως και το Περιστέρι, το οποίο πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και μαζί το διψήφιο προβάδισμα. Το 23-19 έγινε 30-19 μέσα σε 3′ και έτσι η ομάδα του Σπανούλη απομακρύνθηκε, ενώ δεν έμεινε εκεί. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με την μεγαλύτερη διαφορά του ματς, αυτή των 15 πόντων του 41-26.

Ράγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ μπήκαν στην επιθετική εξίσωση του Περιστερίου και κάπως έτσι οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 20 (53-33). Η αστοχία του ΠΑΟΚ ήταν χαρακτηριστική, ειδικά στο τρίποντο, με την συμπλήρωση των 30′ να βρίσκει το σκορ στο 53-37.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν στο 20% στο τρίποντο (4/20) και συνολικά στο 29% (14/48) στο 37′, με το Περιστέρι σε εκείνο το σημείο να έχει ένα προβάδισμα 16 πόντων (62-46). Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με το Περιστέρι απλά να διαχειρίζεται τον χρόνο για τη νίκη με 64-49 και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Πού κρίθηκε

Το 23-19 στις αρχές της δεύτερης περιόδου έγινε 51-26 στο πρώτο ημίχρονο, με το Περιστέρι να μην κινδυνεύει για το υπόλοιπο του ματς.

Ο Χουγκάζ με 22 πόντους (18 στο πρώτο μέρος), 5 ριμπάουντ και 7/11 σουτ, έκανε την διαφορά για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 53-37, 64-49

4ο ΕΣΑΚΕ Super Cup (29-30/9, ΚΓ Καλλιθέας Ρόδου)