Κυριαρχικός Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό και έδειξε ποιος είναι το ΑΦΕΝΤΙΚΟ!

2023-09-30T21:19:28+00:00 2023-09-30T22:06:29+00:00.

gadamopoulos

30/Sep/23 21:19

olympiacos Super Cup

Οι πρωταθλητές Ελλάδας διέλυσαν το “τριφύλλι” με 75-51 στον τελικό του Super Cup και κατέκτησαν με εμφατικό τρόπο τον πρώτο τίτλο της σεζόν, χάρη σε ένα απίστευτο σερί 27-0 σε πρώτη και δεύτερο περίοδο.

Αποστολή στη Ρόδο: Σταύρος Μπαρμπαρούσης / info@eurohoops.net

Οι «γυαλιστερές» μεταγραφές του Παναθηναϊκού δεν «θάμπωσαν» το «αστέρι» του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν τη σεζόν με μπόλικες φιλοδοξίες, όμως, τουλάχιστον για την ώρα, ο… «σερίφης» στο ελληνικό μπάσκετ δεν έχει αλλάξει.

Ο νταμπλούχος Ολυμπιακός διέλυσε το βράδυ του Σαββάτου (30/9) τον Παναθηναϊκό με 75-51, στον τελικό του Super Cup στη Ρόδο, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και έστειλε με εμφατικό τρόπο το δικό του μήνυμα, περί διατήρησης των κεκτημένων του εντός συνόρων!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε κυριολεκτικά αντίπαλο στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής περιόδου και διατήρησε τον τίτλο που κατέκτησε και στην περσινή διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του από την πρώτη περίοδο (16-4), εκμεταλλευόμενος τις κακές επιλογές του «τριφυλλιού» στην επίθεση και έβαλε πρόωρα τέλος στο ματς από τη δεύτερη περίοδο, με το «εκκωφαντικό» σερί 27-0 πριν από το ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι – με δώδεκα νέους παίκτες – χρειάζεται σαφώς χρόνο, με σκοπό βεβαίως να δείξει καλύτερο πρόσωπο στο επόμενο ντέρμπι «αιωνίων», την ερχόμενη Παρασκευή (6/10), για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος σκόρερ του τελικού, με 20π. και 6/7τριπ. ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος έβαλε και τη «σπίθα» της μεγάλης διαφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Για τον Παναθηναϊκό οι 15 πόντοι του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, σε σημείο, όμως, που όλα είχαν κριθεί. Στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην πρώην ομάδα του, ο Κώστας Σλούκας είχε 9π. με 3/3διπ. αλλά και 0/5 τρίποντα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Το ντέρμπι φάνηκε να κρατά μόλις… τρία λεπτά. Το καλάθι του Κώστα Σλούκα μείωσε σε 5-4 για τον Παναθηναϊκό, όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 11-0, για το 16-4 στο 10΄, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ!

Ο Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο στα καλάθια, με 6π., ο Παπανικολάου πρόσθεσε 5π., ενώ οι «πράσινοι» είχαν 2/14 σουτ και υποχρεώθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ, πληρώνοντας τις κακές επιλογές τους στην επίθεση.

Με τη φόρα του «Λάρι»!

Η αναμενόμενη αντίδραση του «τριφυλλιού» δεν ήρθε στη δεύτερη περίοδο, στην οποία οι Πειραιώτες διεύρυναν το σερί τους στο εντυπωσιακό… 27-0, μετατρέποντας το 5-4 του 3΄ στο +28 και το 32-4 του 17΄, χάρη σε τρία διαδοχικά τρίποντα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη!!!

Σε αυτό το διάστημα, ο Παναθηναϊκός είχε 2/21 σουτ, πριν πετύχει τρεις βολές ο Σλούκας στο 2:55 για το ημίχρονο, ενώ το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι (μετά το 5-4) ήρθε από τον Κώστα Αντετοκούνμπο στα 46,5΄΄… Το 37-11 του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Αταμάν με 3/25 σουτ (0/13τριπ.), αλλά και με καμία ασίστ και δέκα λάθη.

«Πράσινη» αντίδραση, χωρίς αντίκρισμα

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε ποτέ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του τελικού, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός «κέρδισε» την τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» βρήκαν ελαφρώς ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας 23 πόντους, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να τους βάλει και πάλι στο ματς. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, διατηρώντας τη μεγάλη διαφορά ως το 30΄ (56-34), αλλά και φτάνοντάς τη στη μέγιστη τιμή της, με το +30 (64-34) του 34΄!

Πού κρίθηκε: Στο απίστευτο σερί 27-0 του Ολυμπιακού από το 7:14 του πρώτου δεκαλέπτου ως το 2:55 του δεύτερου! Αλλά και στα 19 περισσότερα ριμπάουντ (41-22) των «κόκκινων» και την αρνητική εξίσωση επτά ασίστ και 17 λαθών των «πράσινων».

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο κορυφαίος του τελικού με 20π. και 6/7τριπ., πετυχαίνοντας τρία διαδοχικά στο μεγάλο σερί του δεύτερου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2 (1/3διπ., 8ασ., 7ριμπ.) Κάνααν 12 (4/4διπ., 1/5τριπ.), Λούντζης 5 (1/5τριπ.), Λαρεντζάκης 20 (6/7τριπ.), Φαλ, Παπανικολάου 10 (2/4τριπ.), Πίτερς 4 (2/2διπ., 0/4τριπ.), Μιλουτίνοφ 10, Σίκμα 4 (2/6διπ., 9ριμπ.), ΜακΚίσικ 8 (2/2διπ., 4/4βολ.).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (3/3διπ., 0/5τριπ., 6ριμπ.), Παπαπέτρου, Γκραντ 14 (2/5διπ., 2/3τριπ.), Λεσόρ 8 , Αντετοκούνμπο 2, Ερνανγκόμεθ 15 (2/7διπ., 3/6τριπ., 6ριμπ.), Μαντζούκας 3 (1/2τριπ.).