2023-10-07T18:12:46+00:00 2023-10-07T18:29:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/Oct/23 18:12

Castaneda-AEK-Lavrio

Το Λαύριο μπήκε με το… δεξί στις εγχώριες υποχρεώσεις και με μία επιβλητική εμφάνιση κόντρα στην ΑΕΚ (98-93) εκτός έδρας, έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τη νέα σεζόν 2023-24 στην Basket League.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο έκανε την έκπληξη απέναντι στην ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Basket League, επικράτησε εκτός έδρας με 98-93, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Ξαβιέ Καστανέντα!

Η Ένωση αγωνίστηκε με δύο σημαντικές απουσίες στο ματς της 1ης αγωνιστικής, με το letter of clearance να μην έρχεται έγκαιρα από την Κίνα για τον Μπεν ΜάκΛεμορ και να μένει έτσι εκτός 12άδας, ενώ από την άλλη, ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε δεν πήρε μέρος στην προπόνηση της Παρασκευής (6/10) κι έμεινε εξίσου εκτός.

Στο εν λόγω ματς δεν αγωνίστηκε επίσης κι ο τραυματίας Μάνος Χατζηδάκης, ο οποίος προσπαθεί να προλάβει το ματς με τον Ολυμπιακό τη 2η αγωνιστική της Basket League.

ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ

Ο Ξαβιέ Καστανέντα, ο οποίος έκανε τα πάντα για το Λαύριο, σημειώνοντας 26 πόντους, με 6/12 τρίποντα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και τα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν να σουτάρουν μέχρι και με 60% λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο ΜακΡέι προσπαθούσε, ο Καστανέδα όμως το τελείωσε

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ και μ’ ένα μικρό σερί από συνεχόμενα καλάθια του Κουζμίνσκας, προηγήθηκαν 10-3. Το Λαύριο μείωσε με τον Μάρκους Θόρτον και λίγο αργότερα με τον Τζέρικοουλ Χέλεμς κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι.

Κι εκεί που οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το ματς μετά το αρχικό 2-2, ο Βασίλης Καββαδάς δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αποχώρησε για τα αποδυτήρια, με πρόβλημα τραυματισμού στο πόδι.

Ο Μάρκους Θόρτον ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά, έχοντας ήδη 10 πόντους (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), ενώ σημείωσε και το buzzer-beater που έβαλε μπροστά το Λαύριο με 28-26.

Κάπου εκεί, οι ΜακΡέι και Τίλμαν άρχισαν να βγάζουν περισσότερη ενέργεια και με δικά τους ατομικά καλάθια έδωσαν στην ομάδα τους και πάλι το προβάδισμα.

Η ομάδα της Λαυριωτικής είχε μπει με όρεξη από τα πρώτα λεπτά και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές επιθετικά, πήρε και πάλι με +4 το προβάδισμα χάρις στα 2/2 εύστοχα σουτ τριών πόντων του Παπαδάκη και τον Καστανέντα.

Η ΑΕΚ από εκεί και πέρα τα βρήκε σκούρα και με ένα 7-0 σερί το Λαύριο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με +9. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον τομέα των ριμπάουντ (21 με 12 της ΑΕΚ) και δεν σταμάτησε εκεί, αφού λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους, ο Μουρ μαζί με τον Χέλεμς έβαλαν μεγάλα καλάθια και έστειλαν πάνω από τους δέκα πόντους τη διαφορά, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Χοάν Πλάθα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βασίλης Καββαδάς συνέχισε να βρίσκεται εκτός (εξαιτίας μίας αδιαθεσίας) και δεν αγωνίστηκε για το υπόλοιπο του αγώνα, προκειμένου να προφυλαχθεί για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν απολύτως συγκεντρωμένοι κι έδειχναν αποφασισμένοι να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, με την επιθετική τριάδα Μουρ-Χέλεμς-Καστανέντα να κάνουν σχεδόν τα πάντα, ανεβάζοντας μάλιστα το ποσοστό του Λαυρίου μέχρι και το 60% έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Το +15 των φιλοξενούμενων έβαζε πίεση στους παίκτες του Χοάν Πλάθα, καθώς ήξεραν πως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο θα έπρεπε να κάνουν το στεπ απ και να επιστρέψουν στο ματς.

Κάτι τέτοιο συνέβη με τον ΜακΡέι και τον Τίλμαν, οι οποίοι με μεγάλα σουτ μείωσαν στους πέντε πόντους μετά από αρκετή ώρα κι έκανα τα τελευταία τρία λεπτά ντέρμπι το ματς.

Το 89-81 έγραψε παρόλα αυτά ο Καστανέντα, ο οποίος έκανε τρομερό ματς, με την Ένωση να μειώνει και πάλι με ποιον άλλον; Με τον ΜακΡέι!

Ο Καστανέντα όμως ήταν ξανά εκεί! Πραγματικά εκπληκτικός, κρατώντας το Λαύριο εκεί που πρέπει, στη θέση του οδηγού… μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Κουζμίνσκας, ο οποίος αποχώρησε στο δεύτερο μέρος με πρόβλημα στην μέση. Αγωνίστηκε περίπου 19 λεπτά έχοντας 11 πόντους, με 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 39-52, 64-76, 93-98

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ 2 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κώττας 5, ΜακΡέι 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Τίλμαν 21 (9/12 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ραντλ 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Καράμπελας 2, Φλιώνης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Ματαλιωτάκης

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 19 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 4, Καββαδάς 3, Θόρντον 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 26 (1/2 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκρόμοβς 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Παπαδάκης 7 (2/6 τρίποντα), Οικονομόπουλος

Γκριγκόνις: Ο ξεχασμένος Λιθουανός που (συνεχίζει να) δίνει απαντήσεις!

Ολυμπιακός: Δεν παίζουν με Άρη ΜακΚίσικ και Φαλ