Άρης – Ολυμπιακός 72-81: Ο Κάνααν υπέγραψε την αγχωτική πρεμιέρα των πρωταθλητών

2023-10-08T18:13:22+00:00 2023-10-09T12:19:43+00:00.

gadamopoulos

08/Oct/23 18:13

Canaan-Aris-Olympiacos

Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και οδήγησε την ομάδα του σε δύσκολη νίκη στο “Nick Galis Hall”, στην έναρξη της φετινής Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το διπλό πάθημα του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα των δύο προηγούμενων σεζόν στη Basket League, με ισάριθμές ήττες στο Αλεξάνδρειο από τον Άρη, έγινε κάτι σαν μάθημα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν «την πάτησαν» την Κυριακή (8/10) όπως πέρσι και πρόπερσι οι «πράσινοι»…

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 81-72 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και άρχισε με νίκη την υπεράσπιση του τίτλου της, χάρη στη σπουδαία εμφάνιση του Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος σκόραρε 25π. με 7/10 τρίποντα, στην κορυφαία εμφάνισή του με τα «ερυθρόλευκα»! Οι πρωταθλητές άρχισαν με το δεξί το πρωτάθλημα, παρότι οι «κίτρινοι» τούς έβαλαν δύσκολα.

Οι «κόκκινοι», πάντως, που αγωνίστηκαν χωρίς τους ΜακΚίσικ και Φαλ (ο Μπραζντέικις είναι εκτός Basket League), ξεκίνησαν τη σεζόν στη Basket League και με νέα προβλήματα. Ο Ουίλιαμς-Γκος αποχώρησε στο 15΄ με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο ματς. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Λουκ Σίκμα αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη γάμπα και είδε το τέλος του ματς από τον πάγκο.

Για τους νικητές, σημαντικοί συμπαραστάτες του Κάνααν ήταν οι Πίτερς (15π.) και Μιλουτίνοφ (14π.), αλλά και ο Ουόκαπ, με έξι καθοριστικούς πόντους όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4π. (73-69) στο 37΄. Για τους Θεσσαλονικείς, το καλό ξεκίνημα του Μπλούμπεργκς συνόδευσε το εξαιρετικό παιχνίδι του Βασίλη Τολιόπουλου (16π.) και του Λευτέρη Μποχωρίδη (12π.).

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, τιμήθηκε η μνήμη του άλλοτε κόουτς και των δύο αντιπάλων, Γιάννη Ιωαννίδη, το εμβληματικό σακάκι του οποίου τοποθετήθηκε πλάι στον πάγκο του Άρη. Ενώ η κόρη του «Ξανθού» έλαβε και μία τιμητική πλακέτα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με «Μίλου» από το… ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Οι γρήγοροι 5π.-4ασ. του Πίτερς έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 12-8 (5΄), ενώ με 8π. του Μιλουτίνοφ, οι πρωταθλητές ξέφυγαν με 16-11 και 23-16 στο 9΄. Τα 3/3 τρίποντα του Μπλούμπεργκς κράτησαν τον Άρη κοντά, και στο -5 (23-18) του δεκαλέπτου.

Πίεση Άρη – «13αρι» Κάνααν

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +8, με 26-18 στο 11΄, όμως ο Άρης είχε απάντηση. Με πιεστική άμυνα, η οποία ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε εννέα λάθη στη δεύτερη περίοδο (και 12 συνολικά!), οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη πήραν προβάδισμα με 29-27 στο 14΄, με τρίποντο του Γκάλινατ και επιμέρους 11-1!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-32 στο 18΄, αλλά ο Κάνααν, ο οποίος είχε 13 πόντους στο δεκάλεπτο, έφερε την ομάδα του πάλι μπροστά με 37-36. Ο Άρης, πάντως, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 41-40, 6/11 τρίποντα και 14 πόντοι από λάθη αντιπάλου.

Κάνααν… non-stop!

Ο Αϊζάια Κάνααν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Παρά το τρίτο φάουλ του Μιλουτίνοφ στο 23΄, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προσπέρασε με 56-49 στο 27΄, ενώ με τον Κάνααν να σκοράρει άλλους 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, έχοντας συνολικά 7/9 τρίποντα, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +11 (64-53) στο 29΄. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα επέβαλαν τον ρυθμό τους από εκείνο το σημείο και πέτυχαν στο φινάλε τη νίκη, παρά το γεγονός ότι ο Άρης πλησίασε προσωρινά στο 73-69 του 37΄, χάρη στο καλό απόγευμα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου.

Πού κρίθηκε: Παρά τα 19 λάθη του, ο Ολυμπιακός είχε λύσεις από τα 6,75μ., με 54% στα τρίποντα (12/22) και 60% στα δίποντα (15/25), ενώ κέρδισε και τη «μάχη» των ριμπάουντ (30-22).

Παίκτης-κλειδί: Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν ο άνθρωπος που έκρινε ουσιαστικά το ματς, παρότι δεν χρειάστηκε να σκοράρει στην τέταρτη περίοδο. Ο Αμερικανός πέτυχε 25π. στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, με 7/10 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 6 (3/5διπ., 4ριμπ.), Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7διπ., 2/4τριπ.), Καρ 9, Κατσίβελης , Μπλούμπεργκς 14 (4/6τριπ.), Μποχωρίδης 12 (3/4διπ., 1/2τριπ.), Ντε Σόουζα 2, Χαρέλ 5, Γκάλινατ 6 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2/2διπ., 7ασ., 4λαθ.) Ουίλιαμς-Γκος 1, Κάνααν 25 (1/1διπ., 7/10τριπ., 4ριμπ.), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (1/4τριπ.), Παπανικολάου 7 (2/3τριπ.), Πίτερς 15 (4/7διπ., 2/2τριπ., 6ριμπ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 14 (6/12διπ., 9ριμπ., 4ασ., 5λαθ.), Σίκμα.