Χουάντσο Ερνανγκόμεθ: Τα έβαζε από νωρίς με το Λαύριο και σημείωσε season-high σε ούτε 16 λεπτά

2023-10-23T19:44:58+00:00 2023-10-23T21:46:24+00:00.

John Rammas

23/Oct/23 19:44

HernangomezJuancho-Panathinaikos-Lavrio

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ολοκλήρωσε στους season-high 15 πόντους τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου (111-75) στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική της Basket League και σε μόλις 15:48 συμμετοχής.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ επελέγη από τον Εργκίν Αταμάν στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού (3-0) κι άρχισε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με 9 πόντους με 100% ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς (3/3δίπ., 1/1τρίπ., 0/1β.) μέχρι το 21-11 στο 7′. Όλα αυτά με 7,5 πόντους μέσο όρο στα προηγούμενα εφτά σε όλες τις διοργανώσεις (12,5π. στο Super Cup, 4π. στη Basket League και 6π. στην Ευρωλίγκα).

Αφού κάθισε στον πάγκο στο 8′ (23-13), σηκώθηκε ξανά στην έναρξη της τρίτης περιόδου (56-45) για να ευστοχήσει και στο αμέσως επόμενο σουτ (58-45 στο 21′) κι εν τέλει να ολοκληρώσει στους 15 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/3 ελεύθερες βολές, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε μόλις 15:48. Οι 15 πόντοι συνιστούν ισοφάριση του season-high (15π. vs. Ολυμπιακός 75-51 στον τελικό του Super Cup).

Ο 28χρονος Ισπανός πάουερ φόργουορντ δεν είναι ακόμα ο εαυτός του κι υπάρχουν παιχνίδια στη Basket League μπορεί να εκμεταλλευτεί για να τον βρει.

Δείτε τον στο video να σουτάρει 4/4 εντός παιδιάς στην πρώτη περίοδο με το Λαύριο (2-1):