Σπανούλης: “Στο τέλος της ημέρας όλες οι ομάδες θα πάρουν αυτό που τους αξίζει”

2023-10-28T18:34:10+00:00 2023-10-28T19:52:26+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Oct/23 18:34

Ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε για την πρώτη νίκη της ομάδας του στην Stoiximan Basket League επί του Προμηθέα, ενώ αναφέρθηκε στα στοιχεία της τακτικής που χρειάστηκε ν’ αλλάξει μέσα σε λίγες ημέρες.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι πήρε το ματς-θρίλερ στο “Ανδρέας Παπανδρέου” απέναντι στον Προμηθέα (76-71) και έσπασε το… ρόδι και στην Stoiximan Basket League μετά τη νίκη επί της Φάλκο στο BCL.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Περιστεριώτες ο Χαντς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 18 πόντους (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/6 βολές), με 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Ο τεχνικός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης μίλησε λίγο μετά το τέλος του αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ για τη νίκη αυτή αλλά και τα στοιχεία που έπρεπε να αλλάξει στο κομμάτι της τακτικής.

Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι, αντέδρασαν καλά τα παιδιά γιατί δεν είναι εύκολο να αλλάζεις κάποια πράγματα στην τακτική σου μέσα σε λίγες ημέρες. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι, αδικούμαστε από το σκορ.

Δε σουτάραμε καλά στο πρώτο μέρος, ξέρουμε πολύ καλά ότι το τρίποντο είναι πολύ σημαντικό. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, ελέγξαμε το παιχνίδι και στο τέλος παλέψαμε. Κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε 4/4 ή και 0/4, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Στο τέλος της ημέρας όλες οι ομάδες θα πάρουν αυτό που τους αξίζει”.

Ο Βασίλης Σπανούλης λίγο μετά δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου:Συγχαρητήρια στον Προμηθέα, είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στον κόουτς Παπαθεοδώρου κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά, έχουν ξεκινήσει πάρα πολύ καλά τη χρονιά. Εμείς από την πλευρά μας κάναμε μερικά πράγματα που είναι εξωπραγματικά όπως είναι τα 48 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 20 ήταν επιθετικά. Δείχνει τη διάθεση, την αυταπάρνηση, αλλά και τον τρόπο που προσεγγίσαμε αυτό το παιχνίδι. Σουτάραμε άσχημα, ενώ είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ και αυτό κάπως πλήγωσε την ψυχολογία μας στην επίθεση. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο το 42-40 μας αδικεί, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Θα μπορούσαμε να είμαστε τουλάχιστον δέκα πόντους μπροστά στο σκορ, παίζαμε πάρα πολύ καλά. Κάναμε κάποια λάθη στην τακτική και αυτά μας επηρέασαν.

Το γεγονός ότι κάναμε τρεις ήττες στην αρχή της χρονιάς, μας έχει επηρεάσει λίγο και σίγουρα χρειαζόμασταν ακόμη μια νίκη σαν τη σημερινή. Τα παιδιά πάλεψαν, έδωσαν και την ψυχή τους. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, εμείς συνεχίζουμε. Το μπάσκετ όπως είπα και αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, είναι ένα άθλημα που πολλές φορές παίρνεις αυτό που αξίζεις σε βάθος χρόνου. Το ποτήρι πρέπει πάντα να το βλέπουμε μισογεμάτο, όχι μισοάδειο. Θα μπορούσαμε να έχουμε και τέσσερις νίκες, αλλά θα μπορούσαμε να μην έχουμε και καμία. Η ομάδα που δουλεύει σκληρά και έχει στόχο, σε βάθος χρόνου θα πάρει αυτό που αξίζει. Θέλω να πιστεύω ότι η ομάδα μου στο τέλος της χρονιάς θα πάρει αυτό που αξίζει.

Εμείς πρέπει να δουλεύουμε κάθε ημέρα, είναι το δεύτερο παιχνίδι που κερδίζουμε μετά τη Φάλκο Ζομπατέλι, δείχνουμε σημάδια βελτίωσης. Είμαστε μια καινούργια ομάδα, τελείως διαφορετική από πέρσι. Δεν είναι εύκολο αυτό. Προσπαθούμε να βρούμε τη φιλοσοφία μας, τη χημεία μας, την ψυχολογία μας. Όταν είναι μια καινούργια ομάδα, χρειάζονται νίκες, οι νίκες είναι το γιατρικό πολλές φορές για την ψυχολογία. Εμείς δεν είχαμε πολύ την τύχη με το μέρος μας, αλλά δεν πιστεύω στον παράγοντα τύχη, πιστεύω στον παράγοντα δουλειά και την αυτογνωσία“.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Προμηθέα, Ηλίας Παπαθεοδώρου αναφέρθηκε στο πρώτο ημίχρονο που έπαιξε ρόλο και πως οι παίκτες του δεν ήταν έτοιμοι πνευματικά γι’ αυτό.

Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που ήθελε πάρα πολύ την πρώτη της νίκη. Δεν ήμασταν έτοιμοι πνευματικά στο πρώτο ημίχρονο. Δείξαμε καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια και λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι, όπως και κάποιες κατοχές στο τέλος”.

Λίγο αργότερα στη συνέντευξη Τύπου δήλωσε:Συγχαρητήρια στο Περιστέρι bwin για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε. Πολύ σκληρό με μεγάλη ένταση και μεγάλο πάθος. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαμε συγκέντρωση και πειθαρχία στην άμυνα μας. Ήμασταν όμως πάρα πολύ κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε το ρυθμό απόλυτα και είχαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι στο τέλος.

Σίγουρα οι τελευταίες κατοχές μας, τέσσερις-πέντε φορές χάσαμε την μπάλα μέσα από τα χέρια μας, κι αυτό στοίχισε στην εξέλιξη και τη ροή του αγώνα. Παρ’ ολ’ αυτά θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια τους και για τη διάθεση που έδειξαν να επιστρέψουμε στο παιχνίδι με τον τρόπο που εμείς θέλουμε να παίξουμε στο δεύτερο ημίχρονο. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι bwin και εμείς επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι μας στο Basketball Champions League“.