Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Εντυπωσιακό “στοπ” του Ουόκαπ στον Μήτολου – Τον πρώτο λόγο οι άμυνες

2023-10-30T19:46:21+00:00 2023-10-30T20:11:48+00:00.

Μάνος Φυρογένης

30/Oct/23 19:46

walkup - Mitoglou

Μουδιασμένα ξεκίνησαν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός με τον Τόμας Ουόκαπ να κατεβάζει το… γενικό στον Ντίνο Μήτογλου. Ελαφρώς βελτιωμένη η επιθετική συγκομιδή στη δεύτερη περίοδο, σε ένα πρώτο 20λεπτο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντώνται ήδη για τρίτη φορά στη σεζόν και πρώτη για τη Basket League, παίζοντας για την μοναξιά της κορυφής.

Το σκορ στα πρώτα 10 λεπτά του “ντέρμπι αιωνίων” έμεινε πολύ χαμηλά (12-11), με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Τόσοι οι ερυθρόλευκοι όσο και οι πράσινοι έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνά τους και επεδίωξαν μέσω αυτής να βρουν ρυθμό και στην επίθεσή τους. Όχι με μεγάλη επιτυχία πάντως.

Η σχετική αφλογιστία βέβαια ως τώρα δεν συνηγορεί και στην απουσία κάποιων μεμονωμένων θεαματικών φάσεων και η κορυφαία όλων είχε πρωταγωνιστές του Ουόκαπ και Μήτογλου. Ο διεθνής φόργουορντ του “τριφυλλιού” επεδίωξε την επαφή με τον Πίτερς ώστε να μπορέσει να τελειώσει τον δευτερεύοντα αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού με ταμπλό ωστόσο υπολόγισε δίχως τον Τεξανό. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού πήρε τα βήματα, ήρθε ως τρέιλερ και σταμάτησε εντυπωσιακά τον αμέριμνο Μήτογλου πριν εκείνος διευρύνει κι άλλο το πράσινο προβάδισμα (2-3 ήταν στο σημείο εκείνο το σκορ).

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά τι, με τους “αιωνίους” να τα… σπάνε εντός και εκτός πεδιάς (13/31 ο Ολυμπιακός, 11/36 ο Παναθηναϊκός). Εξού και το χαμηλό-κλειστό σκορ στο πρώτο 20λεπτο (31-28).