ΑΕΚ – Καρδίτσα 103-88: Ζευγάρωσε τις νίκες… από τα αποδυτήρια και με δεύτερη 100αρα!

2023-11-04T18:10:16+00:00 2023-11-04T19:01:35+00:00.

gadamopoulos

04/Nov/23 18:10

Randle-Diplaros_AEK-Karditsa
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Το “καυτό” ξεκίνημα (9/9 σουτ) και το +21 στο 19΄ βοήθησαν τον “Δικέφαλο” να πετύχει από το ημίχρονο τη δεύτερη επικράτησή της στη Basket League, απέναντι στην Καρδίτσα που παραμένει χωρίς νίκη σε πέντε αγώνες.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο τίτλος θα ήταν εύκολα «παράσταση για έναν ρόλο», όμως η «μαρκίζα» του κλειστού των Άνω Λιοσίων «χώρεσε» το απόγευμα του Σαββάτου (4/11) πολλούς πρωταγωνιστές για την ΑΕΚ.

Η Ένωση επικράτησε άνετα της Καρδίτσας με 103-88, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε πέντε αγώνες στη Basket League και άφησε τους φιλοξενούμενους ως τη μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα χωρίς επιτυχία (0-5). Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν σκοράρει 100π. και κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, πόνταραν στην αγαπημένη πολυφωνία τους, στο εξαιρετικό ξεκίνημα (9/9 σουτ) και στο επιμέρους 25-15 της δεύτερης περιόδου, κάνοντας εύκολη τη δουλειά τους και «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το ημίχρονο.

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, αν και αγωνίστηκε πάλι χωρίς τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει τη θλάση του και έχει λάβει άδεια για να ταξιδέψει στον Καναδά για προσωπικό ζήτημα, είχε κορυφαίους τους Ραντλ (20π.) και Κουζμίνσκας (17π.), που έβαλαν το «νερό στο αυλάκι» από την πρώτη περίοδο.

Σημαντική ήταν η συνεισφορά και των Τίλμαν (15π.), Νετζήπογλου (10π.), Καράμπελα (10π.-7ασ.) και Κουζέλογλου (7π.-9ριμπ.). Για την Καρδίτσα, η οποία δεν είχε απαντήσεις σε όσα προβλήματα τής έβαλε η Ένωση, καλή ήταν η εμφάνιση των Καμπερίδη και Ουάιτ (από 14π.), ενώ διάθεση έδειξαν και οι Σμιθ (12π.), Μπιουκάναν, Κλάσεν (9π., 9ασ.), και Αβδάλας (από 9π.).

Πριν από την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του δημοσιογράφου Βασίλη Γεωργίου, της θρυλικής «φωνής» του τελικού του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1968, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 86 ετών

Για την επόμενη, 6η αγωνιστική της Basket League, η ΑΕΚ υποδέχεται στις 13/11 τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ η Καρδίτσα φιλοξενείται από το Περιστέρι στις 12/11.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Αλάνθαστο (σχεδόν) ξεκίνημα

Η ΑΕΚ έδωσε από το πρώτο λεπτό τον αγαπημένο της γρήγορο ρυθμό και στο 5΄ προηγήθηκε με 24-12, έχοντας 9/9 σουτ (4/4τριπ.) και 10π. του Κουζμίνσκας! Η κυριαρχία στα ριμπάουντ επέτρεψε στην Ένωση να τρέξει να βρει εύκολο σκορ.

Η Καρδίτσα δεν είχε απαντήσεις, ενώ στην επιθετική «εξίσωση» των γηπεδούχων μπήκε και ο Τσέισον Ραντλ, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 12π. και 4/4τριπ.! Οι 8π. του Ουάιτ βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο 34-26 του 10΄.

Κυριαρχία (και) στον αέρα

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κατάφερε να πλησιάσει στο 38-33 στα αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως η καθολική ήττα στα ριμπάουντ δεν της πρόσφερε άλλα περιθώρια αντίδρασης. Ο «Δικέφαλος» είχε 24ριμπ. (τα επτά επιθετικά) ως την ανάπαυλα, έναντι μόλις οκτώ των αντιπάλων! Με συνέχεια στα εκπληκτικά ποσοστά (17/23διπ., 714τριπ.) και ενέργεια από τους Τίλμαν (11π.) και Νετζήπογλου (7π.), η ΑΕΚ πέτυχε ένα επιμέρους 20-4 και έκλεισε το ημίχρονο στο 59-41.

Υπόθεση (άλλων) δύο λεπτών…

Με τη μεγάλη υπέρ τους διαφορά, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα μπήκαν λίγο πιο χαλαροί στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Καρδίτσα επιχείρησε να το εκμεταλλευτεί και πλησίασε ως το -12 του 25΄, με 65-53. Ένα δίλεπτο, όμως, ήταν αρκετό ώστε η ΑΕΚ επαναφέρει τη δική της τάξη στο παιχνίδι. Αρχικά με ένα σερί 9-0 για το 74-53, με νέο τρίποντο του Ραντλ και στη συνέχεια με πέντε σερί πόντους του Καράμπελα, που οδήγησαν στο 84-59 του 28΄ και στο +26 του 30΄ (87-61), που «κλείδωσε» οριστικά το ματς για την ομάδα του.

Πού κρίθηκε: Στα εξαιρετικά ποσοστά της ΑΕΚ, η οποία είχε 24/36διπ. (66%), 14/29τριπ. (48%) καιο 13/17 βολές (76%), αλλά και στο «καυτό» ξεκίνημά της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσέισον Ραντλ άρχισε το ματς με 4/4τριπ. και το ολοκλήρωσε ως πρώτος σκόρερ του αγώνα, με 20π., 1/2διπ. και 6/8τριπ., σε 20:55.

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 87-61, 103-88.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (511διπ., 5ριμπ.) Χολ 2, Ραντλ 20 (6/8τριπ.), Καράμπελας 10 (2/5τριπ., 7ασ.), Φλιώνης 1, Νετζήπογλου 10 (2/2διπ., 2/4τριπ., 4ριμπ..), Χατζηδάκης 2, Κουζμίνσκας 17 (2/2διπ., 3/4τριπ., 4/4βολ.), ΜακΛεμόρ 9 (2/2διπ., 1/5τριπ., 5ριμπ.), Κουζέλογλου 7 (3/5διπ., 9ριμπ.), Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 6.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 14, ΜακΚάλουμ 6 (1), Μπιουκάναν 9 (1/3τριπ., 5ριμπ., 5ασ.), Κλάσεν 9 (2/4τριπ., 9ασ.), Σμιθ 12 (1), Μαλέλης, Δίπλαρος, Χρηστίδης 4, Τσούκας 3 (1/3τριπ.), Αβδάλας 9 (3/3διπ., 1/1τριπ., 3ασ.), Σάιμπερτ 8 (2/4τριπ.), Καμπερίδης 14 (3/8τριπ.).

Κουζμίνσκας: «Ακόμη δεν έχουμε γίνει καλή ομάδα»

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ξεπέρασε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση και ήταν εκ των κορυφαίων της ΑΕΚ στη νίκη επί της Καρδίτσας. Ο Λιθουανός μίλησε στην ΕΡΤ μετά την αναμέτρηση και τόνισε αρχικά ότι «δεν έχω κάτι σοβαρό. Παίζω σχεδόν δύο χρόνια σερί, με το Παγκόσμιο Κύπελλο. Το σώμα δεν είναι από σίδερο». Στη συνέχεια επισήμανε πως «όλοι έπαιξαν καλά και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Ζώη Καράμπελα, που αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό του». Παρόλα αυτά, παραδέχθηκε πως «στόχος είναι να περιορίσουμε τα σκαμπανεβάσματα. Έχουμε νέο κόουτς, εντελώς νέα ομάδα, όμως ακόμη δεν έχουμε γίνει μία καλή ομάδα και ακόμη και με τη Σάσαρι δεν παίξαμε καλά. Σημασία έχουν οι νίκες που αυξάνουν την αυτοπεποίθηση».

Ο «Κουζ» εξήγησε ότι οι υποχρεώσεις σε Ελλάδα και BCL δεν του προσφέρουν πίεση, λέγοντας ότι «το πλεονέκτημα να παίζεις μακριά από τη χώρα σου είναι ότι δεν ακούς τι λένε στα μίντια. Δεν κοιτάμε μακριά, από αύριο κοιτάμε το ματς στην Πολωνία και ο κόουτς μάς λέει να βλέπουμε κάθε αγώνα ξεχωριστά και πολλές μάς λέει να κερδίσουμε απλώς το επόμενο δεκάλεπτο». Για την πέμπτη χρονιά συνεργασίας του με τον κόουτς Πλάθα είπε πως «έχει τους αυστηρούς κανόνες του. Του αρέσει το γρήγορο τέμπο και σκοπός μας είναι να γίνουμε ακόμη καλύτεροι στην άμυνα».

Ζοάν Πλάθα: «Ήμασταν… τραγικοί στην άμυνα»!

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ζοάν Πλάθα, δεν έκρυψε μετά το ματς ότι «ήμασταν τραγικοί στην άμυνα, αλλά καλοί στην επίθεση. Παίζαμε με μία ομάδα που έχει τον καλύτερο ριμπάουντερ στη λίγκα και καταφέραμε να ελέγξουμε αυτό τον τομέα, όπως και τα λάθη μας. Η άμυνά μας, όμως, χρειάζεται βελτίωση».

Ο κόουτς της Καρδίτσας, Νίκος Παπανικολόπουλος δήλωσε ότι «εξαρχής ήταν δύσκολο παιχνίδι, ειδικά αν αφήσεις την ΑΕΚ να σουτάρει με τα ποσοστά που είχε και έτσι καμία ομάδα δεν θα μπορούσε να είναι ανταγωνιστική στην έδρα της ΑΕΚ. Αν μπουν οι παίκτες της σε ρυθμό, είναι δύσκολο να τους σταματήσεις». Σε ερώτηση για την πολυπόθητη πρώτη νίκη που ψάχνει η ομάδα του, εξήγησε ότι «απέχουμε όσο το να επιστρέψουμε στην έδρα μας και όσο αντέχουμε να είμαστε συνέχεια σε ταξίδια και σε πούλμαν. Σύντομα θα αποκατασταθούν όλα».