Φωτιά ο Προμηθέας με 63 πόντους ημίχρονο και (σχεδόν) 30άρα στο Λαύριο

2023-11-05T20:13:32+00:00 2023-11-05T20:32:01+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Nov/23 20:13

Ο Προμηθέας έπιασε… φωτιά στα πρώτα 20 λεπτά κόντρα στο Λαύριο, σούταρε με 61% έξω από την περίμετρο και διέλυσε τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας 65 πόντους σ’ ένα ημίχρονο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ημίχρονο για τους Πατρινούς!

Ο Προμηθέας στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής (5/11) υποδέχθηκε το Λαύριο για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου εμφανίστηκε με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο 20λεπτο, δείχνοντας πως όχι μόνο θα παλέψει για τη νίκη αλλά θα σπάσει και ρεκόρ…

Τουλάχιστον κάτι τέτοιο έδειξε το πρώτο ημίχρονο, αφού οι Πατρινοί μ’ ένα 32-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και τρομερή ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (8/13 και 61%) κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 29 πόντων και να πάνε στα αποδυτήρια πετυχαίνοντας 63 πόντους, μία συγκομιδή που θυμίζει Ευρώπη!

Πρωταγωνιστής για τους Προμηθείς ο Χέιλ ο οποίος έχει 21 πόντους (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/5 βολές), με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε μόλις 9:48 που έχει αγωνιστεί.