Περιστέρι: Επιβλήθηκε της ουραγού Καρδίτσας και χτίζει σερί

2023-11-12T20:04:32+00:00 2023-11-12T20:16:34+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Nov/23 20:04

Το Περιστέρι κέρδισε εύκολα την Καρδίτσα (77-48) και πήρε την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι επιβλήθηκε της ουραγού Καρδίτσας (0-6) με 77-48 κι έτσι έφτασε τις 3 νίκες σε έξι παιχνίδια της φετινής Stoiximan Basket League.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα για την ομάδα του Περιστερίου, μετά και το κακό ξεκίνημα και τις τέσσερις ήττες (3 στο πρωτάθλημα + 1 στο BCL από την Λε Μαν).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτερη για μεγάλο μέρος του αγώνα, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έδειξε τις προθέσεις της ενόψει της συνέχειας σε εγχώριο πρωτάθλημα αλλά και Basketball Champions League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζέιλεν Χαντς με 19 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές) με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 14 έβαλε ο Νίκος Χουγκάζ (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές) και 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ρομέλο Ουάιτ έβαλε 11 πόντους με 5/9 σουτ, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από 7 έβαλε ο Νεοκλής Αβδάλας (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα,, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ) και 6 ο Γιώργος Καμπερίδης (2 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν από το ξεκίνημα του αγώνα, ένα σερί 17-5, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν συνεχόμενα λάθη κι έδειξαν να μην μπορούν να ανταποκριθούν αμυντικά.

Ο Ράνγκλαντ μαζί με τον Νίκο Χουγκάζ βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν εύκολους πόντους κυρίως από αιφνιδιασμό και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +16, μία διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και το άκουσμα της κόρνας του πρώτου ημιχρόνου.

Οι 19 πόντοι φυσικά στο πρώτο ημίχρονο, είναι δείγμα της χαμηλής επιθετικής συγκομιδής, κάτι που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν’ αλλάξουν με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα μαζεμένα τέσσερα λάθη του Περιστερίου έκανε την Καρδίτσα να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει το ματς, με τον Ρομέλο Ουάιτ να αρχίζει να μπαίνει στην εξίσωση και να βάζει μερικά δύσκολα καλάθια, για να ρίξει τη διαφορά.

Ο Νεοκλής Αβδάλας, ήταν αυτός που έδινε το σύνθημα πάντως στην άμυνα για την Καρδίτσα, αφού είχε ήδη 2 αυτοκρατορικά μπλοκ αλλά και 7 πόντους και 2 ασίστ σε 14:45 που αγωνίστηκε.

Το τρίποντο του Καμπερίδη στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έριξε τη διαφορά στους δέκα πόντους για πρώτη φορά μετά από ώρα, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν σε μεγάλο βαθμό την αμυντική εικόνα τους και να τους δώσει τη δυνατότητα να μειώσει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως, το 18-4 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα έξι λεπτά, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +24 (69-45), με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι απλώς διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1) , Ράγκλαντ 9 (9 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 5 (1) , Ξανθόπουλος, Χαντς 19 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κασελάκης, Πουλιανίτης 3 (1) , Ρένφρο 10 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα) , Τόμπσον 2 (10 ριμπάουντ) , Χουγκάζ 14 (2/5 τρίποντα), Ζούγρης 2 (3 λάθη)

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Μπιουκάναν 4 (4 λάθη) , Κλάσεν 3 (1) , Σμιθ 2 (4 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 6 (1/5 τρίποντα) , ΜακΚάλουμ 2 , Δίπλαρος 5, Χρηστίδης 4 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ) , Σάιμπερτ 4, Τσούκας

Σπανούλης: “Παίξαμε καταπληκτική άμυνα, περίμενα να σκοράρουμε λίγο περισσότερο”

Ο τεχνικός της ομάδας του Περιστερίου, Βασίλης Σπανούλης, μίλησε μετά το τέλος του αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ και τόνισε πως η καταπληκτική άμυνα που έπαιξε η ομάδα του, ήταν αυτή που τους έδωσε αυτό τον αέρα στην επίθεση.

Σήμερα παίξαμε καταπληκτική άμυνα, αν εξαιρέσουμε την τρίτη περίοδο που χαλαρώσαμε. Από εκεί κερδίσαμε το παιχνίδι. Είχαμε εξαιρετικές επιλογές, βέβαια θα μπορούσαμε να σκοράρουμε λίγο παραπάνω αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος απ’ την εικόνα μας απόψε”, δήλωσε χαρακτηριστικά.