ΑΕΚ – Κολοσσός 93-74: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου και των Τίλμαν, Κουζμίνσκας

2023-11-13T18:16:16+00:00 2023-11-13T19:18:46+00:00.

gadamopoulos

13/Nov/23 18:16

Kuzminskas_AEK-Kolossos
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ/EUROKINISSI)

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 24-11, έφτανε στον “Δικέφαλο” ώστε να επικρατήσει της ομάδας της Ρόδου και να πετύχει την τρίτη νίκη στη φετινή Basket League.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η αποτελεσματικότητα δεν υπηρξε ακριβώς η ίδια, όμως το αποτέλεσμα ήταν… Η ΑΕΚ σούταρε στα δύο προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια της (με Απόλλωνα και Καρδίτσα) με τα εντυπωσιακά 65+% και 45+% σε δίποντα και τρίποντα, αντίστοιχα.

Το απόγευμα της Δευτέρας (13/11), τα νούμερα δεν ήταν τόσο υψηλά, όμως η ομάδα του Ζοάν Πλάθα επικράτησε με 93-74 του Κολοσσού στα Άνω Λιόσια και πέτυχε την τρίτη νίκη σε έξι αγώνες στη Basket League. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 27-47διπ. (57%) και 6/17τριπ. (35%), ωστόσο αυτή τη φορά στηρίχτηκε και στην αμυντική προσπάθειά της.

Η Ένωση «κλείδωσε» το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους 24-11 ξέφυγε με 17π. (75-58) και ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +24 (90-66) στο 38΄, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους 2β., αν και ο Μπεν ΜακΛεμόρ δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω ενοχλήσεων στον μηρό. Κορυφαίος της ΑΕΚ για ένα ακόμη ματς ο Τζάστιν Τίλμαν (24π.) και πολύτιμη ξανά η εμπειρία του Κουζμίνσκας (18π.).

Ο Κολοσσός, που υπέστη την τέταρτη ήττα του, ήταν ανταγωνιστικός ως τα μέσα της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, όμως, έκανε το 4ο φάουλ ο Μπράικοβιτς (11π.) και… «στέρεψαν» τα τρίποντα. Οι 15π. του Ουτόμι δεν έφτασαν, καθώς στο δεύτερο μισό του ματς σκόραρε μόλις έναν, ενώ ο νεοφερμένος Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε 8π., αλλά ήταν άστοχος, με 0/5τριπ..

Για την επόμενη, 7η αγωνιστική της Basket League, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στις 20/11, ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται στη Ρόδο την Καρδίτσα στις 19/11.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου…»

Ο Κολοσσός άρχισε δυναμικά το ματς και στο 4΄ προηγήθηκε 11-7. Η ΑΕΚ, πάντως, απάντησε με ένα επιμέρους 11-2 και προσπέρασε με 18-13 στο 7΄, με τον Τίλμαν (6π.) κυρίαρχο στη ρακέτα και δημιουργό τον Καράμπελα (5ασ.). Οι φιλοξενούμενοι είχαν έτοιμο το ίδιο «νόμισμα» με δικό τους 11-2 πήγαν πάλι στο +4, με 24-20 στο 9΄, με 8π. του Ουτόμι. Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με τρεις ισοπαλίες και 11 αλλαγές προβαδίσματος, , δύο βολές του ΜακΡέι έφεραν την Ένωση στο 27-26 του 10΄, με τις δύο ομάδες να έχουν από επτά ασίστ.

Μονομαχία Τίλμαν-Ουτόμι

Το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να επιμένουν στο γρήγορο τέμπο, αλλά καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τις εναλλαγές να φτάνουν τις 21 ως την ανάπαυλα. Ο Κολοσσός προσπέρασε 45-42 στο 17΄, με τον Ουτόμι να φτάνει τους 14π. και τους παίκτες του Σεγκούρα να έχουν 6/11τριπ. και οκτώ επιθετικά ριμπάουντ. Η ΑΕΚ, όμως, με τον Τίλμαν να σκοράρει εννέα από τους 15π. του στη δεύτερη περίοδο, είχε σκορ στο καλάθι και με τον Κουζμίνσκας να προσθέτει 11π., έφτασε στο 51-47 του ημιχρόνου.

«Άλλο» ματς και ξέσπασμα ΑΕΚ

Το «δόγμα» της επίθεσης διαφοροποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τα 14 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, οι Ροδίτες είχαν και 0/6τριπ. στην περίοδο και με 4ο φάουλ τον Μπράικοβιτς από το 24΄. Η άμυνα της ΑΕΚ βρήκε λύσεις, κυρίως στα μις-ματς και ο «Δικέφαλος» δέχθηκε μόλις 11π. στο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να ξεφύγει και ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά. Με 3/3 βολές του Κουζμίνσκας στην εκπνοή, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 24-11 στην περίοδο, για το +17 (75-58) του 30΄«καθαρίοζοντας» το ματς.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 24-11 της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο, που της επέτρεψε να ξεφύγει και να πάρει για τα καλά τα ηνία του ματς.

Παίκτης-κλειδί:  Ο πιο σταθερός παίκτης της φετινής ΑΕΚ ξεχώρισε και πάλι. Ο Τζάστιν Τίλμαν πέτυχε 24π., με 9/12διπ. και 6/8βολ. και δεν είχε αντίπαλο στα δύο καλάθια.

Δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12διπ.), Χολ 2, Ραντλ 12 (3/5τριπ., 4ασ.), Καράμπελας 6 (3/4διπ., 7ασ.), Φλιώνης, Νετζήπογλου 6 (1), Χατζηδάκης 6, Κουζμίνσκας 18 (4/6διπ., 1/2τριπ., 7/7βολ.), ΜακΛεμόρ 5 (1), Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2 , ΜακΡέι 6 .

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 8 (3/4διπ., 0/5τριπ.), Τζόργκενσεν 7 (1), Ουτόμι 15 (4/7τριπ.), Κολοβέρος, Μπράικοβιτς 11, Παπαγιάννης 3, Καμαριανός 6, Μπιλλής 5 (1), Γόντικας 3, Πόλεϊ 4 (2/3διπ., 0/5τριπ.), Περάντες 7.

Ζοάν Πλάθα: «Κρατάμε χαμηλά τη μπάλα, δεν έχουμε λόγο να πανηγυρίσουμε»

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ζοάν Πλάθα, σχολίασε μετά το ματς πως «πρέπει να ομολογήσω ότι ανησυχήσαμε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Όχι μόνο επειδή ο Κολοσσός είναι καλή ομάδα και έχει καλό κόουτς. Κέρδισαν το Περιστέρι, έπαιξαν καλά με Ολυμπιακό και Άρη. Κι ας μην ξεχνάμε ότι αυτό ήταν το τρίτο παιχνίδι που δώσαμε μέσα σε αυτή την εβδομάδα. Οι παίκτες, τα έδωσαν όλα. Έδειξαν σεβασμό στον αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολευτήκαμε αρκετά. Στο δεύτερο ανεβάσαμε την απόδοσή μας και βρήκαμε τον ρυθμό μας. Έχουμε βελτιωθεί. Χάσαμε όμως κάποιες μάχες. Ο Κολοσσός πήρε περισσότερα ριμπάουντ. Πρέπει να βελτιωθούμε».

Ο Ισπανός κόουτς πρόσθεσε ότι «ξέρετε, πώς λειτουργώ μετά από τις νίκες. Κρατάμε χαμηλά τη μπάλα, δεν έχουμε λόγο να πανηγυρίσουμε. Νομίζω υπάρχουν ακόμα λάθη. Προσπαθούμε να μην εξαρτόμαστε από έναν παίκτη. Κάποιες φορές κερδίζουμε από την άμυνα, κάποιες φορές από τα ριμπάουντ». Για την απόφαση να μην αγωνιστεί κόντρα στον Κολοσσό ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε, ο Πλάθα εξήγησε πως «ήταν θέμα τακτικής. Έχει να κάνει με τη φιλοσοφία μας. Προπονείται κανονικά. Όλα τα παιδιά δουλεύουν σκληρά. Και ο Κώττας και ο Πιλάβιος».

Ο κόουτς του Κολοσσού, Κούρο Σεγκούρα, δήλωσε πως «ήταν σκληρό παιχνίδι. Προσπαθήσαμε στην άμυνα, αλλά δεν ελέγξαμε τον αιφνιδιασμό και για αυτό σκόραραν περισσότερους από 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Μείναμε στο παιχνίδι όμως, επειδή παίρναμε καλές αποφάσεις στην επίθεση και παλέψαμε. Στην 3η περίοδο, όμως, ο αντίπαλος, πήρε πλεονέκτημα. Χάναμε σταδιακά την αυτοπεποίθησή μας. Χάσαμε κάποια εύκολα σουτ και δεν είχαμε καλές αποφάσεις. Προσπαθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο να γυρίσουμε στο παιχνίδι αλλά ήταν αδύνατον. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Παίξαμε καλά και τώρα πρέπει να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι πλέον».