Ηγετικός Ναν “καθάρισε” για τον Παναθηναϊκό: “Εξαιρετική απόφαση να έρθω, αρχίζω να νοιώθω πιο άνετα”

2023-11-20T18:24:49+00:00 2023-11-20T19:07:06+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Nov/23 18:24

Nunn - panathinaikos

Ο Κέντρικ Ναν έβαλε τα σουτ που ήθελε και ντύθηκε ηγέτης για τον Παναθηναϊκό, υπογράφοντας το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Κέντρικ Ναν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό έως τώρα, πετυχαίνοντας όχι μόνο τους πρώτους του πόντους με τον Παναθηναϊκό στην Stoiximan Basket League, αλλά όντας MVP της αναμέτρησης με την ΑΕΚ.

Ο Αμερικανός που έως τώρα με τους “πράσινους” είχε 0/13 τρίποντα, ανέβασε στροφές στο παιχνίδι με την ΑΕΚ κι ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε 0/1, κατάφερε να αλλάξει τον διακόπτη και με 4/4 σουτ έξω από την περίμετρο ν’ αλλάξει και το μομέντουμ του αγώνα…

Οι πράσινοι έφυγαν νικητές από το κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ (86-85), με τον Ναν να σημειώνει σημαντικά τρίποντα στο τέλος της τρίτης και στις αρχές της τέταρτης περιόδου δίνοντας σημαντικές ανάσες στην ομάδα του.

Ο ίδιος κατάφερε να μειώσει σε 66-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με back to back ατομικές του ενέργειες και 4/5 τρίποντα, μείωσε σε 72-71 και μετέπειτα έβαλε σε θέση οδηγού ξανά τον Παναθηναϊκό με 74-72.

Ο Αμερικανός σκόρερ πέτυχε ουσιαστικά τους 11 από τους 18 στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα με 3/3τρίπ., 2/2β. από το 68-72 στο 34′.

Συνολικά πέτυχε 18 πόντους (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 24:11 λεπτά που αγωνίστηκε.

Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο και πρέπει να μπαίνεις δυνατά. Δεν πρέπει να υποτιμούμε οποιοδήποτε ματς. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν η ενέργεια, προσπαθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο και καλύψαμε τη διαφορά. Έβαλα κάποια δύσκολα σουτ. Έπαιξα καλά απόψε, αρχίζω και νιώθω πιο άνετα πλέον. Στο τέλος πήραμε τη νίκη. Με εμπιστεύονται σιγά-σιγά και οι υπόλοιπο συμπαίκτες μου.

Το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι πιο αργά απ’ αυτό του ΝΒΑ αλλά πιο δυναμικό. Πήρα μια εξαιρετική απόφαση ν’ έρθω στον Παναθηναϊκό. Με υποδέχθηκαν με ανοιχτές αγκάλες στον Παναθηναϊκό. Ήταν μία καλή απόφαση για εμένα. Ήθελα να παίξω φέτος. Πιστεύω πολύ σε αυτή την ομάδα. Δεν ξέρω τι έγινε πέρυσι, αλλά φέτος πιστεύω θα πάμε πολύ καλά. “, δήλωσε χαρακτηριστικά στην κάμερα της ΕΡΤ μετά το τέλος του αγώνα.

Αταμάν: “Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι με την ΑΕΚ”

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ο Ναν έσωσε την παρτίδα και κράτησε το αήττητο!