Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-74: Το “ερυθρόλευκο” ρεκόρ του Τόμας Ουόκαπ “σφράγισε” τη νίκη!

2023-11-27T21:09:19+00:00 2023-11-28T01:15:29+00:00.

gadamopoulos

27/Nov/23 21:09

Walkup-Olympiacos-Peristeri

Ο Ουόκαπ πέτυχε 22π. και υπέγραψε την επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Περιστερίου τη Δευτέρα (27/11) στο ΣΕΦ, που ήταν η 7η των πρωταθλητών σε οκτώ αγώνες στη Basket League. Στο 4-4 “έπεσαν” οι φιλοξενούμενοι.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η σημειολογία ήταν έντονη. Τη μέρα που η FIBA ανακοίνωσε πως το ένα Προολυμπιακό τουρνουά του 2024 θα διεξαχθεί στην Αθήνα και το ΣΕΦ, στο ίδιο γήπεδο έφτασε και πάλι ως αντίπαλος ο άνθρωπος του οποίου η φανέλα με το Νο7 κρέμεται στην οροφή.

Ο ίδιος ο Βασίλης Σπανούλης είναι και ομοσπονδιακός προπονητής, όμως εκείνη την ώρα δεν είχε το μυαλό του στην κλήρωση της Εθνικής για την επερχόμενη διοργάνωση. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με τον Τόμας Ουόκαπ. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού και μέλος από πέρσι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, σκόραρε 22π. , πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας  και οδήγησε το βράδυ της Δευτέρας (27/11) τον Ολυμπιακό στη νίκη 87-74 επί του Περιστερίου, που ήταν η 7η σε οκτώ αγώνες στη Basket League.

Ο αποκαλούμενος πια και «Θωμάς» πέτυχε 10π. στην τρίτη περίοδο και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία στο πρώτο ημίχρονο στηρίχτηκε και στους Κάνααν (14π.), Μιλουτίνοφ (9π.) και Πίτερς (14π.). Ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου αποθεώθηκε στην ανακοίνωση ότι συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ ο Λαρεντζάκης πρόσθεσε 13π. από τον πάγκο.

Το Περιστέρι υπέστη την τέταρτη ήττα του στη σεζόν, αφού άρχισε το ματς με μεγάλη αστοχία και πλην δύο – τριών περιπτώσεων στο τέλος της δεύτερης περιόδου και τις αρχές της τρίτης, δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Κορυφαίοι για την ομάδα του κόουτς Σπανούλη οι Τόμπσον (15π.) και Ουίλιαμς (12π.), ενώ ο Ράγκλαντ σκόραρε 9π. και μοίρασε 13 ασίστ.

Για την επόμενη, 9η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από το Λαύριο στις 2/12, ενώ το Περιστέρι υποδέχεται στις 3/12 τον Απόλλωνα Πατρών.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Ζεστός» Κάνααν, «κρύο» Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή τα ηνία, καθώς στο 7-2 του 4΄ το Περιστέρι είχε 0/6 σουτ… Αρχικά με 6π. του Πίτερς και στη συνέχεια με 9π. του φορμαρισμένου Κάνααν, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά και η είσοδος του Μιλουτίνοφ (τέσσερις γρήγοροι) πόντοι) αντί του Φαλ έφερε το 22-10 στο 8΄. Πέντε σερί πόντοι του Ουόκαπ «έγραψαν» το +15 πριν το 27-14 του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 5/17 σουτ (5/12διπ., 0/5τριπ.).

Κακή (κοινή) δημιουργία

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλό ρυθμό, καθώς ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με δέκα ασίστ και εννέα λάθη… Παρόλα αυτά, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 9π. ως την ανάπαυλα, κατόρθωσαν να φτάσουν και πάλι στο +15, με 40-25 στο 17΄.

Η αντίδραση του Περιστερίου, παρά και την δική του αρνητική «εξίσωση» ασίστ-λαθών (6-7), ήταν άμεση και με σερί 8-0 πλησίασε στο 40-33 του 19΄, με 9π. του Χαντς, πριν από το 43-33 του 20΄.

Η ώρα του Ουόκαπ

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στην τρίτη περίοδο. Και όταν ο Τόμας Ουόκαπ βρήκε και πάλι το χέρι του, οι πρωταθλητές απλοποίησαν τα πράγματα. Ο γκαρντ των «κόκκινων» σκόραρε 10π. στο δεκάλεπτο και έφτασε τους 17, για το 63-48 στο 28΄, έχοντας και 3/5τριπ.. Το Περιστέρι, αν και είχε μειώσει στο 55-46, δεν είχε άλλες απαντήσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πού κρίθηκε: Στη βελτίωση του Ολυμπιακού στο δημιουργικό κομμάτι, στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν 10ασ.-9 λάθη, όμως ολοκλήρωσαν το ματς με 22 τελικές και 13 σφάλματα.

Παίκτης – κλειδί: Ο Τόμας Ουόκαπ πέτυχε 22π. με 4/6 τρίποντα και μοίρασε και πέντε ασίστ και ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 22 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάνααν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Φαλ 2 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 14 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 2 (1/4 σουτ), Μιλουτίνοφ 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σίκμα 3 (1/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/4 δίποντα, 13 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Ουίλιαμς 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Ντάνγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4