Περιστέρι: Διέλυσε τον Απόλλωνα και ετοιμάζεται για Λε Μαν

2023-12-03T20:58:57+00:00 2023-12-03T21:05:09+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Dec/23 20:58

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη κατατρόπωσε τον Απόλλων Πάτρας (90-57) και έφτασε τις πέντε νίκες για φέτος στην Stoiximan Basket League. Πλέον η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ετοιμάζεται για το κρίσιμο παιχνίδι με τη Λε Μαν (6/12, 19:30) για το BCL.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, το Περιστέρι επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας (90-57) στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” κι ανέβηκε έτσι στο 5-4 στην κατάταξη. Πλέον το μυαλό όλων στην ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λε Μαν (6/12, 19:30) για την 5η αγωνιστική του BCL το οποίο θα κρίνει εν πολλοίς την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Πατρινοί που αγωνίστηκαν δίχως Σταρκς, Σαλούστρο και Μπλέιλοκ, άντεξαν μόλις δύο δεκάλεπτα, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να είναι καταιγιστική από το φινάλε του πρώτου μέχρι και το ξεκίνημα του δευτέρους μέρους, χάρις σε καλάθια του Κένι Ουίλιαμς.

Ο Ουίλιαμς ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 17 πόντους με 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Στους 10 σταμάτησαν οι Ράνγκλαντ (6 ασίστ) και Κασελάκης (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Ντέσμοντ Ουάσινκγτον σημείωσε 12 πόντους, με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη.

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρόλο που η πρώτη περίοδος έληξε στην ισοπαλία, με Ντάνγκουμπιτς και Ράνγκλαντ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε το μομέντουμ και κατάφερε να ξεφύγει με +8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν. Οι Περιστεριώτες έτρεξαν ένα επιμέρους 22-5 και η διαφορά εκτοξεύθηκε πάνω από τους 20 πόντους, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει και να συνεχίζει να είναι άστοχος έξω από την περίμετρο.

Ο Μουράτος προσπάθησε μαζί με τον Ρασάντ Βον να ρίξουν λίγο την διαφορά, όμως  η καλή και δεμένη άμυνα του Περιστερίου δεν τους το επέτρεψε, με αποτέλεσμα να έρθει η 8η ήττα για φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα και η 5η νίκη για το Περιστέρι.

Το Περιστέρι καλείται να αντιμετωπίσει τη Λε Μαν (6/12, 19:30) για την 5η αγωνιστική του BCL και ίσως το κρισιμότερο -μέχρι το επόμενο- ματς στη διοργάνωση, ενώ λίγες ημέρες μετά θα παίξει εκτός έδρας με τον Άρη (10/12, 17:15) για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Όσο για τον Απόλλωνα, στις 9/12, 17:15 θα αντιμετωπίσει στην έδρα του το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 10 (1), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4 (5 ριμπάουντ)

Απόλλων Πάτρας (Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (3/13 σουτ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ουάσινγκτον 12 (4/11 σουτ, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σκορδίλης 5, Μηλιτσόπουλος, Όσμπορν 4 (7 ριμπάουντ), Καφέζας 2, Κογιόνης

Σπανούλης: “Ήμασταν σοβαροί, κάναμε πολύ καλές επιλογές”

Ο προπονητής του Περιστερίου, Βασίλης Σπανούλης μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ γι’ αυτή την εμφάνιση της ομάδας του

Πιστεύω ότι μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν σοβαροί, ανεβάσαμε την άμυνά μας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε πολύ καλές επιλογές και παίξαμε πολύ καλή άμυνα, σε συνδυασμό ότι τρέχαμε συνεχώς στον αιφνιδιασμό. Είχαμε ένα πάρα πολύ καλό ματς γενικότερα”, δήλωσε χαρακτηριστικά.