Κολοσσός: Πήρε τη ΜΥΘΙΚΗ ματσάρα των 223 πόντων με τον Προμηθέα!

2023-12-09T17:26:53+00:00 2023-12-09T19:02:35+00:00.

09/Dec/23 17:26

Μετά από ένα τρομερό ματς στην Ρόδο, ο Κολοσσός επικράτησε του Προμηθέα με το διαστημικό 114-109 μετά από παράταση. Από το -21 επέστρεψαν οι Πατρινοί του ”30άρη” Κάουαν, Περάντες και Μπραΐκοβιτς είχαν 49 πόντους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τι ματς, τι νίκη για τον Κολοσσό!

Οι Ροδίτες πήγαν να χάσουν δικό τους ματς από τον Προμηθέα, όμως τελικά επικράτησαν με 114-109 για την δέκατη αγωνιστική της Basket League.

Το 94-80 του 36:20′ έγινε 98-100 στο 39:51′, με τους Πατρινούς να επιστρέφουν από το -21, πριν ο Περάντες στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν σκορ στο τέλος, το 105-108 έγινε 111-108 και έτσι ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες για το 4-6 στην βαθμολογία.

Ο Περάντες ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 27 πόντους-8 ασίστ, όπως και ο Μπραΐκοβιτς με 22 πόντους-12 ριμπάουντ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Πόλεϊ.

Όσο για τους ηττημένους, που πλέον μετρούν 7-3, ο Κάουαν δεν ήταν αρκετός, παρά τους 30 πόντους του, ενώ ο Ρέινολντς πρόσθεσε 20 και ο Ετσενίκε 19.

Για την 11η αγωνιστική, ο Κολοσσός φιλοξενείται από το Μαρούσι (23/12), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (24/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους θεατές, καθώς αμφότερες οι ομάδες και κυρίως ο Κολοσσός, είχαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό. Πόλεϊ και Μπραΐκοβιτς έδειξαν τον δρόμο στους γηπεδούχους για το 33-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Προμηθεάς αντέδρασα άμεσα, με τον Ρέινολντς να ισοφαρίζει σε 36-36 στο 13′, πριν… αναλάβει δράση ο Περάντες για τους Ροδίτες. Με 13 πόντους σε τέσσερα μόλις λεπτά, ο γκαρντ του Κολοσσού υπέγραψε το +10 (59-49) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Περάντες συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό, ο Μπραΐκοβιτς έδωσε πολλές βοήθειες και κάπως έτσι, ο Κολοσσός εξαφανίστηκε με +21 (72-53), την ώρα που ο Προμηθέας είχε χάσει τον έλεγχο του ματς, για να μείνει στο -15 (82-67) μετά το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε. Ο Πόλεϊ είχε 1/2 βολές στο -13” (98-95), πριν ο Κάουαν μετρήσει 1/2 βολές και τρίποντο-φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 98-100 στο -7”. Ο Περάντες, όμως, είχε άλλη άποψη και με follow μετά από άστοχο τρίποντο, έστειλε το ματς στην παράταση (100-100).

Το ντέρμπι καλά κράτησε, με τον Ρέινολντς να κάνει με τρίποντο το 105-108 στο -2:37′, πριν έρθουν τρία σερί καλάθια από τον Κολοσσό για το 111-108. Χρυσικόπουλος και Ρέινολντς αστόχησαν, Γκάουντλοκ είχε 3/3 βολές στο -10” και έτσι ο Κολοσσός έφτασε στην επική νίκη με 114-109.

Πού κρίθηκε

Στο 6-0 του Κολοσσού που μετέτρεψε το 105-108 σε 111-108, με τον Προμηθέα να σκοράρει μόλις μία βολή στα τελευταία 2:39′.

Ο Περάντες έστειλε το ματς στην παράταση, έχοντας κάνει απίστευτα πράγματα με 27 πόντους-5 ριμπάουντ-8 ασίστ σε 40:55′ (10/21 σουτ, 4/4 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100, 114-109

Κολοσσός (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14, Μπίλης, 14, Γόντικας 4, Πόλεϊ 18, Περάντες 27, Γιόργκεσεν, Ουτόμι 9, Μπραϊκοβιτς 22, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 6, Χατζηνικόλας, Καμαριανός

Προμηθεάς (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 20, Κάουαν 30, Κόνιαρης 5, Χρυσικόπουλος 7, Ευτσενίκε 19, Τζόουνς 9, Πλώττας, Μπαζίνας 2, Βασιλείου, Κόφεϊ 15, Στέφενς 4, Καραγιαννίδης