Καρδίτσα – Ολυμπιακός 54-83: Άνετο βράδυ με τρομερό νταμπλ νταμπλ του Μιλουτίνοφ!

2023-12-11T21:01:35+00:00 2023-12-11T21:56:11+00:00.

gadamopoulos

11/Dec/23 21:01

Walkup-Milutinov_Karditsa-Olympiacos
BASKET LEAGUE / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός, με μόνη κακή παρένθεση τα λάθη στη δεύτερη περίοδο, είχε εύκολο βράδυ στην Καρδίτσα με μεγάλο ματς του “Μίλου” και έφτασε σε ρεκόρ 9-1 στη Basket League, μένοντας αήττητος εκτός έδρας (6-0). Στο 1-9 οι ουραγοί γηπεδούχοι.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν έψαχνε ακριβώς «γιατρικό» μετά τη «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα και το 1-1 (ήττα από Ρεάλ – νίκη επί Μπάγερν), αλλά ένα ήσυχο βράδυ τη Δευτέρα (11/12) στην Καρδίτσα.

Σε ένα μεγάλο μέρος του ματς το κατάφερε και επικράτησε εύκολα με 83-54 της τοπικής ομάδας, φτάνοντας σε ρεκόρ 9-1 στη Basket League, καθώς παρέμεινε αήττητος μακριά από το ΣΕΦ, με έκτη νίκη σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές έθεσαν από την αρχή τους όρους τους (15-6 στο 6΄) έφτασαν στο +23 στο 18΄, ‘όμως τα έξι λάθη στη δεύτερη περίοδο έκαναν έξαλλο τον κόουτς Μπαρτζώκα!

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» –  εκτός οι Παπανικολάου, Πίτερς, Ουίλιαμς-Γκος, ενώ αγωνίστηκε με γαστρεντερίτιδα ο Λαρεντζάκης – ήταν πιο συγκεντρωμένοι. Χάρη στο σκορ του Κάνααν, με 16π., αλλά και στην κυριαρχία του Νίκολα Μιλουτίνοφ στις δύο ρακέτες, με το εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ των 21π.-21ριμπ. και τη δημιουργία του Λουκ Σίκμα, με 12π.-7ασ., οι φιλοξενούμενοι έφτασαν άνετα στην επικράτηση, τέσσερις μέρες πριν από το ματς με τη Βαλένθια στο ΣΕΦ.

Οι γηπεδούχοι, στο δεύτερο φετινό ματς στο «σπίτι» τους, παρέμειναν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-9, καθώς μόνο οι Κλάσεν (12π.), Μπιουκάναν (10π.) και Σάιμπερτ (8π.) είχαν καλές στιγμές. Αγωνίστηκε στο τελευταίο 1,5 λεπτό ο 16χρονος Κωνσταντίνος Πιλίτσης, που σκόραρε 2/2 βολές. Για την Καρδίτσα, την Τρίτη θα φτάσει στην πόλη ο Τέβιν Μακ, ο οποίος πέρσι αγωνίστηκε στο δεύτερο μισό της σεζόν στον Απόλλωνα Πάτρας και θα υπογράψει για να αντικαταστήσει τον τραυματία Μίτσελ Σμιθ.

Για την επόμενη, 11η αγωνιστική της Basket League (και τελευταία του 1ου γύρου), η Καρδίτσα φιλοξενείται στις 23/12 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 24/12 τον Απόλλωνα Πάτρας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μίλησε» η ρακέτα – «παραφωνία» τα λάθη

Μόλις 3΄ κράτησε η αντίσταση των γηπεδούχων, καθώς ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα επιμέρους 13-2 και ξέφυγε με 15-6 στο 6΄. Με τον Σίκμα να έχει 7π. στο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-13 της πρώτης περιόδου και κυριάρχησαν και στη συνέχεια στη ρακέτα.

Τα ριμπάουντ ήταν 25-15 για τους «ερυθρόλευκους» (11 επιθετικά) στην ανάπαυλα, ενώ οι 8π. του Μιλουτίνοφ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφεραν την ομάδα του στο +23 (41-18) στο 18΄. Η Καρδίτσα, πάντως, με 8π. του Μπιουκάναν και χάρη στα έξι λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα – όλα στην περίοδο(!) – κατάφερε να μειώσει στο 44-28 του ημιχρόνου.

Διπλό ρεσιτάλ από «Μίλου»-Κάνααν

Οι Πειραιώτες αποφάσισαν να βγουν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, με απειλή και μέσα και έξω από το καλάθι. Αρχικά ήταν οι 9π. του Αϊζάια Κάνααν στο τρίτο δεκάλεπτο, που ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20π. (57-35) στο 25΄ και στη συνέχεια το μεγάλο νταμπλ νταμπλ του Μιλουτίνοφ, που είχε 15π. και 18ριμπ. ως το 30΄, στο οποίο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 65-41 και τελείωσε το ματς, φτάνοντας και στο +31 (83-52) στο 39΄.

Πού κρίθηκε: Στις περισσότερες – και πιο ποιοτικές – λύσεις του Ολυμπιακού, αλλά και στην κυριαρχία στα ριμπάουντ, με 58 (τα 22 επιθετικά) των «κόκκινων» και 33 των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο στα δύο καλάθια και είχε 21 πόντους με 8/13διπ. και 5/7βολ., αλλά και 21ριμπ., εκ των οποίων τα εννέα επιθετικά!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 28-44, 41-65, 54-83.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 5 (1/7διπ., 8ριμπ.), ΜακΚάλουμ 9 (2/6τριπ., 7ριμπ.), Μπιουκάναν 10, Κλάσεν 12 (4/9τριπ., 5 λάθη), Καπετάκης, Πιλίτσης 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 2, Χρηστίδης 2, Τσούκας, Αβδάλας 4, Σάιμπερτ 8 (2/5τριπ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1/2τριπ., 6ασ.), Κάνααν 16 (4/7τριπ.), Λούντζης 6 (1/4διπ., 8ριμπ., 4ασ.), Λαρεντζάκης 11 (2/5τριπ.), Ροζακέας, Πάπας 5 (1/4τριπ.), Φαλ 2, Μπρανζτέικις 3 (1/6τριπ.), Μιλουτίνοφ 21 (8/13διπ., 21ριμπ.), Σίκμα 12 (5/9διπ., 0/1τριπ., 5ριμπ., 7ασ.), Τανούλης 2.