ΠΑΟΚ: Άντεξε στην πίεση της Καρδίτσας και έκτη νίκη

2023-12-23T18:28:56+00:00 2023-12-23T20:47:49+00:00.

23/Dec/23 18:28

harrisson-paok-karditsa

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δύσκολα την μαχητική Καρδίτσα με 72-69, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Πήγε να χάσει δικό του ματς ο ΠΑΟΚ, αλλά στο τέλος χαμογέλασε.

Ο ”Δικέφαλος” επικράτησε της Καρδίτσας με 72-69 στην Θεσσαλονίκη, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 22 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με 70-69 στο -33”.

Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Σίλμπερ δεν βρήκε στόχο στο τέλος.

Οι νικητές είχαν εμφανές επιθετικό πρόβλημα στο δεύτερο μέρος, μένοντας για οκτώ λεπτά (!) χωρίς σκορ.

Ο Χάρισον με 20 πόντους και ο Άλστον με 12 έδειξαν τον δρόμο στον ΠΑΟΚ, που παραμένει ψηλά με 6-5.

Όσο για την Καρδίτσα, που πάλεψε μέχρι το τέλος, παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 1-10.

Για την 12η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Προμηθέα (30/12), ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Απόλλωνα (30/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κυρίως πιο εύστοχα, για να μπει άμεσα σε ρόλο οδηγού στο σκορ. Με 11/16 σουτ και τον Άλστον να φτάνει τους 11, ο Δικέφαλος ξέφυγε με 11 πόντους της Καρδίτσας (28-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χάρισον να μπαίνει στην εξίσωση των γηπεδούχων, οι οποίοι πήγαν στο +19 (43-24) στο 15′, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τις απαντήσεις και τις λύσεις, για να αρκεστούν στο 49-29 στο 20′.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς έχει τελειώσει από το ημίχρονο κιόλας, η Καρδίτσα βρήκε σκορ, έβγαλε αντίδραση και από το 59-40 στο 25′ έφτασε στο 59-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου, κάνοντας ένα σερί 0-10, χωρίς να δεχθεί καλάθι για 5 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς σκορ μέχρι το 33′ (59-54). Ο Χάρισον ήταν εκεί για το 68-60, αλλά η Καρδίτσα επέστρεψε με 70-69 στο -33” με τον Γιάνκοβιτς. Σμιθ-Χάρισον έκαναν το 72-69 με 3/4 βολές, ο Σίλμπερτ αστόχησε στο τέλος και έτσι ο ΠΑΟΚ κέρδισε.

Πού κρίθηκε

Στις 3/4 βολές των Σμιθ και Χάρισον και στο επιθετικό ριμπάουντ του Μαργαρίτη που μεσολάβησε. Φυσικά, όλα θα είχαν άλλη εξέλιξη, αν ο Σίλμπερτ είχε ευστοχήσει στο τρίποντο στο τέλος.

Ο Χάρισον με 20 πόντους (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές) και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη)

Φώτης Τακιανός: ”Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό”

Takianos_Hapoel-PAOK

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για όσα πέτυχαν, να έχουν τον ΠΑΟΚ σε αυτή τη θέση, αλλά και για τη σημερινή εμφάνιση του πρώτου μέρους και γενικότερα για την προσπάθεια. Το παιχνίδι έχει δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο επιβληθήκαμε ολοκληρωτικά σε άμυνα και επίθεση, κάτι που φαίνεται και στη διαφορά (49-29). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες μας δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν σε αυτά που ζητούσαμε, λόγω έλλειψη δυνάμεων και ενέργειας. Εκεί είχαμε και ένα μπλοκ στις αποφάσεις μας. Ήταν ξεκάθαρο πως οι παίκτες μας ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Έβαλε πιεστική άμυνα η Καρδίτσα πάνω μας. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Θα πρέπει να μάθουμε από το σημερινό παιχνίδι. Να μάθουμε πώς να διαχειριζόμαστε τέτοια παιχνίδια. Εκτός εισαγωγικών είμαστε τυχεροί. Ένα μεγάλο κέρδος μας είναι ότι χαίρει το σεβασμό του κόσμου του ΠΑΟΚ η εικόνα μας. Με τη νέα χρονιά εύχομαι να έχουμε περισσότερο κόσμο δίπλα μας. Η δύναμη και η ώθηση που μας δίνει είναι πάρα πολύ σημαντική. ΠΑΟΚ και κόσμος βαδίζουν μαζί»

Νίκος Παπανικολόπουλος: ”Πρέπει να κάνουμε πορεία πρωταθλητισμού στον δεύτερο γύρο”

papanikolopoulos_peristeri

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Καρδίτσας:

«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη σήμερα και την πρόκριση στο BCL και εύχομαι καλή συνέχεια. Θα είναι μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό μπάσκετ να βρεθεί ο ΠΑΟΚ στους 16. Όσον αφορά το παιχνίδι, είχε δύο όψεις. Είχαμε προετοιμαστεί για ένα παιχνίδι εναντίον ενός πολύ δύσκολου αντιπάλου που έχει συνοχή σε άμυνα και επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πρόβλημα στο ροτέισον με τους τρεις νέους παίκτες και το πέμπτο φάουλ του Ουάιτ στο τέλος. Αλλάξαμε την άμυνά μας στο δεύτερο ημίχρονο και γυρίσαμε το παιχνίδι. Ένα χαμένο ριμπάουντ, μια βολή και στην τελευταία επίθεση το σουτ που θα μπορούσε να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ είχε θέμα ενέργειας μετά το ευρωπαϊκό ματς της Τετάρτης. Εμείς αλλάξαμε την άμυνά μας παίζοντας πάνω στον Φρίντρικσον, ο ΠΑΟΚ έχασε τα ελεύθερα σουτ και πλησιάσαμε. Αυτό είπα και στα παιδιά στο ημίχρονο, να αλλάξουμε την άμυνα»