Λαύριο: Ανατροπή στην ανατροπή και μεγάλη νίκη επί του Άρη

2023-12-23T21:35:28+00:00 2023-12-23T22:16:12+00:00.

23/Dec/23 21:35

lavrio

Το Λαύριο πήρε μία σπουδαία νίκη στην παράταση κόντρα στον Άρη με 91-86, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τρελό ματς, τρελή νίκη για το Λαύριο!

Ο Άρης επέστρεψε από το -17 και ήταν έτοιμος για ένα μεγάλο διπλό, όμως το Λαύριο (των έξι σερί ηττών) είχε αντίθετη άποψη, για το τελικό 91-86.

Ο Θόρντον οδήγησε το ματς στην παράσταση με μεγάλο τρίποντο, αφού πρώτα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει πίσω στο σκορ μετά το 60-47.

Όμως, στο έξτρα πεντάλεπτο, ”μίλησαν” Μουρ και Ντε Τζούλιους με καθοριστικά καλάθια και βολές, για την σπουδαία νίκη του Λαυρίου, την τέταρτη σε έντεκα ματς.

Γκάλινατ με 25 πόντους και Χάρελ με 16 προσπάθησαν, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετοί, για το 6-5 του Άρη στην βαθμολογία.

Για την 12η αγωνιστική, το Λαύριο υποδέχεται την ΑΕΚ (30/12), ενώ ο Άρης φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (31/21).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με πολύ ωραίο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με το Λαύριο να είναι πιο εύστοχο και να φτάνει στο 18-12. Ο Άρης, όμως, γρήγορα βρήκε τις απαντήσεις, μείωσε στην διαφορά και έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο -1 (21-20).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τα 0/8 τρίποντα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, ξέφυγαν με +16 (45-29) στο φινάλε του πρώτου μέρους, με Καστανέδα και Ντε Τζούλιους να ξεχωρίζουν.

Το σκηνικό ανάλογο και στην συνέχεια, με τους παίκτες του Λαυρίου να κρατούν διψήφια διαφορά, όμως ο Άρης έδειξε αισθητή βελτίωση, ειδικά στην επίθεση με 20 πόντους. Ακόμα και έτσι, έμεινε στο -11 (60-49) μετά από 30′ αγώνα.

Όλα άλλαξαν στα τελευταία 10′, με τους Γκάλινατ και Χάρελ να γίνεται η μεγάλη επιστροφή για το 70-70 στο 38′. Ο τελευταίος είχε 8 σερί πόντους για το 71-72 και ο πρώτος το 71-74, με τον Θόρντον να ισοφαρίζει σε 76-76 και να φέρνει τη παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το Λαύριο να βρίσκει σκορ από τον Μουρ (87-80). Όμως, ο Άρης επέστρεψε ξανά (87-86) με 1/2 βολές του Τολιόπουλου. Ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο στο 89-86, με τους Ντε Τζούλιους και Θόρντον να έχουν από 2/2 βολές στο ενδιάμεσο (91-86).

Πού κρίθηκε

Το 60-47 στο 28:45′ έγινε 71-72 στο 38:43′ με επιμέρους 11-25 ήταν το στοιχείο που έκρινε -αρχικά- το ματς, πριν έρθουν 4/4 βολές του Λαυρίου και το άστοχο τρίποντο του Τολιόπουλου στο ενδιάμεσο.

Κυρίως ο Ντε Τζούλιους με 25 πόντους και 9/20 σουτ. Άξιος συμπαραστάτης ο Μουρ με 20 πόντους-12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76, 91-86

Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

Άρης (Μέξας): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).

Κώστας Μέξας: ”Η νίκη είναι μόνο των παικτών”

mexas_paok

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Λαυρίου:

«Θα ήταν δύσκολο να πάνε τα πράγματα τόσο καλά όσο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης έχει πολύ καλή, ομάδα ήμασταν σίγουροι ότι θα αντιδράσει, και το έκανε βάζοντας μεγάλα σουτ στο ένας-ένας και μας έβαλε πίεση. Στο τέλος έβαλε ο Θόρντον το μεγάλο καλάθι και πήγαμε στην παράταση και νομίζω ότι εκεί ήμασταν καλύτεροι και κερδίσαμε δίκαια. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν καλύτεροι και δικαιούμασταν την νίκη απέναντι σε μια ομάδα με τρομερό χαρακτήρα. Για εμάς το παιδιά έδειξαν τεράστια θέληση και τους αξίζουν συγχαρητήρια, η νίκη είναι μόνο δική τους. Παίξαμε με 3-4 καινούργια παιδιά που ήρθαν τις τελευταίες μέρες και ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε μια τέτοια ομάδα. Η αλήθεια είναι ότι το ματς στο τέλος το καθάρισαν οι παλιοί και έτσι έπρεπε να γίνει, γιατί δουλεύουν πολύ από την αρχή της χρονιάς και δικαιούνταν μια τέτοια νίκη. Σίγουρα και ο Κωστής Γόντικας και ο Σκάιλερ Φλάττεν και ο Νοά Χόρκλερ και ο Τσάμης έδωσαν πολλά σήμερα και βοήθησαν σημαντικά»

Γιάννης Καστρίτης: ”Έπρεπε να ήμασταν πιο έξυπνοι στο τέλος”

kastritis-aris

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Ήταν εμφανής η κούραση που είχαμε μετά και το τελευταίο μας ταξίδι για το Eurocup. Δεν ξεκινήσαμε καλά και όπως θα έπρεπε, το έχουμε ξαναπάθει αυτό, για ακόμη μια φορά δείξαμε ότι έχουμε τον τρόπο να αντιδράσουμε, επιστρέψαμε στο παιχνίδι. Δυστυχώς στο τέλος, θα μπορούσαμε να είχαμε μια-δυο πιο έξυπνες επιλογές στην άμυνα μας για να ολοκληρώσουμε την κατοχή. Δεν κάναμε δυο φάουλ στις τελευταίες κατοχές , αλλά προφανώς τα παιδιά δεν θέλανε να μην κάνουν το φάουλ, ήταν κουρασμένοι, κάνανε υπερπροσπάθεια, παίξαμε χωρίς βασικούς παίκτες, ο Τολιόπουλος έμεινε έξω με φάουλ. Ποτέ δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς τέτοιες καταστάσεις. Συγχαρητήρια στο Λάυριο, το ήθελαν αι αυτοί το παιχνίδι και αξίζουν και από την πλευρά τους την νίκη. Και εμείς κάναμε καλή προσπάθεια, δυστυχώς έπρεπε να ήμασταν πιο έξυπνοι στο τέλος, αλλά προχωράμε»