Ο Απόλλων τις έχει 150!

2015-12-23T19:29:19+00:00 2015-12-23T19:47:41+00:00.

23/Dec/15 19:29

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε 90-73 του Λαυρίου κι έφτασε τις 150 νίκες στα χρόνια του επαγγελματικού μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 403 αγώνες στη Basket League για να πετύχουν το συγκεκριμένο επίτευγμα. Παράλληλα, συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, πανηγυρίζοντας το τέταρτο φετινό τους ροζ φύλλο. Μάλιστα, η ομάδα του Κώστα Μέξα μπήκε στον Δεκέμβριο χωρίς να έχει ούτε μια νίκη εντός έδρας αλλά πλέον μετράει δύο σε ισάριθμα παιχνίδια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κέβιν Ντίλαρντ, ο οποίος σημείωσε τους 18 από τους 20 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, όταν δηλαδή το Λαύριο διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη. Οι “νεοφώτιστοι” προηγήθηκαν με 31-35 (15’) αλλά οι γηπεδούχοι με πρωτοστάτη τον Αμερικανό γκαρντ αντέδρασε και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχαν ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο του αγώνα και σταδιακά άρχισε να “χτίζει” διαφορά, η οποία στην τέταρτη περίοδο έφτασε στο +16 (76-60). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις για την επιστροφή κι οι παίκτες του Μέξα έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73.