Καρδίτσα – Απόλλων 76-74: Ο Δίπλαρος… έκλεψε τη νίκη κι ο Μακ την υπέγραψε διπλή!

2023-12-30T18:05:28+00:00 2023-12-30T19:59:34+00:00.

gadamopoulos

30/Dec/23 18:05

Mack_Karditsa-Apollon
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Η Καρδίτσα πέτυχε δεύτερη νίκη στη Basket League με ανατροπή 6π. στα τελευταία 2:20, χάρη σε τρία κλεψίματα του Δίπλαρου και νικητήριο τρίποντο του Μακ στο 1,1΄΄ που κάλυψε και τη διαφορά του 1ου γύρου! Ισοβαθμία στην τελευταία θέση για τις δύο ομάδες με ρεκόρ 2-10.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πρωτοχρονιά πάνω από την τελευταία θέση της Basket League θα κάνει η Καρδίτσα, η οποία στο σαββατιάτικο (30/12) ντέρμπι των ουραγών νίκησε με 76-74 τον Απόλλωνα και κάλυψε και τη διαφορά της ήττας με 1π. στον 1ο γύρο στην Πάτρα!

Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Τέβιν Μακ, ο οποίος πέτυχε στο 1,1΄΄ το τρίποντο της νίκης κόντρα στην ομάδα με την οποία αγωνίστηκε πέρσι και έφερε τις δύο ομάδες σε ρεκόρ 2-10, αλλά πλέον με τους γηπεδούχους να υπερτερούν σε κάθε μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κέρδισε ένα σχεδόν χαμένο ματς, αφού στα 2:20 για λήξη – όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα – ήταν πίσω με 71-65. Τρία καθοριστικά κλεψίματα του Νίκου Δίπλαρου (8π., 6σ., 3κλεψ.) άλλαξαν τα δεδομένα και δύο καθοριστικά καλάθια του Ρέι ΜακΚάλουμ (15π., 6ασ.) έφεραν την Καρδίτσα μπροστά με 73-72 στα 43΄΄, πριν από το συγκλονιστικό τέλος της αναμέτρησης!

Ο Απόλλων είχε διπλή ευκαιρία να μην «χαρίσει» το παιχνίδι, αφού μετά τις 2/2 βολές του Μπράουν για το υπέρ του 74-73, ο Σάιμπερτ αστόχησε σε τρίποντο στα 14΄΄… Οι Πατρινοί κέρδισαν δύο βολές, τις οποίες όμως έχασε ο Βον στα 13,4΄΄, πριν από το μεγάλο τρίποντο του Μακ (12π.) από την εξαιρετική πάσα του αλτρουιστή ΜακΚάλουμ. Στο τελευταίο 1,1΄΄ ο Βον βρήκε ένα δύσκολο δίποντο από τη γωνία, όμως δεν πέτυχε τον στόχο.

Οι Καρδιτσιώτες έμειναν ως το τέλος στο ματς χάρη στους Ουάιτ (18π.), Γιάνκοβιτς (15π.). Στο φινάλε δεν το παράτησαν ακόμη και όταν τα μεγάλα καλάθια των Όσμπορν (19π., 13ριμπ.) και του νεοφερμένου για τον Απόλλωνα Τζάστιν Μπιμπς (14π.) έδειξαν να γέρνουν την πλάστιγγα προς την πλευρά των Πατρινών.

Η αναμέτρηση ήταν η τελευταία για τον Μάρεκ Κλάσεν. Η Καρδίτσα δέχθηκε τις τελευταίες μέρες κάποιες προτάσεις, ο ίδιος ο 31 ετών Καναδός γκαρντ εξέφρασε την επιθυμία να αποχωρήσει (υπήρχε σχετικός όρος στο συμβόλαιό του) και δέχθηκε να αγωνιστεί στο κρίσιμο ματς με τον Απόλλωνα και να μετακομίσει στη συνέχεια στην πολωνική Σλασκ.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αστυνομικού Γιώργου Λυγγερίδη, ο οποίος έχασε τη ζωή του έπειτα από τραυματισμό στον πρόσφατο αγώνα βόλεϊ ΟλυμπιακούΠαναθηναϊκού.

Για την επόμενη, 13η αγωνιστική της Basket League, η Καρδίτσα υποδέχεται στις 6/1 τον Προμηθέα, ενώ ο Απόλλων φιλοξενείται στην ίδια μέρα τον Άρη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Προβάδισμα με Σαλούστρο

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα και με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να προηγηθούν με 14-8 στο 5΄. Η Καρδίτσα, αν και είχε 5/15 σουτ στην πρώτη περίοδο, μπόρεσε με 7π. του Μακ να ισοφαρίσει προσωρινά στο 14-14 του 7΄, όμως οι επίσης 7π. του Σαλούστρου, αλλά και οι 5π. των Βον και Όσμπορν έφεραν τον Απόλλωνα μπροστά με 21-15 στο δεκάλεπτο.

«Παράγοντες» Ουάιτ και Γιάνκοβιτς

Οι Πατρινοί ξέφυγαν και με +8 (23-15) στο 11΄, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 10-0 προσπέρασαν 25-23 με 9π. του Ουάιτ, ενώ με άλλους 5π. του Γιάνκοβιτς από τον πάγκο βρέθηκαν και στο +4 (29-25) του 17΄, μετρώντας 12 ασίστ και επτά λάθη. Τέσσερις σερί πόντου του Βον έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Απόλλωνα, για το 37-35 του ημιχρόνου, με τους παίκτες του κόουτς Χριστόπουλου να έχουν 12/16διπ. (75%)!

Το «ζεστό» χέρι του Μπιμπς

Ο Τζάστιν Μπιμπς έδειξε λίγο νευρικός στο ντεμπούτο του στο πρώτο μέρος, όμως στην τρίτη περίοδο βρήκε ρυθμό. Ο νέος παίκτης του Απόλλωνα πέτυχε 10π. στο δεκάλεπτο και αρχικά έφερε με 5π. σερί την ομάδα του στο 47-40 του 24΄, με σερί 8-0. Ο Όσμπορν ισάριθμους διαδοχικούς πόντους και το τρίποντο του Μπιμπς «έγραψε» το 56-49 του 29΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +9 (63-54) του 32΄, πριν από την ανατροπή στο φινάλε.

Πού κρίθηκε: Στη διαφορά της «εξίσωσης» δημιουργίας, με 23 ασίστ και 11 λάθη για την Καρδίτσα, ενώ ο Απόλλων είχε 16-11, αλλά και στο μεγάλο σουτ του Μακ στο 1,1΄΄.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί να ήταν ο 4ος σκόρερ της ομάδας του, όμως το νικητήριο τρίποντό του καθόρισε τα πάντα. Ο Τέβιν Μακ ολοκλήρωσε το ματς με 12π., 2/4διπ., 2/6τριπ., 2/2βολ. και 5ριμπ..

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74.

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 18 (8/9διπ., 7ριμπ.),  Μπιουκάναν, Κλάσεν 3 (1/4τριπ., 4ασ.), Δίπλαρος 8 (2/4τριπ., 6ασ., 3κλεψ.) Χρηστίδης, Αβδάλας, Σάιμπερτ 5 (2/2διπ., 0/4τριπ.), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 15 (4/8διπ., 1/1τριπ., 6ασ.), Μακ 12 (2/4τριπ., 5ριμπ.), Γιάνκοβιτς 15 (3/7διπ., 0/1τριπ., 9/10βολ.).

Απόλλων Π. (Χριστόπουλος): Μπλέιλοκ 5, Μπιμπς 14 (4/7διπ., 2/4τριπ., 5ασ.), Όσμπορν 19 (4/7διπ., 2/4τριπ., 5/6βολ., 13ριμπ.), Πέρκινς 2, Γκιουζέλης 9, Κογιόνης, Βον 9 (1/6τριπ., 0/2βολ., 6ριμπ.), Σαλούστρος 7 (2/2διπ., 1/3τριπ., 4ριμπ.), Μπράουν 9.