Χαρούμενα Χριστούγεννα για Ρέθυμνο!

2015-12-24T17:56:09+00:00 2015-12-24T18:18:38+00:00.

24/Dec/15 17:56

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε το Ρέθυμνο το οποίο επικράτησε εύκολα της Κηφισιάς με 74-61 χάρη στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με επί μέρους σκορ 23-13.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα, με τους Χάροου (13π), Κλουφ (13π), Γιαννόπουλο (11π) και Στόουν (11π) να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Αντίθετα η Κηφισιά προβλημάτισε για ακόμα μία φορά με την απόδοση της και βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στον

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Πολύ καλύτερα μπήκε το Ρέθυμνο στην αναμέτρηση και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 11-2 στο 5′ μετά από καλάθι και φάουλ του Σχίζα. Η αστοχία των παικτών της Κηφισιάς έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 16-6 στο 7′ χάρη σε τρίποντο του Στόουν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 22-13 και την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μετράει ήδη 6 λάθη.

To γρήγορο 7-2 σερί των φιλοξενούμενων στα επόμενα λεπτά διαμόρφωσε το 24-20 στο 13′ όμως το Ρέθυμνο βρήκε και πάλι λύσεις ξεφεύγοντας με 28-20 στο 15′ χάρη στον πολύ καλό σκόρερ Χάροου. Ο Κασελάκης μείωσε σε 30-25 (17′), διαφορά η οποία παρέμεινε σταθερή μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-28. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν παρουσιάστηκαν το ίδιο καλοί στη δεύτερη περίοδο, υπέπεσαν σε πολλά λάθη με τη διαφορά να μειώνεται φυσιολογικά, παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κηφισιά κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (36-35, 23′) μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Χογκ, όμως το 9-0 σερί της κρητικής ομάδας της εξασφάλισε και πάλι διψήφια διαφορά (45-35, 26′). Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το καλάθι για κάτι περισσότερο από 4 λεπτά και το Ρέθυμνο ξέφυγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 50-35 στο 28′. Ο Λόουερι με 2/2 εύστοχες βολές διέκοψε προσωρινά το αρνητικό σερί για την ομάδα του όμως η Κηφισιά είχε χάσει ήδη σημαντικό έδαφος, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να κυνηγάει με 57-41.

Στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο φρόντισε από νωρίς να διαγράψει τις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν για τον τελικό νικητή. Στο 57-46 (32′) της Κηφισιάς δια χειρός Στίγκερς, οι γηπεδούχοι απάντησαν με γρήγορο σερί 6-0 για να διαμορφώσουν το 63-46 στο 34′ μετά από προσπάθεια του Στόουν. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι με τον Κλουφ να στέλνει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (72-53, 38′) και το Ρέθυμνο από αυτό το σημείο και μετά να ρίχνει την ένταση στο παιχνίδι του. Το μόνο που κατάφερε η Κηφισιά ήταν να μειώσει σε 74-61 το οποίο ήταν και η τελική διαφορά της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης! Το Ρέθυμνο, εκμεταλλευόμενο τις πολύ κακές επιθετικές επιλογές της Κηφισιάς, κατάφερε να εξασφαλίσει μία σημαντική διαφορά 15 πόντων την οποία κράτησε μέχρι το τέλος. Με 4/24 τρίποντα (16%) και συνολικά 22/63 σουτ (34%) δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι παραπάνω από την ήττα, ειδικά σε εκτός έδρας παιχνίδι.