Παναθηναϊκός: Πύρρειος, αλλά “Γκραντ-ε” νίκη επί του σκληροτράχηλου Περιστερίου για το 13/13

2024-01-07T17:48:27+00:00 2024-01-07T18:03:46+00:00.

gadamopoulos

07/Jan/24 17:48

Grant_PAO-Peristeri
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Χωρίς “φρεσκάδα” για 29΄ ο Παναθηναϊκός – και παρά και τον τραυματισμό του Βιλντόζα –, κατόρθωσε να υποτάξει το Περιστέρι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ και καθοριστική συμβολή του Δημήτρη Μωραΐτη και διατήρησε το αήττητο στη Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το Περιστέρι συνηθίζει την τελευταία διετία να… «βγάζει το λάδι» στον Παναθηναϊκό και αυτό ακριβώς έκανε και το απόγευμα της Κυριακής (7/1) στο ΟΑΚΑ, μπροστά σε περισσότερους από 10.000 οπαδούς των «πράσινων».

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία πέρσι κέρδισε τρεις φορές το «τριφύλλι» και φέτος ηττήθηκε με 2π. στον πρώτο γύρο, χάνοντας διαφορά 19π., άντεξε για κάτι περισσότερες από τρεις περιόδους, όμως οι (εννέα) παίκτες του Εργκίν Αταμάν επικράτησαν με 90-75 και πέτυχαν το 13/13 στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός, αν και ξεκίνησε το ματς με δεκάδα, λόγω απουσίας των Σλούκα, Μαντζούκα και του «κοψίματος» του Μπαλτσερόφσκι από τον αγώνα, ως έβδομος ξένος, το ολοκλήρωσε με απώλεια και του Λούκα Βιλντόζα Ο Αργεντικός γκαρντ αισθάνθηκε στο 13΄ ενοχλήσεις στο γόνατο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με κορυφαίο το season-high των 26π. του Τζέριαν Γκραντ και καθοριστικό τον Δημήτρη Μωραΐτη, διατήρησαν το εν Ελλάδι αήττητο, με την 16η σερί εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου (τελευταία ήττα στον πρώτο ημιτελικό των playoffs του 2003, στα Πατήσια) και έμειναν μόνοι στην κορυφή. Οι «πράσινοι», αν και ήταν πίσω ως το 29΄, προσπέρασαν με τρίποντο του ακούραστου Γκραντ και το φοβερό σουτ του Μωραΐτη στην εκπνοή της τρίτης περιόδου (67-63) άλλαξε το μομέντουμ!

ΤΙ ΕΒΑΛΕ ο Μωραΐτης: Buzzer beater πίσω από το κέντρο με ταμπλό!

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα σερί 13-0 από το 1:39 της τρίτης περιόδου ως το 8:36 της τέταρτης, ξέφυγε με 72-63 και με 78-65 στο 34΄ και παρά την κούραση της διπλής αγωνιστικής της Ευρωλίγκα – ενώ ακολουθεί άλλη μία, με ματς με την Εφές στο ΟΑΚΑ στις 9/1 – κατάφεραν να κάνουν ένα δώρο στον Εργκίν Αταμάν, ανήμερα των 58ων γενεθλίων του. Το Περιστέρι, παρά το καλό ματς των Ράγκλαντ (14π., 9ασ.), Λαβ (14π.) και Τόμπσον (13π.), δεν απέφυγε την έκτη ήττα του.

Για την επόμενη, 14η αγωνιστική της Basket League, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από το Λαύριο στις 14/1, ενώ το Περιστέρι υποδέχεται στις 13/1 τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ημίχρονο… «μία σου και μία μου», με αβαντάζ Περιστερίου

Το αρχικό 13-10 του Περιστερίου στο 5΄, με τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες εναλλαγές προβαδίσματος, άλλαξε με το 7-0 του Παναθηναϊκού για το 18-13. Με τον Μήτογλου να φτάνει τους 8π. και τον Ναν τους 7π., οι «πράσινοι», με 8/11 σουτ, ήταν στο +5 (25-19) στο δεκάλεπτο, αλλά δεν διατήρησαν το τέμπο τους…

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με 6-0 για την ισοφάριση, το «τριφύλλι» απάντησε με το ίδιο σερί για το 31-25 στο 13΄, όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν με 11-0 για το 36-31 στο 16΄. Μάλιστα, το Περιστέρι συνέχισε και με επιμέρους 17-4, ξέφυγε με +7 (42-35) στο 18΄, με 9π. του Τόμπσον και 5 του Λαβ, αλλά και λόγω των εννέα λαθών των γηπεδούχων στο ημίχρονο. Οι 11π. του Γκραντ μείωσαν στο 44-41 του 20΄.

Ανατροπή με Γκραντ και… Μωραΐτη!

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας πάλι με 48-41 και 60-54 στο 27΄, με τρίποντο του Λαβ. Ο Γκραντ, όμως, ήταν ασταμάτητος, φτάνοντας τους 21π. ως το 30΄, ενώ η είσοδος του Μωραΐτη πρόσφερε ενέργεια και πίεση στους «πράσινους», οι οποίο έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους 13-3, χάρη σε τρίποντα των Γκραντ, Μωραΐτη, με τον τελευταίο να σκοράρει πίσω από το κέντρο στην εκπνοή για το 67-63!!!

Πού κρίθηκε: Στο 13-0 του Παναθηναϊκού από το 29΄ ως το 32΄, με το οποίο μετέτρεψε το -4 σε +13, αλλά και στα 13/23τριπ. (56%) και στα μόλις τρία λάθη (σύνολο 12) στο δεύτερο ημίχρονο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε τα πάντα στο παρκέ σε 37:50, με 26π., 5/7διπ., 4/5τριπ., 4/4βολ., 7ασ. και 5ριμπ.!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζακης, Βιλντόζα 2, Μωραΐτης 6 (2/2τριπ., 3ριμπ. σε 7:22), Γκραντ 26 (5/7διπ., 4/5τριπ., 7ασ.), Ναν 20 (6/10διπ., 2/2τριπ.), Λεσόρ 6, Αντετοκούνμπο 3, Γκριγκόνις 11 (2/3τριπ.), Ερναγκόμεθ 4 (1/4τριπ., 5ριμπ.), Μήτογλου 12 (2/3τριπ., 8ριμπ.).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 4, Ράγκλαντ 14 (2/5τριπ., 9ασ.), Ντάνγκουμπιτς 6, Ξανθόπουλος, Λαβ 14 (2/2τριπ.), Κασελάκης 9 (3/3διπ., 1/3τριπ.), Ρένφρο 4, Ουίλιαμς 4 (1/2τριπ.), Τόμπσον 13 (6/9διπ., 4ριμπ.), Χουγκάζ 7 (1).