ΠΑΟΚ: Ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ πόντων στη Basket League, σε βραδιά… ιστορικών επιδόσεων

2024-01-13T19:03:57+00:00 2024-01-13T19:11:29+00:00.

gadamopoulos

13/Jan/24 19:03

Peristeri-PAOK-II
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΟΚ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις 35π. στην σαββατιάτικη (13/1) ήττα στο Περιστέρι. Απόγευμα που θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα στον “Δικέφαλο”, για τα 0/17τριπ., τους 4π. στην τρίτη περίοδο και το αρνητικό ρεκόρ σε ημίχρονο…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Λένε διαρκώς πως «οι αριθμοί είναι ο επιστημονικότερος τρόπος για να πεις ψέματα», στα σπορ, όμως το απόγευμα του Σαββάτου (13/1), τα νούμερα ήταν μελαγχολικά και… ιστορικά (χαμηλά) για τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι.

Ο «Δικέφαλος» έφυγε από το Περιστέρι ηττημένος με το «βαρύ» 71-35, «πληγωμένος», αλλά με μία χούφτα αρνητικών ρεκόρ σε έναν αγώνα που στην Πυλαία θα ήθελαν να ξεχάσουν γρήγορα.

Η ομάδα του κόουτς Φώτη Τακιανού ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση στην ιστορία της (άλλοτε) Α1, καθώς οι 35π. είναι ίσοι με το 74-35 με το οποίο είχε χάσει ο Πανελευσινιακός από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στις 21 Οκτωβρίου 2013… Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα κάκιστο ματς με 11/48, καθώς σούταραν 11/31διπ., 0/17τριπ. και 13/20 βολές.

Αυτά τα 0/17τριπ. είναι η τρίτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά όχι… και η αρνητική του «Δικέφαλου», ο οποίος στις 4/2/2017, σε νίκη στο ντέρμπι με τον Άρη, είχε 0/20!!! Το αρνητικό ρεκόρ στη Basket League, πάντως, το διατηρεί ακόμη ο Ολυμπιακός, που στις 26 Μαΐου 2010 στο ΟΑΚΑ, είχε 0/23 εναντίον του Παναθηναϊκού, στον 1ο τελικό των playoffs.

Οι σελίδες των ρεκόρ δεν σταματούν εδώ, όμως, για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν μόλις 11π. στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο Περιστέρι, σημειώνοντας αρνητική επίδοση στο πρωτάθλημα, αφού (δεν) ξεπέρασαν τους 12π. που είχε σκοράρει το Παγκράτι στο πρώτο 20λεπτο στις 19 Νοεμβρίου 1994, κόντρα στον Ηρακλή, από τον οποίο είχε ηττηθεί με 72-51.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 4π. στο τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στην άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, σε επίδοση όμως που ήταν… μακριά από τη χειρότερη στη Basket League. Στις 21 Μαρτίου 2016, η Κηφισιά δεν σκόραρε ούτε έναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, μετρώντας 0/13 σουτ! Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν επιμέρους 21-0 στην περίοδο, μετέτρεψαν το 50-38 του ημιχρόνου σε 71-38 και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση με 97-59…