ΠΑΟΚ – Λαύριο 66-65: Τα… χρειάστηκε, αλλά στην παράταση έβαλε φρένο στην κατρακύλα

2024-01-21T18:39:45+00:00 2024-01-21T19:05:20+00:00.

Μάνος Φυρογένης

21/Jan/24 18:39

ΠΑΟΚ και Λαύριο τα… έσπασαν στην Πυλαία στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους (66-65) και εκεί εμφανίστηκε ο άφαντος Φρίντρικσον για την πρώτη νίκη των Θεσσαλονικέων, εντός των τειχών, μέσα στο 2024.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη για τον ΠΑΟΚ έστω κι αν χρειάστηκε να ιδρώσει, να ανησυχήσει και να παίξει 45′ για να έρθει αυτή κόντρα στο Λαύριο (66-65).

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε τελικώς περισσότερο περιεχόμενο στο… σταγονόμετρο από το Λαύριο. Μπορεί οι “ασπρόμαυροι” να σούταραν με κάκιστα ποσοστά εντός και εκτός πεδιάς (40% στο δίποντο και 23% στο τρίποντο) όπως και οι “μεταλλωρύχοι” βέβαια, να μην πήρα τίποτα απολύτως από τον επιδραστικά για το παιχνίδι τους Φρίντρικσον στην κανονική διάρκεια και να είχαν και να διαχειριστούν τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, όμως εν τέλει τα κατάφεραν κόντρα στο ανταγωνιστικό Λαύριο που επέστρεψε από το -12 της ανάπαυλας και είχε και την ευκαιρία να πάρει το ματς στην παράταση αν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Καστανέδα (18π.) ήταν πιο ψύχραιμος και έπραττε καλύτερα από τα βήματα στα οποία υπέπεσε.

Παγωμένα λόγω της εικόνας μεν, χαμόγελα για το αποτέλεσμα δε στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ που νίκησε μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στο 7-8 της βαθμολογίας.

Αντίθετα η ομάδα του Κώστα Μέξα το πάλεψε, φλέρταρε με μία πολύ σημαντική νίκη που θα της έδινε αναπνοή στη μάχη της παραμονής όμως έμεινε με την προσπάθεια. Αποβλήθηκε ο Μουράτος που χρεώθηκε με τεχνική ποινή αφού ευστόχησε για τρεις στις αρχές της παράτασης.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

“Φτωχή” παραγωγή

Δεν αναμενόταν βάσει της εικόνας των δύο ομάδων το τελευταίο διάστημα ως το πιο θεαματικό παιχνίδι και κάτι τέτοιο αποδείχθηκε. Ο ΠΑΟΚ λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό του από τους “16” του BCL στο “Παλατάκι” από την Τόφας χρειαζόταν μία πειστική εμφάνιση πάση θυσία για να κερδίσει χρόνο και να ανέβει βαθμολογικά μετά τις τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Από το ξεκίνημα φάνηκε πως οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό με το φωτεινό πίνακα στα πρώτα 5μιση λεπτά να δείχνει μόλις 5-3.

Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος με τον ΠΑΟΚ να κρατιέται σε απόσταση ασφαλείας και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα προηγούμενος με +12 (32-20).

Και εκεί που το Λαύριο είχε βάλει 20 σε 20′, στην τρίτη περίοδο μόνο σημείωσε 22 έναντι 8 μόλις του “Δικεφάλου” που έμεινε για έξι λεπτά άποντος στο β΄μέρος, και έφερε το ματς… τούμπα.

Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 47 όλα με τον Σχίζα στα 5’42” για το τέλος και όλα έδειχναν πως θα πάρουν παρά την μέτρια εμφάνιση το ροζ φύλλο αγώνα όταν προηγήθηκαν με 53-47, 3’04” πριν ακουστεί η… χοντρή κυρία με τρίποντο του Άλστον.

Παρόλα αυτά, Ζάρας και Μουράτος απάντησαν με το ίδιο νόμισμα φέρνοντας το ματς στα ίσα, 1’19” για το τέλος. Άλστον και Θόρντον έχασαν από μία βολή, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελευταία επίθεση (κλέψιμο Καστανέδα) και το 54-54 σήμανε παράταση.

Η παράταση

Ο Μουράτος έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού το Λαύριο με μακρινό σουτ ωστόσο η κίνησή του να δείξει το έμβλημα της ομάδας του κοιτάζοντας προς τους φίλους του ΠΑΟΚ, ήταν αρκετή ώστε να τον χρεώσουν οι διαιτητές με τεχνική ποινή και να αποβληθεί.

Ο άφαντος Φρίντρικσον στο χειρότερό του ματς με τα ασπρόμαυρα, έκανε το 60-59 με τρίποντο ωστόσο αμέσως ο Καστανιέδα ισοφάρισε για μία ακόμη φορά από τη γραμμή των βολών.

Ο Καστανιέδα σκόραρε ξανά για 63-62 όμως ο Ισλανδός του ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος στις βολές κάνοντας το 66-63 ενώ απέμεναν 35,8” για τη λήξη. Ο Καστανιέδα από τις βολές μείωσε στον πόντο όμως αποδείχθηκε από ωραίος… μοιραίος αφού έκανε βήματα στην τελευταία φάση και έτσι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 66-65.

Που κρίθηκε

Στην εξαιρετική αμυνα που έπαιξε ο αγνώριστος κατά τα άλλα Φρίντρικσον στην τελευταία φάση, οδηγώντας τον Καστανέδα στο λάθος.

Παίκτης κλειδί

Ο Τζάστον Άλστον ήταν ο κορυφαίος με double double (17π. και 12 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54, 66-65

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάρισον 15 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (2/9 σουτ), Τσαϊρέλης 3 (1/5 σουτ), Αρσενόπουλος, Άλστον 17 (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 11 (2/8 τρίποντα)

Λαύριο (Μέξας): Φλάτεν 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μουρ 3 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Θόρντον 9 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 9 (1/5 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Καστανέδα 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 φάουλ), Καββαδάς, Γκρόμοβς 6 (3/4 δίποντα), Ζάρας 8 (2), Χόρχλερ 1 (0/6 σουτ)