Ορμητικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό, ισορρόπησε ο Ολυμπιακός

2024-01-22T19:39:28+00:00 2024-01-22T20:09:41+00:00.

22/Jan/24 19:39

BASKET LEAGUE 2023 - 2024 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρομερό τρόπο το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, πριν η διαφορά πέσει στο τέλος του ημιχρόνου.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Κυρίαρχος στην εκκίνηση του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά και έκαναν ό,τι ήθελαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Το 5-4 έγινε 20-6 με τους γηπεδούχους να είναι σαρωτικοί κυρίως στην επίθεση με 6/8 σουτ.

Η πίεση στην άμυνα οδήγησε τους ερυθρολεύκους σε πολλά λάθη (πέντε), για το 23-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν βρήκαν σκορ στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκάλεπτο, με την διαφορά να πέφτει στους 5 (23-18).

Ο Τζέριαν Γκραντ είχε 8 πόντους για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα δέκα λεπτά και Τόμας ΟυόκαπΆλεκ Πίτερς από έξι.

Η συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογη και ουσιαστικά είδαμε το ίδιο σκηνικό από τις δυο ομάδες.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ασταμάτητος με 15 πόντους και 6/9 σουτ, με τον Αμερικανό να εκτοξεύει την διαφορά στους 14 (40-26).

Ο Ολυμπιακός, με τον Φίλιπ Πετρούσεφ στο ”πέντε” λόγω φάουλ του Νίκολα Μιλουτίνοφ, όχι απλά αντέδρασε, αλλά μείωσε σε 44-42 στο ημίχρονο.

Ο πρώτος ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 6 πόντους-4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 12/22 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 8/12 βολές, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 5 κλεψίματα. Ο Ολυμπιακός είχε 15/24 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 19 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη, 2 κλεψίματα.