Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ο Ναν τα έβαλε σχεδόν όλα στο πρώτο ημίχρονο και σίγησε μετά

2024-01-22T20:18:05+00:00 2024-01-23T00:00:52+00:00.

John Rammas

22/Jan/24 20:18

NunnKendrick-Panathinaikos-Olympiacos

Ο Κέντρικ Ναν άργησε να σουτάρει για πρώτη φορά στη νίκη (85-80) του Παναθηναϊκό (15-0) επί του Ολυμπιακού (13-2) στο ΟΑΚΑ, το πήρε σερί μετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο Κέντρικ Ναν δεν είχε προλάβει να γίνει παίκτης του Παναθηναϊκού στα πρώτα τρία ντέρμπι στο Super Cup (75-51), στην Ευρωλίγκα (78-88 ΟΤ) και στη Basket League (54-66) κατά σειρά και δήλωνε ανυπόμονος για την πρώτη εμπειρία ενός παιχνιδιού με τον “αιώνιο” αντίπαλο. Χρειάστηκε να περιμένει το 9′ για το πρώτο σουτ (23-13). Ακόμη κι έτσι, ήταν πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο (44-42).

Ο 28χρονος Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ του Παναθηναϊκού σούταρε και σκόραρε κατά ριπάς στη συνέχεια κι έφτασε γρήγορα στους 15 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές σε 18:13 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και 1 ασίστ και 2 λάθη.

Ένα από τα καλάθια του απέφερε επιπρόσθετους πόντους στον ίδιο και στην ομάδα του, αφού τον πανηγυρισμό του με taunting ακολούθησε το αντιαθλητικό φάουλ του Ίγκνας Μπραζντέικις.

Η συνέχεια τον βρήκε εκτός πεδίου βολής, απόδειξη οι 16 πόντοι (5/9δίπ., 1/5τρίπ., 3/3β.) στο άκουσμα της κόρνα της λήξης. Τη στατιστική του σε 28:14 συμπλήρωσαν 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο μοναδικός του πόντος στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 29′ (63-54) από την τεχνική ποινή στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.