Καρδίτσα: Τεράστια νίκη επί του Κολοσσού

2024-02-10T18:13:59+00:00 2024-02-10T19:51:53+00:00.

10/Feb/24 18:13

karditsa-kolossos

Η Καρδίτσα πήρε μία πολύτιμη νίκη κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου με 87-69, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Καρδίτσα ήθελε τη νίκη και την πήρε κόντρα στον Κολοσσό με σκορ 87-69, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, φτάνοντας και στο +18, με τους Μπουκάναν και ΜακΚάλουμ να κάνουν την διαφορά με 40 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 6-12, ενώ η ομάδα της Ρόδου έμεινε στις επτά νίκες, μετρώντας πλέον 11 ήττες.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη της Καρδίτας στα τελευταία εννέα εντός έδρας ματς. Μόλις μία εκτός έδρας νίκη μετά από εννέα ματς για τον Κολοσσό.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Κολοσσός είχε πάρει τη νίκη με 73-67, επομένως η Καρδίτσα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την 19η αγωνιστική στις αρχές Μαρτίου, η Καρδίτσα φιλοξενείται από το Λαύριο, ενώ ο Κολοσσός από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλύτερα για την Καρδίτσα, η οποία μπήκε άμεσα σε οδηγού, όταν και προηγήθηκε με 16-6, με τον Κολοσσό να έχει 2/10 σουτ την ίδια στιγμή. Η διαφορά των 10 πόντων (25-15) διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό ανάλογο και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και τους Ροδίτες να ψάχνουν αντίδραση, κυρίως με τον Κολοβέρο. Το μόνο που κατάφεραν οι τελευταίοι ήταν να μειώσουν σε 44-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν μία εντελώς άλλη υπόθεση για τον αγώνα. Και αυτό γιατί οι Μπουκάναν και ΜακΚάλουμ βγήκαν μπροστά για το 56-38. Γκάουντλον και Κολοβέρος, όμως, είχαν αντίθετη άποψη και πριν το τέλος του δεκαλέπτου μείωσαν σε 64-57.

Η Καρδίτσα δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν κι άλλο, για να φτάσουν στο +16 (75-59) με τους Μακ και Ουάιτ να μπαίνουν στην εξίσωση. Ο χρόνος κύλησε υπέρ των γηπεδούχων και το φινάλε του ματς τους βρήκε νικητές με τελικό σκορ το 87-69.

Πού κρίθηκε

Ο Κολοσσός μείωσε σε 64-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου, πριν η Καρδίτσα πάει στο +16 (75-59)

Ο Μπιουκάναν με 22 πόντους-9 ριμπάουντ-3 ασίστ και 5/13 σουτ ξεχώρισε για τους νικητές σε 32′.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 12 (6/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Μπιουκάναν 22 (5/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος (3 ασίστ, 4 λάθη), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 3, Γιάνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Κολοσσός (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 10 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 6, Πετρόπουλος 2 (1/7 σουτ), Πόλι 8 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Περάντες 5 (1), Ουτόμι 7 (1/7 σουτ), Κολοβέρος 17 (3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 6 (2), Καμαριανός 4, Σίτου 4, Παπαδάκης