Παναθηναϊκός: Χωρίς αλλαγή, αλλά και με 11/15 σουτ στην 1η περίοδο με την ΑΕΚ!

2024-02-12T19:51:31+00:00 2024-02-12T20:34:45+00:00.

gadamopoulos

12/Feb/24 19:51

Grigonis-AEK-PAO

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην ΑΕΚ μόνο με τη βασική πεντάδα, ενώ με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά από την Ένωση.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η διαχείριση του χρόνου, ενόψει και του προημιτελικού (15/2) του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας, ήταν κάτι που εύλογα είχε στο μυαλό και στο μπλοκάκι του ο Εργκίν Αταμάν στον αγώνα της Δευτέρας (12/2) με την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια.

Μονάχα που ο Τούρκος προπονητής του Παναθηναϊκού εμπιστεύτηκε τη βασική πεντάδα του σε όλη την πρώτη περίοδο του αθηναϊκού ντέρμπι! Ο κόουτς Αταμάν παράταξε στο παρκέ τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ και δεν έκανε καμία αλλαγή ως το 10΄.

Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-4 στο 4΄, χάρη σε 7π. του ΜακΡέι, το «τριφύλλι» απάντησε από τα 6,75μ. και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα των Γκραντ, Μήτογλου, Γκριγκόνις και Ναν, ξέφυγε με 28-13 στο 9΄, με ένα επιμέρους σκορ 16-2!

Οι «πράσινοι» είχαν στην πρώτη περίοδο προβάδισμα με 28-16, με 11/15 σουτ (7/10διπ., 4/5τριπ.) και όλους τους βασικούς να έχουν τουλάχιστον από 5π., με τον Γκραντ να είναι πρώτος σκόρερ με 7π..