“Αναπνέει” ακόμα η Καβάλα

2016-01-02T19:00:50+00:00 2016-01-02T19:29:02+00:00.

02/Jan/16 19:00

Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου πανηγύρισε νίκη έπειτα από 84 ημέρες, επικρατώντας 85-74 του Αρκαδικού και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε στο 2016 η Καβάλα, η οποία πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή της νίκη και πρώτη από τις 10 Οκτωβρίου του 2015. Τότε, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, είχε επικρατήσει της άλλης νεοφώτιστης ομάδας (βλ. Λαύριο). Πέρα από τη νίκη η ομάδα της Μακεδονίας πήρε και μια σημαντική διαφορά σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την αντίστοιχη της Τρίπολης.

Οι παίκτες του Γιατζόγλου έδειξαν από το ξεκίνημα (8-0 στο 2’) ότι μπήκαν στο παρκέ γνωρίζοντας ότι δεν είχαν περιθώρια να μην κερδίσουν στη σημερινή αναμέτρηση. Έδειξαν έναν αξιοζήλευτο πλουραλισμό και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-16). Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε στο +16 (45-29), δείγμα της ανωτερότητας της Καβάλας.

Μοναδική “αχτίδα” ελπίδας για τον Αρκαδικό ήταν ο Βασίλης Καββαδάς, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ στο πρώτο ημίχρονο (11π. με 5/5διπ., 8ρ.). Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Τρίπολης σημείωσε 26 πόντους μέσα στο “ζωγραφιστό” αλλά ήταν φανερό ότι αυτό δεν ήταν αρκετό… Η αποτελεσματικότητα της Καβάλας έξω από τα 6μ75 (στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου είχε 8/16 τρίποντα), της έδωσε τη δυνατότητα να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24 (61-37 στο 27’) και ουσιαστικά να μετατρέψει το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία. Η επιλογή του Γιατζόγλου να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν ως το -9 (78-69 στο 37′) αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι και πέτυχαν σημαντικά καλάθια, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας.

Που κρίθηκε

Η Καβάλα είχε περισσότερες λύσεις… Το γεγονός, άλλωστε, ότι οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων λέει πολλά. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι τα περίμεναν όλα από τον Καββαδά.

Ο Τάιλερ Λέιζερ έκανε μια πολύ “γεμάτη” εμφάνιση… Πέρα από τους 14 πόντους (5/10διπ.) που σημείωσε σε κρίσιμα σημεία, είχε επίσης 8 ριμπάουντ και 5 ασιστ σε 35 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74.