Προμηθέας τετράδας! Σκούπισε τον Άρη και απέκτησε πλεονέκτημα

2024-03-02T17:49:11+00:00 2024-03-02T19:08:22+00:00.

Μάνος Φυρογένης

02/Mar/24 17:49

Ο Προμηθέας κράτησε χαμηλά τον Άρη (70-57) στην Πάτρα, τον… σκούπισε στην κανονική διάρκεια της Stoiximan Basket League και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Η Stoiximan Basket League επέστρεψε έπειτα από τη διακοπή για τις υποχρεώσεις του Κυπέλλου και τις Εθνικές ομάδες με την 19η στροφή, η αυλαία της οποίας άνοιξε στην Πάτρα.

Ο τοπικός Προμηθέας κέρδισε και πάλι τον Άρη – όπως είχε και κάνει και στη Θεσσαλονίκη – με 70-57 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση. Οι δύο ομάδες έχουν ίδιο ρεκόρ (11-8), πλην όμως οι Αχαιοί είναι από πάνω αφού έχουν κάνει το 2/2 απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτ, η οποία έχει παράπονα από τη διαιτητική τριάδα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα, άντεξαν στην αντεπίθεση των Θεσσαλονικέων που επέστρεψαν από τους -15 στους πέντε στα μισά της τέταρτης περιόδου (56-51) και έφτασαν στην 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα και 2η συνεχόμενη.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης του Άρη χτύπησε στο γόνατο στο πρώτο ημίχρονο, αποχώρησε υποβασταζόμενος και δεν επέστρεψε στο ματς.

Σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του ρυθμού από την πρώτη κιόλας περίοδο με το αρχικό 7-0 του πρώτου τρίλεπτου να υποχρεώνει το Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Οι “κίτρινοι” δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να βρουν το δρόμο προς το καλάθι στα πρώτα λεπτά παρόλα αυτά δεν έδειξαν κάποια διάθεση να πέσουν – όπως δεν το συνηθίζουν- αμαχητί στην Πάτρα επιστρέφοντας για το 17-14 με τον Κρις Μπάνκστον.

Η υπεροχή των Πατρινών στην πρώτη περίοδο “κεφαλαιοποιήθηκε” με το +6 (20-14). Η εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν tale quale με το ξεκίνημα. Και πάλι 7-0 για τον Προμηθέα που με πρωταγωνιστή τον Πάπας έφτασαν στα πρόθυρα του double – score (27-14).

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 21-26 στο 17′ βάζοντας και τον Σταρκς στην εξίσωση. Παρόλα αυτά τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που εξασφάλισε η ομάδα του Παπαθεοδώρου, έδωσε έξτρα κατοχές και έτσι ο Προμηθέας πήγε με διαφορά ασφαλείας στην ανάπαυλα (37-29) έχοντας τον Χέιλ για κορυφαίο με 10 πόντους.

Το πάλεψε ο Άρης αλλά…

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης μπήκε… φορτάτος στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο καλάθι (38-36). Οι Θεσσαλονικείς πήραν σκορ από την περιφέρεια όμως οι ψηλοί δεν είχαν ενεργοποιηθεί και αυτό αποτελούσε ζήτημα.

Στον αντίποδα, ο Προμηθέας έπεφτε σε λάθη εξού και η διαφορά που εξανεμίστηκε. Παρόλα αυτά σε κάθε… δράση των “κιτρίνων” υπήρχε και κάποια αντίδραση από τους γηπεδούχους.

Το πρώτο επιμέρους μίνι-σερί (6-0) για το 44-36 του 25′, έδειξε τι θα ακολουθούσε. Πατώντας καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι την κυριαρχία μέσα στη ρακέτα, οι Πατρινοί έτρεξαν 12-0 σερί και ξέφυγαν με 56-41.

Κάπου εκεί το… ένστικτο της επιβίωσης του Άρη ήρθε στην επιφάνεια. Ο ωσεί παρών για τρεις περιόδους ΝτεΣόουζα βοήθησε και ο Άρης μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο μαζεύοντας την απόσταση στους πέντε (56-51) με επιμέρους 0-10 στο 34′.

Νέο 6-0 από τον Προμηθέα, τρίποντη απάντηση από τον Τολιόπουλο που ήταν καλά κλεισμένος (62-54) όμως ο Άρης δεν είχε άλλη κηροζίνη στο ρεζερβουάρ. Το σύνολο του Παπαθεοδώρου αποκλιμάκωσε ξανά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μπουν στο ματς, προστάτεψαν τη διαφορά, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη για την οικονομία του πρωταθλήματος.

Που κρίθηκε

Ο Προμηθέας δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα έστω κι αν αυτό απειλήθηκε κάποιες φορές. 17 επιθετικά ριμπάουντ (!) για τους Πατρινούς και 20 λάθη για τον Άρη οι αριθμοί που εν πολλοίς έκριναν το ματς.

Παίκτης-Κλειδί

Η νίκη για τον Προμηθέα ήρθε μέσα από ομαδική δουλειά και σκληρή άμυνα. Αν έπρεπε να χριστεί κάποιος MVP, αυτός θα ήταν ο Χάντερ Χέιλ λόγω των 16 πόντων του. Σημαντική η συνεισφορά και του… οικονομικού Στέφενς με 12 πόντους, 5 ριμπ. και 2 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 2, Στέφενς 12 (5/5 δίποντα, 2/8 βολές), Χέιλ 16 (2), Κάουαν 14, Μπαζίνας 4, Πάπας 8 (2), Κόφι 4 (5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 10 (6 ριμπάουντ).

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 3 (1), Μποχωρίδης 6 (0/5 τρίποντα), Ντε Σόουζα 6 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σλαφτσάκης, Σταρκ 10 (2/6 τρίποντα), Σανόγκο 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 7.