ΑΕΚ από ΑΤΣΑΛΙ πέρασε από την Πυλαία και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στη μάχη της εξάδας

2024-03-02T19:54:18+00:00 2024-03-02T20:12:10+00:00.

gadamopoulos

02/Mar/24 19:54

McRae-PAOK-AEK

Η ΑΕΚ νίκησε 94-85 τον ΠΑΟΚ, τον κέρδισε για δεύτερη φορά και έκανε σημαντικό βήμα για την εξάδα, που οδηγεί στο… πάνω ράφι του τρίτου γύρου. Σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο για την Ένωση, με λύσεις από Κουζμίνσκας, Χόλινς, ΜακΡέι και νταμπλ-νταμπλ του Καράμπελα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η διακοπή της Basket League για το Final 8 του Κυπέλλου και τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025 φαίνεται πως ήταν ευεργετική για την ΑΕΚ. Η Ένωση, αν και πήγε το Σάββατο (2/3) στην Πυλαία με πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια της, ξεπέρασε και τον… εκτός έδρας εαυτό της.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε του ΠΑΟΚ με 94-85 και με την μόλις τρίτη φετινή νίκη σε δέκα ματς μακριά από τα Άνω Λιόσια, έκανε σημαντικό βήμα για την πρώτη εξάδα της κανονικής περιόδου! Οι «κιτρινόμαυροι» ισοβαθμούν πια με τον ΠΑΟΚ στο 8-11 και υπερτερούν χάρη και στο υπέρ τους 90-70 στον πρώτο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από τα μέσα της τρίτης περιόδου, μετατρέποντας το εις βάρος τους 50-44 του 22΄ σε υπέρ τους 74-61 στο 32΄, ενώ έφτασαν με επιβλητικό τρόπο και στο +18 (84-66) του 37΄! O Κουζμίνσκας (18π., 6ριμπ.) άλλαξε το σκηνικό ως το 30΄, ενώ οι Χόλινς (15π.) και Καράμπελας (10π., 10ασ.) πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο ΜακΡέι πρόσθεσε 15 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ, που υπέστη την τέταρτη εντός έδρας ήττα του στο ντεμπούτο του κόουτς Νεραντζάκη, ο Τάουνς είχε μεν 17π., αλλά σίγησε μετά τους 9π. του πρώτου δεκαλέπτου. Το καλό ματς των Τσαϊρέλη (13π.) και Φρίντρικσον (10π., 8ασ.), δεν ήταν αρκετό, ενώ ο Άλστον (14π.) ουσιαστικά φάνηκε μόνο στη δεύτερη περίοδο.

Για την επόμενη, 20η αγωνιστική της Basket League (στις 2-4/3), ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται στις 10/3 από τον Κολοσσό στη Ρόδο, ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται στις 9/3 τον Προμηθέα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου»

Ματς με πέντε εναλλαγές προβαδίσματος ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στην Πυλαία. Σερί 5-0 έφερε τον ΠΑΟΚ στο 7-4, όμως η ΑΕΚ απάντησε με 7-0 και μετά το 14-10 του 6΄, ξέφυγε με 18-12 χάρη σε 7/8 δίποντα. Οι γηπεδούχοι, όμως, με τον Τάουνς να έχει 9π. στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι με το 23-22 του 10΄ και πέντε επιθετικά ριμπάουντ.

Ίδιο σκηνικό

Παρά το τρίτο φάουλ του Γκίλμορ στο 13΄, ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να προηγηθεί με 34-29 στο 14΄, με διάθεση να ανοίξει τον ρυθμό και τον Φρίντρικσον να φτάνει τους 7π.. Το καλό δεκάλεπτο των Νάιτ και Αγραβάνη, που είχαν από 8π. ως την ανάπαυλα, επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να πάρουν και πάλι τα ηνία, με 37-36 στο 17΄. Η, κυριαρχία του Άλστον (9π.) στο καλάθι, έφερε τον ΠΑΟΚ στο 45-44 του ημιχρόνου.

Ανατροπή με Κουζμίνσκας

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +6 (50-44) στο 22΄. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, η σύγκρουση των Αγραβάνη-ΜακΝις, έφερε και τους δύο εκτός παρκέ, αλλάζοντας τα δεδομένα. Από εκείνο το σημείο, η άμυνα της ΑΕΚ δυνάμωσε και δέχθηκε μόλις 11π. σε σχεδόν δέκα λεπτά. Η Ένωση, με επιμέρους 15-5, προσπέρασε 59-55 στο 27΄ και με τον Κουζμίνσκας να φτάνει τους 18π., είχε +6 (67-61) στο 30΄, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε 4/17 σουτ στην περίοδο…

Μάλιστα, με αφετηρία 7-0 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο 74-61 του 32΄!

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 30-11 της ΑΕΚ από το 22΄ ως το 32΄, στο 68% της Ένωσης στα δίποντα (31/45) και στο μόλις 18% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα (4/22).

Παίκτες-κλειδιά: Ο Κουζμίνσκας ήταν εκείνος που με 18π. ως το 30΄ άλλαξε τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο, μέχρι να αναλάβε δράση ο Χόλινς, που έκλεισε το ματς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 17 (7/11διπ., 1/4τριπ., 4ασ.), Γκίλμορ 5 (1/3τιπ.), ΜακΝις 2, Τσιακμάς 2, Σχίζας 7 (1/4τριπ.), Τσαϊρέλης 13 (3/8διπ., 7/10βολ.), Φρίντρικσον 10 (2/6διπ., 0/4τριπ., 8ασ.), Αρσενόπουλος, Σωτηρίου 5, Μίχαλακ 10, Άλστον 14 (4/8διπ., 1/2τριπ., 8ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 2, Καράμπελας 10 (2/2διπ, 1/3τριπ., 10ασ.), Χόλινς 15 (2/2διπ., 2/2τριπ., 5/6βολ.), Νετζήπογλου 4, Αγραβάνης 8 (4/4διπ., 6ριμπ.), Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 18 (6/9διπ., 1/3τριπ., 6ριμπ.), Νάιτ 8 (1/2τριπ., 5ασ.), Κουζέλογλου 8, Μόργκαν 2, ΜακΡέι 15 (6/10διπ., 3/5βολ.).