Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-73: Ένα ευχάριστο απόγευμα στο ΟΑΚΑ

2024-03-03T18:01:57+00:00 2024-03-03T20:02:25+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Mar/24 18:01

Kostas-Sloukas-Panathinaikos-Kolossos

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα (96-73) του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, όντας εύστοχος (47% στα τρίποντα) και με πλουραλισμό στην επίθεση. Αυτή ήταν η 900η νίκη του στη Stoiximan Basket League, κι έγινε η πρώτη ομάδα που τα καταφέρνει.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την μεγαλειώδης εμφάνιση και το διπλό μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ, έπειτα από 11 ολόκληρα χρόνια, ο – δίχως Λούκα Βιλντόζα και Κώστα Αντετοκούνμπο – Παναθηναϊκός (18-1) συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας (96-73) του Κολοσσού (7-12) για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε μια αναμέτρηση που παρακολούθησε αρκετός κόσμος, τηρουμένων των αναλογιών, που πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα στο ΟΑΚΑ. Αυτή μάλιστα η νίκη ήταν ιστορικής σημασίας για τους “πράσινους”.

Πάντως και οι 12 παίκτες του Εργκίν Αταμάν κατάφεραν ν’ αγωνιστούν αλλά και να σκοράρουν (με τελευταίο τον Μωραϊτη) και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στην επερχόμενη αναμέτρηση  κόντρα στη Βιλερμπάν (8/3, 21:15) για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Εργκίν Αταμάν μπορεί να μην είχε Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος ταλαιπωρείται ξανά από ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και Κώστα Αντετοκούνμπο, που ταλαιπωρείται από κάκωση αριστερού επιγονατιδικού συνδέσμου, όμως είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με μπροστάρη τον Ντίνο Μήτογλου σ’ ακόμη ένα παιχνίδι.

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 13 πόντους (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον αρχηγό του τριφυλλιού, Κώστα Σλούκα που έβαλε 11 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή) με 6 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 17:14 λεπτά συμμετοχής, όσους είχε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Στους 10 πόντους σταμάτησαν οι Κέντρικ Ναν (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1 ασίστ και 4 λάθη) και Μάριους Γκριγκόνις (3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ). Ο καταλυτικός στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης σημείωσε 9 πόντους με 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Η νίκη αυτή του τριφυλλιού πρόκειται για την 900η στην Stoiximan Basket League κι έγινε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη ΕΣΑΚΕ (@esake.gr)

Το 67% στα τρίποντα των Ροδιτών αφύπνισε το “τριφύλλι”

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να… ζεσταίνουν τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι (είχε οκτώ πόντους σε 10 λεπτά), όμως ο Σίτου μαζί με τα 6/9 τρίποντα των φιλοξενούμενων, έδωσαν άλλη αυτοπεποίθηση και προβάδισμα στους Ροδίτες. Ο Εργκίν Αταμάν άλλαξε κι έβαλε τη βασική πεντάδα του, έχοντας αρκετά παράπονα για την αμυντική εικόνα των παικτών του.

Ο Ματίας Λεσόρ πήγε στο “5” κατάφερε και πήρε τα φάουλ και τους πόντους που ήθελε (χαρακτηριστικό το 25-12 στη ρακέτα) και με τους Παπαπέτρου και Σλούκα να βάζουν τα σουτ, το τριφύλλι πήρε μία διαφορά 10+ πόντων, όμως ο “καυτός” Τάιλερ Πόλεϊ δεν έλεγε να σταματήσει (είχε πετύχει ήδη 17 πόντους στο πρώτο μέρος) και μείωσε σχεδόν άμεσα.

Καλαϊτζάκης καταλύτης στο τρίτο και… πολυφωνία στην επίθεση

Από εκεί και πέρα, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (έβαλε μέσα σε περίπου τρία λεπτά εννέα πόντους) που πέρασε μετά από ώρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε τη… βρώμικη δουλειά για τον Παναθηναϊκό, έκλεψε μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, δύο μπάλες και με προσωπικά του καλάθια, έστειλε τον δείκτη της διαφοράς για πρώτη φορά στους 17 πόντους.

Κάπου εκεί, ο Κολοσσός άρχισε να χάνει κάποια σουτ, ενώ εγκλωβίστηκε απ’ την aggressive άμυνα των “πρασίνων”, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αταμάν να ξεφεύγει μετά από καλάθια των Παπαπέτρου-Σλούκα και να παίρνει στο τέλος μία ακόμη νίκη για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Πού κρίθηκε

Στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο και το (σχεδόν) 50% στα τρίποντα.

Ο Κώστας Σλούκας ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73