Δεν καταλαβαίνει από απουσίες ο ΠΑΟΚ!

2016-01-03T19:01:22+00:00 2016-01-03T22:38:45+00:00.

03/Jan/16 19:01

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε σοβαρός και κατάφερε να επικρατήσει με 75-65 απέναντι στον μαχητικό Κόροιβο, χάρη σε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν οι Τέπιτς (16π, 7ρ, 2ασ.) και Χάτσερ (14π, 6ασ.), την ώρα που ο Βασιλόπουλος (6π, 7ρ, 7ασ.) μαζί με τον Χάρις (12π, 10ρ) προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα των γηπεδούχων.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με όπλο την καλή του άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς με 13-4 στο 4′, δια χειρός Ντούβνιακ. Παρά τις αρχικές δυσκολίες, ο Κόροιβος κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις και να μειώσει σε 15-10 (7′), χάρη στους 8 γρήγορους πόντους (4/4 δίποντα) του Χάρις. Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε ρυθμό στους γηπεδούχους που συνέχισαν να εντυπωσιάζουν τρέχοντας συνολικό σερί 16-0, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-15 χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Ντέιβις.

Στα επόμενα 3 λεπτά ο Κόροιβος δεν βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 19-19 (14′) μετά από όμορφη προσπάθεια του Τέπιτς. Το παιχνίδια συνέχισε να είναι πολύ κακό ποιοτικά και οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 17′ και το 24-24. Από εκεί και πέρα ήταν η ώρα του Δέδα! Ο Έλληνας φόργουορντ ήρθε από τον πάγκο για να ξεκολλήσει τον ΠΑΟΚ και με τρία δικά του τρίποντα έστειλε τους παίκτες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-29 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να σταθεί πολύ καλά στο πρώτο μισό. Αντίθετα ο Κόροιβος δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα να οδηγείται σε κακές επιθετικές επιλογές ή να του μένει η μπάλα στα χέρια.

Οι διαδοχικοί πόντοι του Σλαφτσάκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (36-35, 23′), με τους Χάρις και Ντέιβις να ολοκληρώνουν την ανατροπή (39-36, 24′). Την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του πήρε ο Ντέιβις ο οποίος από τη γραμμή των βολών χάρισε τη μεγαλύτερη διαφορά στον Κόροιβο (45-40, 26′), πριν ο ΠΑΟΚ φέρει το παιχνίδι στα ίσια (47-47, 28′). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε στο 51-51 και τον Χάρις να έχει ήδη νταμπλ-νταμπλ (10π, 10ρ).

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά ξεφεύγοντας με 57-53 στο 32′, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τον τρόπο να αντιδράσει και να περάσει μπροστά με 62-61 (35′). O “Δικέφαλος” όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση αλλά κατάφερε να οικοδομήσει και μικρή διαφορά (68-63), με 2.40′ στο ρολόι. Ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη κατοχή, με τον Τσόχλα αντίθετα να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη διαμορφώνοντας το 71-63. Από εκεί και πέρα ο Κόροιβος κατέρρευσε, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (75-63), με τον ΠΑΟΚ τελικά να επικρατεί πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 75-65.