Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Η άμυνα έκανε εύκολη την… πρόβα-τζενεράλε πριν τον Παναθηναϊκό

2024-03-09T18:00:10+00:00 2024-03-10T20:08:40+00:00.

gadamopoulos

09/Mar/24 18:00

Papanikolaou_Olympiacos-Lavrio

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου ήταν για τον Ολυμπιακό το ματς με το Λαύριο. Οι πρωταθλητές επέβαλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και έφτασαν εύκολα στη νίκη, δύο μέρες μετά την επικράτηση επί της Βίρτους και τέσσερα 48ωρα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Ακόμη και μία αναμέτρηση φαινομενικά χαμηλών αγωνιστικών απαιτήσεων, χρειάστηκε για τον Ολυμπιακό το γνωστό αμυντικό πρόσωπό του, αλλά και την παρουσία του φορμαρισμένου αρχηγού του.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν το απόγευμα του Σαββάτου (9/3) του Λαυρίου με 84-63 στο  ΣΕΦ και πέτυχαν την 18η νίκη τους σε 20 αγώνες στη Basket League. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έψαξε για ένα ημίχρονο την ενέργειά της, δύο μέρες μετά τη νίκη επί της Βίρτους και δυσκολεύτηκαν ως το 20΄, στο οποίο προηγούνταν με 44-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως έβαλαν στο παρκέ την αμυντική συνταγή τους και σε συνδυασμό με το νέο πολύ καλό ματς του Κώστα Παπανικολάου, έφτασαν και ως το +24 (78-54) του 36΄ και στην εύκολη επικράτηση και άρχισαν να σκέφτονται το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα (14/3).

Ο «Παπ», μετά τους 16π. του εναντίον της ομάδας της Μπολόνια, σκόραρε 14 από τους 19π. του στην τρίτη περίοδο και καθοδήγησε τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήραν βοήθειες στην επίθεση και από τους Πίτερς (20π.), Κάνααν (13π.), Ράιτ (9π.), αλλά και αμυντική ενίσχυση από τον Φαλ.

Για το αξιόμαχο Λαύριο, που υπέστη την 13η ήττα του στη σεζόν στο πρωτάθλημα καθώς σκόραρε μόλις 21π. στο δεύτερο ημίχρονο, ξεχώρισαν οι Θόρντον (13π.), Τζάκσον και Χόρχλερ (από 9π.).

Για την επόμενη, 21η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 16/3 την Καρδίτσα, ενώ το Λαύριο φιλοξενεί στις 17/3 τον Απόλλωνα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τρίποντη αρχή και… επιμονή

Το χαλαρό κλίμα στην εξέδρα επέτασσε αναζήτηση ενέργειας με άλλον τρόπο και ο Ολυμπιακός τη βρήκε στην αρχή του ματς από τη γραμμή των 6,75μ.. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5 στο 4΄ χάρη σε 2/2τριπ. του Κάνααν, ενώ με τρίποντο και γκολ-φάουλ του Πίτερς ξέφυγαν με 20-11 στο 7΄. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα, όμως, μετά τα αρχικά 3/6τριπ., επέμειναν σε αυτό τον τρόπο και στη συνέχεια είχαν 0/5, κλείνοντας το 22-15 του δεκαλέπτου με συνολικά 3/11.

Ίδια… απάντηση Λαυρίου

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο τέμπο που έκλεισαν την πρώτη περίοδο και στο 14΄ προσπέρασαν στο σκορ με 27-26, με επιμέρους 12-4 και μπροστάρηδες τους Θόρντον (6π.) και Χόρχλερ (5π.). Ο Ολυμπιακός απάντησε μεν άμεσα με σερί 6-0 για το 32-27, όμως ο Λαύριο, χάρη στα 5/10τριπ. του, πήρε προβάδισμα με 40-37 στο 18΄! Οι Πειραιώτες, πάντως, με 14π. του Πίτερς, πήραν κεφάλι στο σκορ (44-42) στο ημίχρονο, με το buzzer-beater τρίποντο του Κάνααν (11π.).

Κάνααν με το μπάζερ και μπροστά ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο με Λαύριο

Άμυνα και «Παπ»

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο διαβασμένος στην τρίτη περίοδο και δίνοντας έμφαση στο άμυνα, κατάφερε να ξεφύγει. Οι «ερυθρόλευκοι», με κυρίαρχο στη ρακέτα τον Φαλ, κράτησαν το Λαύριο σε 5π. στα πρώτα επτά λεπτά του δεκαλέπτου και ξέφυγαν με 60-47. Με τον Κώστα Παπανικολάου να σκοράρει 14π. στην περίοδο, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +18 του 30΄, με 70-52, κάτι που ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος μετά το 44-42 του ημιχρόνου, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους μόλις 21π. στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε το σύνθημα του ξεσπάσματος στην τρίτη περίοδο, στην οποία σκόραρε τους 14 από τους 19π. του.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ράιτ 9, Κάνααν 13 (3/9τριπ., 5ριμπ., 4ασ.), Λούντζης 2, Ροζακέας, Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 8 (4/5διπ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 19 (2/3διπ., 4/4τριπ., 4ασ.), Πίτερς 20 (3/3διπ., 4/7τριπ.), Πετρούσεφ 4, Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5, Αμπόσι.

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 8 (2/3τριπ.), Καστανέδα 8, Τζάκσον 9 (2/5τριπ.), Μουράτος 6, Γκρόμοβς 5, Θόρντον 13 (4/5διπ., 1/4τριπ.), Ζάρας 5 (1), Χόρχλερ 9 (1/2τριπ., 6ριμπ.), Δεϊμέζης, Βαζούκης.