Περιστέρι: Εδραιώνεται στην τρίτη θέση, κέρδισε και τον Απόλλωνα στη Πάτρα

2024-03-09T18:56:16+00:00 2024-03-09T20:34:06+00:00.

09/Mar/24 18:56

apollonas-peristeri

Το Περιστέρι ”πέρασε” εύκολα από τη Πάτρα, κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 63-74, για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Συνεχίζει απτόητο στην Basket League το Περιστέρι, κερδίζοντας με 63-74 του Απόλλωνα στη Πάτρα, για την 20ή αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, πριν τελικά παραδοθούν και παραμείνουν τελευταίοι.

Με ρεκόρ 3-17, οι γηπεδούχοι παραμένουν το νούμερο ένα φαβορί για την θέση του υποβιβασμού στο τέλος της χρονιάς.

Όσο για τους νικητές, εδραιώνονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, καθώς έφτασαν στην 13η νίκη τους σε 20 παιχνίδια.

Τόμπσον, Μήτρου-Λονγκ και Ρένφρο έδειξαν τον δρόμο στην ομάδα του Σπανούλη. Δεν ήταν αρκετοί Όσμπορν και Κόουλμαν.

Στο πρώτο ματς, το Περιστέρι είχε επικρατήσει με 90-57. Για την 21η αγωνιστική, το Περιστέρι υποδέχεται τον Άρη (16/3), ενώ ο Απόλλωνας φιλοξενείται από το Λαύριο (17/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Ξέφευγε στο δεύτερο ημίχρονο και ”καθάρισε”

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε θέση οδηγού με 9-2 με μπροστά τον Όσμπορν. Το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα και μείωσε το σκορ, προσπερνώντας με 15-16, όμως έμεινε στο -3 (21-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι επανέλαβε την εικόνα που είχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τόμπσον να δείχνει τον δρόμο. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι, μένοντας στους έξι πόντους μέχρι το ημίχρονο, για το 27-38 στο 20′.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, το Περιστέρι επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και ξέφυγε γρήγορα με διψήφιες διαφορές, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς, παρά τις προσπάθειες των Όσμπορν και Κόουλμαν, για το 43-58 στο 30′. Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν γίνει διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν κανένα πρόβλημα να διατηρούν τις μεγάλες διαφορές και τελικά να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό 63-74.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, το Περιστέρι ξέφυγε με διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Τόμπσον είχε 14 πόντους-8 ριμπάουντ και 26 PIR με 6/8 δίποντα και 2/2 βολές σε 17:35′

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74

Απόλλων Πάτρας (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 16 (7/12 δίποντα, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου 3, Γκιουζέλης, Πέρκινς 5 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2, Όσμπορν 18 (2/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σαλούστρος, Μπλοντίν 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καφεζάς, Καγιώνης

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λοβ 5 (6 ασίστ), Κασελάκης 3 (5 ασίστ), Τόμπσον 14 (8 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (2), Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 3, Χουγκάζ 9 (3/5 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ)

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής Απόλλωνα Πάτρας): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Ξέρουμε ότι πρόκειται για πολύ καλή ομάδα. Προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, είχαμε όμως πολλά κενά διαστήματα και κάθε λάθος το πληρώνεις με ομάδες όπως το Περιστέρι. Τους επιτρέψαμε και βρήκαν σουτ μετά από κακές δικές μας επιθέσεις και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις απέναντι σε μια καλή ομάδα»

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου): «Είχαμε ετοιμάσει την ομάδα για ένας εκτός έδρας παιχνίδι που όλοι ξέρουμε ότι τα εκτός έδρας παιχνίδια κρύβουν πάντα κίνδυνους. Σεβόμαστε την ομάδα του Απόλλωνα, για εμένα δεν έχει σημασία η τελευταία θέση που βρίσκεται, τρέφουμε σεβασμό. Είχαμε ορισμένα παιδιά που έπαιξαν δύο παιχνίδια σε λιγότερο από 48 ώρες, κάτι που είναι δύσκολο για την δική μας ομάδα. Όταν αποφασίσαμε να παίξουμε άμυνα, βγάλαμε την σκληράδα μας και την ποιότητα μας στην επίθεση και καταφέραμε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα»