Προμηθέας – Κολοσσός 84-79: Γλίτωσε στην παράταση, πήρε τη ρεβάνς και “κλείδωσε” τετράδα

2024-03-16T17:18:19+00:00 2024-03-16T20:09:30+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

16/Mar/24 17:18

Hunter-Hale-Promitheas-Kolossos-Basket-League (1)

Ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε, όμως κέρδισε τον Κολοσσό στην παράταση (84-79) και πήρε τη ρεβάνς του πρώτου γύρου (είχε ηττηθεί στην παράταση), παρά την ματσάρα του Άντριου Γκάουντλοκ που θύμισε… NBA.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τη Χάποελ Χολόν για το BCL, ο Προμηθέας συνεχίζει με νίκες στην Stoiximan Basket League. Έφτασε το 4/4, καθώς επιβλήθηκε δύσκολα στην παράταση του μαχητικού Κολοσσού (8-13) στο “Δ. Τόφαλος” (84-79), πήρε τη ρεβάνς του πρώτου αγώνα στη Ρόδο (114-109 μετά από παράταση) και “κλείδωσε” την τετράδα ανεβαίνοντας στο 13-8 στην κατάταξη, με μία αγωνιστική να μένει για να ολοκληρωθεί ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος και ν’ αρχίσει ο τρίτος*.

Οι Ροδίτες θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στα Play-In του πρωταθλήματος την τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Μαρούσι, ενόψει και του τρίτου γύρου.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς που σημείωσε 22 πόντους (4/6 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 2/2 βολές), με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 15 σταμάτησε ο Χάντερ Χέιλ (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη).

Όσο για τους ηττημένους, ο Άντριου Γκάουντλοκ, έβαλε 27 πόντους (6/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ ο Παπαδάκης σταμάτησε στους 11 πόντους (6 ριμπάουντ) και στους 10 (6 ριμπάουντ) ο Σίτου.

Το 1/16 του Κολοσσού κι η απάντηση των Πατρινών

Ο Προμηθέας που έπαιξε χωρίς τον Τζαμάλ Τζόουνς, ο οποίος αποχώρησε, μπήκε καλά και οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, δίχως τον Περάντες, τον Πετρόπουλο αλλά και τον Πόλει που μπορεί να είχε αρχικά δηλωθεί, όμως ένα πρόβλημα στο πέλμα τον άφησε στα πιτς, ήταν αρκετά άστοχοι στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα (0/11 σουτ και 1/16 με μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα 9-0 στην χαμηλή από άποψη παραγωγικότητας, πρώτη περίοδο και να βάλουν από νωρίς τις βάσεις.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα για τους Ροδίτες το πέτυχε ο Σίτου και λίγο αργότερα ο Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε κι αυτός το πρώτο του καλάθι και με 10-0 ο Κολοσσός απάντησε στο σερί των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να σκοράρουν για περίπου πέντε λεπτά.

Ο σούπερ Γκάουντλοκ, η ζώνη, η αστοχία στις βολές κι ο καταλύτης Ρέινολντς

Στο δεύτερο μέρος, ο Άντριου Γκάουντλοκ συνέχιζε να κάνει τα πάντα και να παίζει σχεδόν μόνος του. Είχε ήδη πιάσει “φωτιά” κι ήταν αυτός που με δικούς του 9 πόντους στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου κρατούσε σχετικά κοντά τους Ροδίτες.

Κάπου εκεί, ο πρώην άσος του NBA και των Λέικερς, Γκάουντλοκ συνέχισε να παίρνει την ευθύνη των επιθέσεων του Κολοσσού, δίνοντας ένα προβάδισμα οκτώ πόντων. Η άμυνα ζώνης που έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι είχαν προβληματίσει στον μέγιστο βαθμό την αντίπαλη ομάδα που είχε σπάσει τα… στεφάνια (0/6 έναντι 4/8) ειδικά στην τέταρτη περίοδο για να τρέξιε ένα 27-17 επιμέρους και να πάρει προβάδισμα. Ο Ρέινολντς έβαλε μεγάλα σουτ για να επαναφέρει την ομάδα του μέσα στο ματς (από το -6 στην ισοπαλία μέσα σ’ ένα λεπτό), ο Κόνιαρης κέρδισε τρεις βολές όμως ευστόχησε στις δύο, ισοφάρισε σε 75-75 κι ο Γκάουντλοκ αστόχησε (στο πρώτο του δίποντο) για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, η κούραση ήταν μεγάλη για τους παίκτες του Κολοσσού, ενώ ο Κάμερον Ρέινολντς πήρε ξανά τη σκυτάλη κι έδωσε έναν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, μία ισχνή διαφορά που τη διατήρησαν μέχρι το φινάλε για να έρθει η νίκη-ρεβάνς.

Στην 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Προμηθέας φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (25/3 στις 20:15), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται το Μαρούσι (24/3 στις 17:00).

Πού κρίθηκε

Στην παράταση και στην κούραση των Ροδιτών που φάνηκε να ξέμειναν από δυνάμεις.

Παίκτης-κλειδί

Πρωταγωνιστής ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς που σημείωσε 22 πόντους (4/6 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 2/2 βολές), με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75, 84-79 (παρ.)

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάουαν 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαζίνας, Πάπας 7 (1/5 τρίποντα), Κόφι 2, Ετσενίκε 10 (3 ριμπάουντ), Πλώτας, Λάγιος.

Κολοσσός (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3/5 τρίποντα), Σίτου 10 (6 ριμπάουντ), Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4 (9 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας.

* Στον τρίτο γύρο οι έξι πρώτες ομάδες θ’ αναμετρηθούν μεταξύ τους κι οι έξι τελευταίες επίσης, για τις δύο θέσεις που οδηγούν σε playoffs και παραμονή.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 20 3 17 23

Παπαθεοδώρου: “Μνημειώδης η αντίδρασή μας σε όλες τις δύσκολες στιγμές”

“Όταν μια ομάδα σαν την δική μας παίζει συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη με πολύ μεγάλη απαίτηση είναι δεδομένο ότι θα υπάρχουν αυξομειώσεις στην απόδοση μας. Αλλά για εμάς αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική γιατί κλειδώσαμε την 4η θέση στην κανονική περίοδο, μια θέση που ήταν ζητούμενο για εμάς. Ο Κολοσσός ήταν πολύ ανταγωνιστικός, έπαιξε πολύ έξυπνα, ήταν αρκετά εύστοχος, αλλά δείξαμε τον χαρακτήρα και το μέταλλο που έχουμε σαν ομάδα, επιστρέψαμε και πετύχαμε μια σημαντική νίκη που μετράει στην οικονομία του πρωταθλήματος”.

Για το αν είχαν το μυαλό τους στο παιχνίδι με την ΑΕΚ: Δεν νομίζω ότι είχαμε το μυαλό μας εκεί, απλώς όταν παίζεις Τετάρτη ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, έχεις καταναλώσει πολύ ενέργεια, δεν έχουμε την πολύ μεγάλη εμπειρία σαν ρόστερ και σαν ομάδα να διαχειριστούμε τόσα δύσκολα παιχνίδια και προφανώς παίζει και η αντίπαλη ομάδα. Ωστόσο επαναλαμβάνω πως η αντίδραση που δείχνει η ομάδα στις δύσκολες στιγμές είναι μνημειώδης και δείχνει και τον χαρακτήρα που έχει μπολιαστεί στην ομάδα”.

Σεγκούρα: “Υπερήφανοι για την ομάδα μας, παίξαμε καλό μπάσκετ”

Είχαμε την ευκαιρία στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρουμε τη νίκη, αλλά δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Προμηθέα. Ποτέ δεν παραπονέθηκα για τις απουσίες. Πέντε παίζουν οι αντίπαλοι, πέντε και εμείς. Είμαστε υπερήφανοι για την ομάδα μας, παίξαμε καλό μπάσκετ, θα παλέψουμε και την επόμενη Κυριακή“.