Μόουζες Ράιτ: Τα έβαλε όλα στην 4η περίοδο μέχρι και… αυτοκαλάθι (video)

2024-03-16T21:01:36+00:00 2024-03-16T21:17:03+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

16/Mar/24 21:01

Wright-Olympiacos-Karditsa-Basket-League

Ο Μόουζες Ράιτ έβαζε τα πάντα για τον Ολυμπιακό (ξανά) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, μέχρι και… αυτοκαλάθι.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο “Μωυσής” του Ολυμπιακού τα έβαλε όλα στην τέταρτη περίοδο… κυριολεκτικά.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους από την άκρως μαχητική και με ενέργεια Καρδίτσα, μέχρι να κάνει τα… δικά του ο Μόουζες Ράιτ και να έρθει η νίκη με 85-73.

Ο ψηλός των Πειραιωτών με συνεχόμενους δικούς του πόντους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο (ένα γκολ φάουλ, ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό κι ένα σουτ από μέση απόσταση) ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω απ’ τους δέκα δίνοντας μία σημαντική ανάσα στην ομάδα του.

Όμως δεν σταμάτησε εκεί. Ο Ράιτ τα έβαλε όλα κυριολεκτικά, καθώς κατάφερε να βάλει καλάθι και στον Ολυμπιακό, μετά από προσπάθεια να διώξει την μπάλα ενώ ήταν στον αέρα.

Ο 25χρονος σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 11 πόντους (4/5 δίποντα, 3/7 βολές), με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής.