Αταμάν: Πυρ και μανία για φάουλ που χρεώθηκε ο Σλούκας (video)

2024-04-15T21:01:02+00:00 2024-04-15T21:17:28+00:00.

Μάνος Φυρογένης

15/Apr/24 21:01

Panathinaikos - Ataman (3)

“Ταύρος εν υαλοπωλείο” ο Εργκίν Αταμάν για φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές τον Κώστα Σλούκα.

Ποιος είδε τον Εργκίν Αταμάν και δεν φοβήθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου του ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον “άσπονδο εχθρό” του Ολυμπιακό.

Ντέρμπι “αιωνίων” χωρίς ένταση δεν υφίσταται. Με το σκορ στο 59-57 στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος προσπαθούσε να ελευθερωθεί από το στενό μαρκάρισμα του Κώστα Σλούκα που είχε κολλήσει πάνω του για να μην του δώσει “αέρα”.

Και ενώ η κλεψύδρα άδειαζε επικίνδυνα και όλα έδειχναν πως θα έβγαινε η άμυνα, οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Θεσσαλονικιό γκαρντ. Η εξέλιξη αυτή “τρέλανε” τον προπονητή του Παναθηναϊκού, ο οποίος βγήκε από τα ρούχα του.

Έξαλλος ο Εργκίν Αταμάν, μπούκαρε στο παρκέ για να διαμαρτυρηθεί, βάζοντάς τα με τον πρώτο ρέφερι της αναμέτρησης, Βασίλη Πιτσίλκα. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα υπήρξε και πάλι ένταση μεταξύ πάγκων και διαιτητών, με το Γιώργο Μπαρτζώκα να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Στον αντίποδα είχε τιμωρηθεί ο πάγκος των “πρασίνων” και όχι ο Αταμάν, γι’ αυτό και δεν αποβλήθηκε.

Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα φλέρταρε εντόνως με την αποβολή του με δεύτερη τεχνική ποινή όταν οι ρέφερι έκριναν νομότυπο το κλέψιμο του ΜακΚίσικ στον Γκριγκόνις που κατέληξε σε τρίποντο του Λερεντζάκη.