Άνετα ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Σόφο!

2016-01-09T18:56:18+00:00 2016-01-09T19:35:01+00:00.

Stelios Toromanidis

09/Jan/16 18:56

Την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε στην Πυλαία με 71-60 της αξιόμαχης για μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, Καβάλας!

Την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε στην Πυλαία με 71-60 της αξιόμαχης για μεγάλο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού, Καβάλας η οποία ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη χωρίς τρεις ξένους που δεν έχουν ακόμα δικαίωμα συμμετοχής.

Ο “δικέφαλος του βορρά” που στερήθηκε τις υπηρεσίες του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, δυσκολεύτηκε για 24′. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στους δύο πόντους (33-31). Όμως η αφύπνιση του κορυφαίου στο ματς Βασιλειάδη (16π. με 4/6 τρίποντα, 6 ριμπ.) που είχε την βοήθεια των Κώττα (15 π.) και Μαργαρίτη (12π., 5 ριμπ.) προκάλεσε σερί 27-12 στα επόμενα 10 λεπτά και εκεί έληξε ουσιαστικά ο αγώνας.

Κορυφαίοι των φιλοξενούμενων οι Λέιζερ (13 π., 6 ριμπ., 6 ασίστ), Κοστόφ (11 π., 7 ριμπ.) και Ταπόύτος (10 π.).

Διακύμανση αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το ματς και τα σουτ έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ είχε 35% (5/14) ευστοχία εντός πεδιάς ενώ η Καβάλα ήταν ακόμα πιο άστοχη με 24% (3/13). Αντίθετα έγιναν πολλά λάθη ειδικότερα από την πλευρά των φιλοξενούμενων που είχαν 6 για 0 ασίστ, εμφανώς επηρεασμένοι από την πολλές απουσίες ξένων που δεν έχουν το δικαίωμα να αγωνιστούν ακόμη. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους με ένα 5-0 σερί σε 1’30” τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (13-6).

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό με την είσοδο του Κώττα (3/5 δίποντα) αλλά και στην περιφέρεια με τα τρίποντα των Κακαρούδη, Βασιλειάδη και Δέδα φτάνοντας πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (23-13) στο 14’. Από την άλλη η Καβάλα αν συνέχισε τα λάθη (8) και την αστοχία από τα τρίποντα (1/9), έβρισκε κάποιες λύσεις επιθετικά από τους Ταπούτο και Λέιζερ. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε στο +9 για τους γηπεδούχους (28-19).

Ο ΠΑΟΚ αρχικά μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 13 πόντους (32-19) στο 22’. Στο επόμενο δίλεπτο όμως η Καβάλα με μπροστάρη τον εκπληκτικό γκαρντ Λέιζερ και συμπαραστάτη τον Ταπούτο έκανε σερί 12-0 και πλησίασε στο καλάθι (33-31). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Βασιλειάδης, που πέτυχε 8 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας για στήριγμα τον πολύτιμο Μαργαρίτη. Οι δύο τους ξεκόλλησαν τον δικέφαλο του βορρά που ξέφυγε εκ νέου στο τέλος της περιόδου με +8 (49-41).

Ο καταιγιστικός ρυθμός των γηπεδούχων ιδιαίτερα έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε και στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ενώ ο Κώττας βοήθησε και αυτός μέσα στο καλάθι με 6 πόντους σε 4’. Έτσι η διαφορά πήγε στο +17 στο 34’ (60-43) και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά ο αγώνας.

Παίκτης-Κλειδί

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Κώστας Βασιλειάδης ο οποίος ηγήθηκε των συμπαικτών του όταν πλησίασε στο σκορ η Καβάλα. Με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 26’26”, έπαιξε όσο… έπρεπε για να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη.

Σημείο κλειδί

Το σερί 27-12 που πέτυχε ο ΠΑΟΚ από το 24′ μέχρι το 34′ με το οποίο μετέτρεψε το +2 (33-31) σε +17 (60-43) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που ήταν εκπληκτικοί στα σουτ από την περίμετρο με ποσοστό 45% (11/24).

Δεκάλεπτα: 13-6, 28-19, 49-41, 71-60