Θριαμβευτής Απόλλωνας στο ντεμπούτο Λαμπρόπουλου!

2016-01-09T19:11:35+00:00 2016-01-09T19:27:35+00:00.

09/Jan/16 19:11

Στο ντεμπούτο του εξαιρετικού Φώτη Λαμπρόπουλου, ο Απόλλωνας πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 83-77 απέναντι στα Τρίκαλα, χάρη στην εξαιρετική τελευταία περίοδο όπου έτρεχε επί μέρους σκορ 25-15.

Ο νεοαποκτηθέντας Λαμπρόπουλος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Σάντερλ (16π, 5ρ) και Ντίλαρντ (16π, 6ρ, 6ασ.). Τα Τρίκαλα παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά, όμως στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι είχαν πολλές λάθος επιλογές.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι και με τις δύο ομάδες να μετρούν από 5 λάθη στα πρώτα λεπτά, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 6-3 στο 5′, δια χειρός Σάντλερ. Η καλή αμυντική συμπεριφορά των γηπεδούχων και το εξαιρετικό δίδυμο των Σάντλερ και Ντίλαρντ άυξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά διαμορφώνοντας αρχικά το 10-3 και στη συνέχεια το 17-10. Τα Τρίκαλα κατάφεραν τελικά να πλησιάσουν στο σκορ (17-14), χάρη σε μίνι σερί 4-0 στο τέλος της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και έφτασαν στην ανατροπή του σκορ (21-17) παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά το αρχικό 2-0. Η είσοδος του νεοαποκτηθέντα Φώτη Λαμπρόπουλου έδωσε σημαντικές επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Κώστα Μέξα αφού με 12 συνολικά πόντους στα πρώτα 7 λεπτά της δεύτερης περιόδου έβαλε ξανά τον Απόλλωνα σε ρόλο οδηγού (34-31). Τα πολλά λάθη συνέχισαν να χαρακτηρίζουν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες στο 41-41.

H τριάδα των Ντίλαρντ-Σάντλερ-Λαμπρόπουλου πέτυχε 33 από τους 41 πόντους των γηπεδούχων που την ίδια στιγμή υπέπεσαν σε 12 συνολικά λάθη αδυνατώντας έτσι να ξεφύγουν στο σκορ. Τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν αυτά τα λάθη αφού σούταραν με το κακό 8/14 βολές και μόλις 2/8 τρίποντα.

Στη επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός ανέβηκε εντυπωσιακά με τους παίκτες όμως να συνεχίζουν να είναι αρκετά άστοχοι. Σε κάθε καλάθι των Τρικάλων ο Απόλλωνας είχε την απάντηση, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει ισόπαλο μέχρι το 24′ (45-45). Οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν οριακό προβάδισμα (52-51) χάρη στον πολύ θετικό Σάντλερ, ωστόσο οι Κόντζερ και Καλές έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά (56-52, 28′). Η εικόνα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της περιόδου και τα Τρίκαλα διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος 62-58.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με τον Βεργίνη να παίρνει το “όπλο” του και με διαδοχικά καλάθια να “γράφει” το 66-62 (32′) για τους γηπεδούχους. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς με το 66-65 υπέρ του Απόλλωνα να γίνεται άμεσα 67-66 για τα Τρίκαλα μετά από τυχερό δίποντο του Καραθανάση. Ο εντυπωσιακός Λαμπρόπουλος συνέχισε να “πληγώνει” την αντίπαλη άμυνα και σε συνδυασμό με τις 2/2 εύστοχες βολές του Ντίλαρντ διαμόρφωσαν το 72-71, πριν ο Ρόμπινσον των Τρικάλων μειώσει σε 72-71, 2.30′ πριν το τέλος. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και ο Ντίλαρντ με πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης (75-71), με 52″ να απομένουν. Στη διαδικασία των βολών ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι το τελικό.

Παίκτης-κλειδί

Ο Κώστας Μέξας συνεχίζει τις εντυπωσιακές προσθήκες αφού μετά το εξαιρετικό δίδυμο των Ντίλαρντ και Σάντλερ, έφερε στην ομάδα τον Φώτη Λαμπρόπουλο. Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ πραγματοποίησε εξαιρετικό ντεμπούτο οδηγώντας την ομάδα στη νίκη με 18 πόντους (5/7 δίποντα, 8/13 βολές), 9 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ.