Πήρε… ανάσα το Λαύριο!

2016-01-09T19:05:33+00:00 2016-01-09T19:44:34+00:00.

09/Jan/16 19:05

Το Λαύριο πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στο τέλος αλλά νίκησε 81-72 τον Κόροιβο κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεμάριους Μπολντς

Οι νεοφώτιστοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεμάριους Μπολντς (24π. με 9/14 σουτ), ενώ στο ντεμπούτο του ο Μάρκο Κέσελ είχε 3 πόντους. Καθοριστικό το ξέσπασμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 64-48.

Το Λαύριο ήταν η ομάδα που προσπάθησε να επιβάλει στο ξεκίνημα τον ρυθμό της αλλά η ομάδα της Αμαλιάδας βρήκε απαντήσεις και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Μάλιστα, ο Κόροιβος κατάφερε να περάσει μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-30), έπειτα από σερί 7-0 αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και το γεγονός ότι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, ενός άκρως ανταγωνιστικού πρώτου ημιχρόνου.

Ένα ξέσπασμα στα μέσα της τρίτης περιόδου που απέφερε σερί 7-0, έδωσε τη δυνατότητα στο Λαύριο να ξεφύγει με 49-41. Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όταν με 8 αναπάντητους πόντους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (64-48). Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου δεν το έβαλαν κάτω κι άρχισαν να “ροκανίζουν” σταδιακά τη διαφορά και με πρωτοστάτη τον βρέθηκε στο -6 (71-65) αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κρίσιμα καλάθια διατήρησαν το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-38, 56-48, 81-72.