Αγραβάνης: Άνοιξε “διάλογο” με φίλους του Ολυμπιακού (video)

2024-05-15T17:39:10+00:00 2024-05-15T18:30:24+00:00.

Μάνος Φυρογένης

15/May/24 17:39

“Βεντέτα” με τους φίλους του Ολυμπιακού άνοιξε ο Δημήτρης Αγραβάνης στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης των Πειραιωτών με την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο πρώτο ματς της σειράς των προημιτελικών της Stoiximan Basket League, όπου και πήρε το προβάδισμα αφού σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο (92-75). Στο ΣΕΦ λοιπόν επέστρεψαν μεταξύ άλλων και μερικοί πρώην παίκτες της ομάδας.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης δεν είχε μεταγραφεί στην “Ένωση” από την αρχή της περιόδου συνεπώς δεν βρισκόταν στο φαληρικό στάδιο στο ματς του πρώτου γύρου. Έτσι το απόγευμα της 15ης Μάιου τέθηκε αντιμέτωπος του Ολυμπιακού στην έδρα της ομάδας του Λιμανιού για πρώτη φορά απ’ όταν φόρεσε τα “πράσινα”.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου και με την ΑΕΚ συχνά πυκνά σε θέση οδηγού μέχρι το σημείο εκείνο, ο “Άγρα” πήρε επ’ ώμου κάποιες επιθετικές προσπάθειες της “Ένωσης” και δικαιώθηκε. Αφού λοιπόν ευστόχησε σε ένα μακρινό σουτ από τα 7μιση μέτρα πάνω στην άμυνα του Φαλ, πανηγύρισε το τρίποντο που έβαλε κάτι που δεν άρεσε στους παρευρισκόμενους. Η σπίθα είχε ανάψει.

Κάθε που έπιανε τη μπάλα από εκείνο το σημείο και μετά ο Έλληνας διεθνής, αποδοκιμαζόταν από το κοινό ενώ και ο ίδιος δεν άφηνε την κόντρα να λήξει. Όταν μείωσε σε 56-51 με χουκ, απάντησε στο κοινό γυρνώντας προς την άμυνα χαμογελαστός, γεγονός που έφερε νέες ακόμα πιο έντονες αποδοκιμασίες.

Ο Αγραβάνης δεν έχει κρύψει στο παρελθόν πως παίρνει ενέργεια και “τρέφεται” από την τριβή ενώ είναι ένας αθλητής που παθιάζεται ιδιαίτερα μέσα στον αγώνα και τα δίνει όλα για το έμβλημα της φανέλας την οποία φοράει.

Η “κόντρα” συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Ο “Άγρα” έβγαλε τη γλώσσα του όταν βρήκε στόχο σε νέο τρίποντο ενώ 3’37” για το φινάλε και αφού έβαλε 2/2 βολές με τον κόσμο να τον “πικάρει” φωνάζοντας “όλε, όλε”, έκανε χειρονομία κάτι που έφερε και την τιμωρία του με τεχνική ποινή από τους διαιτητές.