Ολυμπιακός: “Ξεμπέρδεψε” με την ΑΕΚ και… μετρά αντίστροφα για Βερολίνο

2024-05-18T17:53:55+00:00 2024-05-18T18:08:00+00:00.

gadamopoulos

18/May/24 17:53

Canaan-AEK-Olympiacos

Δίχως να χρειαστεί να φορτσάρει, Ολυμπιακός πέτυχε το 2-0 επί της Ένωσης, προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, στα οποία περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Περιστερίου-Κολοσσού και πλέον “βλέπει” Ρεάλ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έβγαλε εύκολα το απόγευμα του Σαββάτου (18/5) την… υποχρέωση του στη Basket League και μπορεί πια να επικεντρωθεί στο επερχόμενο Final Four της Ευρωλίγκα (24-26/5).

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 100-68 της ΑΕΚ στο (κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων) κλειστό των Άνω Λιοσίων και πετυχαίνοντας το 2-0 στη σειρά του 1ου γύρου των playoffs, προκρίθηκαν στα ημιτελικά, στα οποία θα περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού ΠεριστερίουΚολοσσού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε όσο χρειαζόταν κόντρα στην Ένωση και μετά το ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση με «σκούπα», με μεγαλύτερη διαφορά στο τελικό +32. Οι Κάνααν και Πίτερς καθοδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Πειραιώτες, σκοράροντας από 16π., ενώ ο Μιλουτίνοφ πρόσθεσε 17π. και ο Μήτρου-Λονγκ 14π..

Για τον «Δικέφαλο», που ολοκλήρωσε μία σεζόν με ατυχίες τραυματισμών αλλά και εσωστρέφεια, το καλό ματς των ΜακΡέι και Κουζμίνσκας (από 12π.) δεν ήταν αρκετό κόντρα στην ποιότητα και τις λύσεις του Ολυμπιακού.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Γκάζι» από την αρχή

Με διάθεση να «τελειώσει» το ματς από νωρίς μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ, καθώς μόλις στο 6΄ προηγήθηκε με 15-5. Η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα είχε στην πρώτη περίοδο εννέα ασίστ – σε όλα τα εντός πεδιάς καλάθια της(!) – και μόλις ένα λάθος και χάρη στους Κάνααν και Φαλ (από 7π.) ξέφυγαν με 24-12 στο 10΄, αφού και η ΑΕΚ είχε μόνο μία ασίστ και πέντε λάθη.

Διπλή «κίτρινη» απάντηση

Η Ένωση άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 7-1, μειώνοντας σε 25-19, όμως οι φιλοξενούμενοι, με λύσεις από Μιλουτίνοφ (8π.) και Μήτρου-Λονγκ (7π.) έφτασαν στο +15 (37-22) του 15΄ και φάνηκε να μην κοιτούν πίσω.

Οι γηπεδούχοι, όμως, με τους Κουζμίνσκας και Νάιτ να φτάνουν τους 8π., δεν είχαν λάθος στην περίοδο και πλησίασαν στο 43-37 του 18΄, με βοήθεια από την άμυνα ζώνης, πριν από το «κόκκινο» 49-41 του ημιχρόνου.

«Κόκκινη» διαχείριση και τέλος

Όλα έδειχναν θέμα διάθεσής και ρυθμού του Ολυμπιακού και αυτό επιβεβαιώθηκε στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα έκαναν εύκολη διαχείριση του αγώνα και σταδιακά ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο 64-68 του 28΄, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (72-53) για τους Πειραιώτες, με τους Κάνααν και Πίτερς να έχουν από 16π..

Πού κρίθηκε: Στα καλά ποσοστά του Ολυμπιακού, με 26/39διπ. (66%) και 12/26τριπ. (46%), αλλά και στις 33 ασίστ για 11 λάθη (13ασ. και 10 λάθη η ΑΕΚ).

Παίκτης-κλειδί: Ο Άλεκ Πίτερς ήταν «ζεστός» από την αρχή και ολοκλήρωσε το πληθωρικό ματς του με 16π., 9ριμπ., 7ασ..

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 41-49, 53-72, 68-100.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 4, Ραντλ 8 (1/3τριπ.), Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 10 (2/4τριπ, 7ριμπ.), Χατζηδάκης 2, Κουζμίνσκας 12 (1/4τριπ.), Νάιτ 9 (2/6τριπ.), Κουζέλογλου 4, Νικολάου, ΜακΡέι 12 (5/6διπ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1/3τριπ.), Κάνααν 16 (4/8τριπ.), Λούντζης 9 (3/4τριπ.), Λαρεντζάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 14 (1/2τριπ, 6ασ.), Φαλ 7, Παπανικολάου 7 (2/3τριπ.), Πίτερς 16 (7/10διπ., 0/2τριπ., 9ριμπ., 7ασ.), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ 17 (8/8διπ., 7ριμπ.), Τανούλης, Αμπόση 3 (1/2τριπ.).