ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 96-99: Τα… χρειάστηκε, αλλά απέδρασε με την πρόκριση από την Πυλαία

2024-05-18T21:31:00+00:00 2024-05-18T22:12:14+00:00.

Μάνος Φυρογένης

18/May/24 21:31

Kendrick Nunn - Panathinaikos - PAOK

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι τέλους στο Game 2 όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να υποχρεώσει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα (96-99 στην παράταση).

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αμαχητί ο ΠΑΟΚ, ζόρισε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο τον Παναθηναϊκό αλλά το “τριφύλλι” ήταν αποφασισμένο να κλείσει τη σειρά των προημιτελικών στη Θεσσαλονίκη και αυτό έγινε (96-99).

Σε μία ΜΑΤΣΑΡΑ που διήρκησε 2μιση ώρες και κρίθηκε στα 45′, ο Παναθηναϊκός που σκεφτόταν το Βερολίνο μπορεί πλέον να εστιάσει αποκλειστικά στο Final Four της Ευρωλίγκας αφού έστω και δύσκολα “σκούπισε” τον πάρα πολύ ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ.

Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Εργκίν Αταμάν για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Ίδια κατάληξη και για τους Ναν, ΜακΝίς που συμπλήρωσαν τα φάουλ. Πληθωρική εμφάνιση από τον Τζέριαν Γκραντ (19 π. 7 ριμπ., 8 ασίστ), κομβικά τα μπλοκ του Λεσόρ στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα στον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ που έστειλαν το ματς στην παράταση και από εκεί στην πρόκριση.

Με triple-double έκλεισε την παρουσία του στο “Δικέφαλο” ο Αμερικανός αστέρας που είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 45′ αγώνα. Δεν βγήκε ούτε για ένα δευτερόλεπτο ο Πόρτερ.

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ντέρμπι από το ξεκίνημα

Ο δίχως Σλούκα και Χουάντσο ξανά Παναθηναϊκός, ήθελε να τελειώσει τη δουλειά στη Θεσσαλονίκη και να μην χρειαστεί να παίξει τρίτο παιχνίδι με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην προετοιμασία του ενόψει Final Four. Από την αρχή βέβαια ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι δεν θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια.

Ένας Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ δεν μπορούσε να κάμψει την αντίσταση κοτζάμ “τριφυλλιού” μόνος του, με βοήθειες όμως κόντεψε να τα καταφέρει.

Οι “πράσινοι” δεν ήταν συνεπείς στην άμυνά τους ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος όμως μπροστά έβαζαν σωρηδόν, ξεκινώντας μάλιστα με τρία τρίποντα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ξέφυγαν μάλιστα με επτά (22-29) παίρνοντας αρκετά από τον Γκραντ και στην επίθεση.

Ο “Δικέφαλος” είχε επαφή με το σκορ ωστόσο στα μισά της δεύτερης περιόδου το μακρινό σουτ του Βιλντόζα έστειλε τη διαφορά στα πρόθυρα της διψήφιας τιμής (27-36).

Στο άψε σβήσε ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους 10-0 – έξι εκ των οποίων του “καυτού” Φρίντρικσον – και προσπέρασε (37-36), δίνοντας αμείωτο ενδιαφέρον στον προημιτελικό.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στην ανάπαυλα (44-44) ο Πόρτερ Τζούνιορ με πεντάποντο (τρίποντο και φάουλ, άστοχη βολή, δικό του ριμπάουντ μετά από καραμπόλα και καλάθι) σε νεκρό χρόνο έκανε το 49-44.

Ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη θέση του σε πιο σκληρό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος αφού ο “Δικέφαλος” δεν έλεγε να σπάσει και ο Παναθηναϊκός απείχε από τον πολύ καλό του εαυτό.

Οι “ασπρόμαυροι” από το καλάθι του φοβερού Φρίντρικσον (54-53 στο 24’10”) μπήκαν σε θέση οδηγού και δεν έφυγαν από εκεί παρά μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.

Με το μακρινό σουτ μάλιστα του Ισλανδού ξέφυγαν και με οκτώ (65-57) ενώ λίγο αργότερα πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (79-68) με το τρίποντο του Μίχαλακ. Ήταν η ώρα του Κέντρικ Ναν να το πάρει πάνω του.

Ο clutch Αμερικανός σούπερ σταρ πέτυχε 16 από τους 25 του συνολικά πόντους στην 4η περίοδο και ήταν ο κύριος λόγος που ο Παναθηναϊκό μάζεψε τη διαφορά σε συνδυασμό με τη μεγαλύτερη διάθεση που έδειξε στην άμυνα.

Μία τραβηγμένη από τα μαλλιά εκτέλεση του Μίχαλακ έδωσε την ευκαιρία στους “πράσινους” να έχουν τον τελευταίο λόγο στα 40′ όμως ο Ναν χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ (επιθετικό στον Ουίλιαμς) και αποχώρησε εκνευρισμένος με το σκορ καρφιτσωμένο στο 89-89.

Την τελευταία επίθεση ανέλαβε φυσικά ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, ο οποίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Καλαϊτζάκη (διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Έλληνα διεθνή) αλλά δέχτηκε το “στοπ” του Λεσόρ με 1.5” να απομένει.

Στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Νεραντζάκης, αφού δεν τροφοδοτήθηκε ο Φρίντρικσον στην προσπάθειά του να βγει από τα σκριν (βρήκε στη φτέρνα του Ουίλιαμς), ο Λεσόρ σταμάτησε ξανά τον Πόρτερ που πιεζόταν από τον Καλαϊτζάκη και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Αφού κατάφερε ο Παναθηναϊκός και έμεινε ζωντανός στα 40′ παρότι βρέθηκε να κυνηγά απόσταση 11 πόντων στην τελευταία περίοδο, είχε το μομέντουμ αν και στο παρκέ δεν βρισκόταν ο Ναν.

Οι λιγότερες λύσεις στον πάγκο για το “Δικέφαλο” είχαν φέρει κούραση και θολωμένο μυαλό κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “πράσινοι”.

Ένα 5-0 του Παναθηναϊκού μετέτρεψε το 89-89 σε 89-94 στα 52” για το φινάλε ύστερα από τρίποντο του Γκριγκόνις και κάρφωμα του Λεσόρ. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε απάντηση αν και ο Πόρτερ προσπάθησε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με τρίποντο, με την πρόκριση να πηγαίνει στο φαβορί της σειράς που τα βρήκε όμως σκούρα στην Πυλαία και αναγκάστηκε να κουραστεί και να μοχθήσει για να μην παίξει τρίτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99 (παρ.).

Που κρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ αφού δεν μπόρεσε να προστατεύσει το +11 (79-68) έμεινε από δυνάμεις, δεν σταμάτησε τον απίθανο στην τελευταία περίοδο Κέντρικ Ναν και ήταν εξ’ ορισμού δύσκολο να παραμείνει “φρέσκος” σωματικά και πνευματικά στην παράταση κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Παίκτης-Κλειδί

Μπορεί ο Ναν να αποβλήθηκε με 5 φάουλ έχοντας πρώτα φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους παρόλα αυτά ο Τζέριαν Γκραντ ήταν όλα τα λεφτά (19π., 7 ριμπ., 8 ασ. με 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης).