Ξέσπασμα στο τέλος και νίκη ο Απόλλων!

2016-01-16T19:04:46+00:00 2016-01-16T19:33:22+00:00.

Stelios Toromanidis

16/Jan/16 19:04

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας Πάτρας καθώς νίκησε 75-57 το Ρέθυμνο στο κλειστό της Περιβόλας!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας Πάτρας καθώς νίκησε 75-57 το Ρέθυμνο στο κλειστό της Περιβόλας, καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά της ήττας από τους Κρητικούς στον πρώτο γύρο. Έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς εκτός έδρας νίκη την φετινή σεζόν (0/7 συνολικά).

Οι Αχαιοί ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ χάρης στην καλή τους άμυνα και την ευστοχία έξω από τα 6,75 (10-21 47%) σε συνάρτηση με τα οχτώ λιγότερα λάθη (14-22). Ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 πόντους (48-45) 9′ πριν το τέλος, οι παίκτες του κόουτς Μέξα παρέμειναν ψύχραιμοι και με σερί 27-9 επικράτησαν εύκολα.

Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Λαμπρόπουλος (15 πόντους 8 ριμπάουντ), Μέιερ (15 πόντους) και Ντίλαρντ (12 πόντους 4 ριμπάουντ) που έκανε εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο. Από πλευράς φιλοξενούμενων κορυφαίος ήταν ο Κάρτερ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Διακύμανση του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στον αγώνα, έπαιξαν καλή άμυνα ενώ στην επίθεση κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και ήταν εύστοχοι έξω από την άρκτο των τριών πόντων. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη και την αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς του Ρεθύμνου έδωσαν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ για τον Απόλλων. Στο 5’ το σκορ ήταν 11-2 ενώ στο 8’ με συνεχόμενα τρίποντα των Πάλμπλαντ και Μέιερ η διαφορά έφτασε στο +13 (19-6) για να παραμείνει εκεί έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-10).

Οι Αχαιοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο. Αν και είχαν αστοχία στα δίποντα (30%), μάζευαν περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, είχαν τέσσερα λιγότερα λάθη (8-12), εκπληκτικό ποσοστό έξω από τα 6,75 με 60% (6/10) και 8 παίκτες με σκορ στο ματς. Κορυφαίος όλων ο Πάμπλαντ (8 π., 4 ριμπ., 3 ασίστ). Από την άλλη οι Κρητικοί, όπως σε όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια τους δεν είχαν ρυθμό, ήταν άστοχοι και στα δίποντα (25%) αλλά και στα τρίποντα (28%) και έτσι η διαφορά έφτασε στο 17’ με τρίποντο του Βεργίνη ακόμα και στο +18 (24-16). Με ένα καλό τρίλεπτο από τα καλάθια των Στόουν και Χάροου το Ρέθυμνο μείωσε στους 13 πόντους (38-25), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάρτερ πήρε μπρος για το Ρέθυμνο και σε συνδυασμό με το επιθετικό μπλακ άουτ των γηπεδούχων, η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους τρεις (48-45). Εκεί όμως οι Λαμπρόπουλος, Μέιερ και Ντίλαρντ πήραν τον Απόλλων από το χέρι και με σερί 27-9 οι παίκτες του Μέξα έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος. Ο ”νεοσύλλεκτος” φόργουορντ των γηπεδούχων ήταν το κλειδί για να ξεκολλήσει στο σκορ ο Απόλλων όταν ένιωσε καυτή την ανάσα του Ρεθύμνου (48-45) 9’ πριν το τέλος. Συνολικά είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ όντας πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ της ομάδας του.

Σημείο-Κλειδί

Το σερί 27-9 στα τελευταία 9’ του παιχνιδιού ήταν αυτό που έδωσε την νίκη στον Απόλλων ο οποίος δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57