Άνετο πέρασμα της Κηφισιάς από Τρίπολη

2016-01-16T18:45:06+00:00 2016-01-16T19:28:15+00:00.

16/Jan/16 18:45

Η Κηφισιά παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερη και με όπλο την σημαντική διαφορά που εξασφάλισε από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, επικράτησε δίκαια του Αρκαδικού με το πολύ άνετο 78-64.

O Ηλίας Παπαθεοδώρου βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει σε πολύ καλή μέρα όλους τους Αμερικάνους της ομάδας με κορυφαίο τον Ρόμπερ Λόουερι (18π, 4ρ), την ώρα που για τον Αρκαδικό ο Βασίλης Καββαδάς ήταν για ακόμα μία φορά εξαιρετικός αλλά και μόνος. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 27 πόντους (11/14 δίποντα, 5/10 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και κέρδισε 9 φάουλ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Κηφισιά κατάφερε να μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Στίγκερς να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες προηγήθηκε με 8-0 στο 4′. Ο Αρκαδικός, με κύριο εκφραστή τον Βασίλη Καββαδά, αντέδρασε και μείωσε σε 11-7, πριν οι φιλοξενούμενοι πατήσουν “γκάζι” και στείλουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επιπεδα (20-9) στο 8′. Το προβληματικό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα της Τρίπολης ολοκληρώθηκε τελικά στο 24-9, αποτέλεσμα των χαμηλών ποσοστών και των πολλών λαθών (7).

Η απογοητευτική εμφάνιση των γηπεδούχων δεν άλλαξε ούτε στα επόμενα λεπτά και η Κηφισιά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τους Αμερικάνους Χογκ, Σμιθ και Λόουερι να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέφυγε με +21 (34-13) θέτοντας από πολύ νωρίς γερές βάσεις νίκης. Ο Καββαδάς ήταν απελπιστικά μόνος και μετά τη μικρή μείωση του σκορ (36-18, 16′), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-27.

Ενδεικτικό της εξαιρετικής μέρας στην οποία βρέθηκαν οι παίκτες της Κηφισιάς ήταν το 8/15 τρίποντα και 12/16 δίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Με τέτοια ποσοστά, και ειδικά εκτός έδρας, είναι πολύ δύσκολο να γνωρίσεις την ήττα.

H έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σήμανε και την αντεπίθεση του Αρκαδικού! Μέχρι το 24′ του αγώνα η διαφορά βρισκόταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους (54-33), όμως από αυτό το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πλησιάζουν σταδιακά στο σκορ. Ο Καββαδάς με όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το 54-37 (26′) και λίγο αργότερα ξανά ο Έλληνας σέντερ έφερε την ομάδα του στο -11 (56-45, 29). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Αρκαδικό να έχει μειώσει σημαντικά (58-49) και να δείχνει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Το 7-0 της Κηφισιάς (65-49, 32′) δεν πτόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι βρήκαν ξανά τα ψυχικά αποθέματα και απάντησαν με δικό τους 8-0 (65-57, 34′), δια χειρός Καββαδά και Αβραάμ Καλλινικίδη. Η είσοδος του Γλυνιαδάκη στο παρκέ αποδείχθηκε πολύ σωστή επιλογή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού ο Έλληνας σέντερ άνοιξε τους χώρους και πέτυχε και το καλάθι που διαμόρφωσε το 69-57, 5.24′ πριν τη λήξη. Με τα χρονικά περιθώρια να έχουν στενέψει αρκετά και την Κηφισιά να βρίσκει τις λύσεις στην αντεπίθεση του Αρκαδικού, ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί και Λόουερι έστειλε ξανά η διαφορά στο +15 (74-59), μόλις 3.21′ πριν το τέλος. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 78-64 υπέρ των φιλοξενούμενων που έφυγαν από την Τρίπολη ως οι απόλυτα δίκαιοι νικητές.