Θρίαμβος Λαυρίου με την Καβάλα

2016-01-16T19:11:10+00:00 2016-01-16T19:39:21+00:00.

16/Jan/16 19:11

Το Λάυριο επικράτησε πολύ άνετα της Καβάλας με 99-63 στο ντέρμπι παραμονής, εξασφάλισε μεγάλο αβαντάζ για τη σωτηρία και έριξε ακόμα πιο βαθιά στη βαθμολογία τους φιλοξενούμενους.

Το Λάυριο ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 8 πόντους στα μισά της πρώτης περιόδου (10-2). Η Καβάλα με 6 πόντους του Ταπούτου μείωσε σημαντικά τη διαφορά πριν η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί στο 17-17. Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της δεύτερης περιόδου πέρασαν μπροστά δύο πόντους (17-19), αλλά ο Μπόλντ ισοφάρισε τον αγώνα 8 λεπτά πριν τη λήξη. Η Καβάλα πήρε εκ νέου προβάδισμα με 29-24, αλλά το Λαύριο με 4 συνεχόμενους πόντους του Κρουμπαλί μείωσε στον πόντο (29-28). Ο Μπλόντ με 5 πόντους έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (35-34), 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 42-38.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο αυξάνοντας την διαφορά στους 13 πόντους (60-47, 27′) και αργότερα στους 18 πόντους (65- 47), ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Λαυρίου μπροστά με 21 πόντους (68-47) με κορυφαίο τον Κρουμπαλί με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά, η οποία αρχικά έφτασε τους στα μέσα της περιόδου τους 32 πόντους (85-53), ενώ το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Λαυρίου μπροστά με 36 (99-63).