Ξέσπασε ο Άρης στον Αρκαδικό!

2016-01-23T18:49:49+00:00 2016-01-23T19:05:07+00:00.

Stelios Toromanidis

23/Jan/16 18:49

Τη χαρά τις νίκης ύστερα από 21 μέρες γεύτηκε ο Άρης που επικράτησε πολύ άνετα με 86-52 του Αρκαδικού στο Nick Galis Hall σταματώντας το αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν μεγάλη διάθεση από την αρχή του αγώνα και τελείωσαν την υπόθεση νίκη ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο το οποίο έληξε στο +19 υπέρ τους(43-24). Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων (Ουότερς, ΜακΝίλ, Ουάιτ και Κοέν) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με καλύτερο όλων τον αλάνθαστο Αμερικανό γκαρντ Ουότερς (17 π. 6/6 εντός πεδιάς, 2/2 βολές, 3 ασίστ) ενώ από την μεριά των φιλοξενούμενων ο σούπερ Καββαδάς προσπαθούσε μόνος του (19 π., 7 ριμπ.).

Με το δέκατο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας την ώρα που οι Αρκάδες έφτασαν τις δέκα ήττες σε 15 αγώνες χάνοντας και άλλο έδαφος στην κούρσα της παραμονής.

Διακύμανση αγώνα

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ματς με τους Αμερικανούς να δίνουν γρήγορο ρυθμό από την αρχή ενώ στο στρατόπεδο του Αρκαδικού σημείο αναφοράς ήταν ο Καββαδάς (7 π. στην πρώτη περίοδο) που τελείωνε τις φάσεις μέσα στην ρακέτα. Ένα 10-0 σερί των γηπεδούχων σε τρία αγωνιστικά λεπτά μετέτρεψε το 11-10 του 5’ σε 21-10 στο 8’. Αιχμή του δόρατος οι γκαρντ ΜακΝίλ και Ουότερς που έβαλαν μαζί τους 17 πόντους (6/6 σουτ εντός πεδιάς) από τους 26 του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε 26-14 με 2/2 βολές του Κοέν.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και το +15 (29-14) για τους γηπεδούχους. Όμως τα πολλά λάθη των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη (10 τον αριθμό) σε συνάρτηση με την εκ νέου αφύπνιση των Καββαδά και Λι από πλευράς Αρκαδικού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν στους 8 (29-21) στο 15’. Κάπου εκεί ο Άρης σοβάρεψε. Οι Πελεκάνος και Ουότερς εξαπέλυσαν δύο τρίποντες βόμβες που ξεκόλλησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, η άμυνα έσφιξε ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Ουάιτ (6 π.). Έτσι οι Θεσσαλονικείς με σερί 14-3 πήγαν στο ημίχρονο με την διαφορά στο +19 (43-24) έχοντας βάλει για τα καλά το… νερό στο αυλάκι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο μισό του ματς στον ίδιο ρυθμό που έκλεισαν το πρώτο. Οι Ουότερς και ΜακΝίλ βομβάρδιζαν από την περιφέρεια ενώ οι Χάγγινς και Ουάιτ έδιναν λύσεις κοντά στο καλάθι στην στιγμή που οι Αρκάδες είχαν ως μόνη απειλή τον Καββαδά και πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (14%). Έτσι η διαφορά έφτασε στο +26 (59-33) 2’ πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα όσον αφορά τον νικητή και τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από την άκρη του πάγκου. Τελικό σκορ 86-52.

Παίκτης-Κλειδί

Ο αγώνας είχε πολλούς πρωταγωνιστές από πλευράς Άρη, όμως ο κορυφαίος όλων ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς ο οποίος σε 20’53” συμμετοχής είχε 17 πόντους όντας αψεγάδιαστος (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές) ενώ μοίρασε και 3 ασίστ.

Σημείο-Κλειδί

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι με σερί 14-3 μετέτρεψαν το 29-21 σε 43-24 απλουστεύοντας την… αποστολή τους στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52