Νεύρα, τεχνικές ποινές και… Κηφισιά!

2016-01-23T19:15:25+00:00 2016-04-25T00:55:26+00:00.

23/Jan/16 19:15

Σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι (εναλλαγές σκορ, ένταση, τεχνικές ποινές), η Κηφισιά πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 97-92 απέναντι στον ΠΑΟΚ που αγωνιζόταν χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη…

Σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι (εναλλαγές σκορ, ένταση, 8 τεχνικές ποινές), η Κηφισιά πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 97-92 απέναντι στον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη.

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του πραγματοποίησε ο Λεωνίδας Κασελάκης (25π, 4ρ) ο οποίος είχε για άξιο συμπαραστάτη τον Ελ Αμίν (21π, 7ρ, 3ασ.). Από πλευράς των φιλοξενούμενων, οι Χάτσερ (22π, 5ρ, 8ασ.) και Βασιλειάδης (17π, 4ρ) προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να αποτρέψουν την ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι αρκετά γρήγορου ρυθμού για τα δεδομένα των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-7 στο 5′ χάρη σε καλάθι του Μιλένκο Τέπιτς. Η αντίδραση της Κηφισιάς ήταν άμεση αφού με συνεχόμενους πόντους σε κατάσταη αιφνιδιασμού έτρεξε σερί 8-0, με αποτέλεσμα να ανατρέψει το σκορ (15-13, 7′). Το προβληματικό αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν (22-16) μετά από εις βάρος τους επί μέρους σκορ 15-3.

Η απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη ήταν εμφανής και η Κηφισιά την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον! Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό του πρώτου δεκαλέπτου και έφτασε γρήγορα στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά της αναμέτρησης με +13 (32-19, 14′), δια χειρός Κασελάκη. Η παραδοσιακά καλή άμυνα του ΠΑΟΚ έκανε για λίγα λεπτά την εμφάνιση της κάτι που οδήγησε αρχικά στο 38-28 (16′) και στη συνέχεια στο 38-33 (17′) αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η συγκεκριμένη κίνηση “ξύπνησε” τους γηπεδούχους που επέβαλαν ξανά το ρυθμό τους και με τους Κασελάκη και Γκίκα ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (47-37) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, ο “Δικέφαλος” έμεινε χωρίς καλάθι (0/5) για κάτι περισσότερο από 2 λεπτά και η Κηφισιά διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της (51-37, 22′). Ο τρομερός Κασελάκης με σουτ έξω από τα 6.75 διαμόρφωσε το 56-42 (25′), όμως ο Κώστας Βασιλειάδης άρχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στον ΠΑΟΚ. Ο Έλληνας σμολ φόργουορντ με ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο έφερε την ομάδα του πιο κοντά (56-48, 26′), συμπαρασύροντας και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Αποτέλεσμα; Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 63-63 χάρη σε διαδοχικούς πόντους των Χάτσερ και Βασιλειάδη.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης συνέχισε να “πληγώνει” την αντίπαλη άμυνα έξω από τη γραμμή του τριπόντου και ο Ελ Αμίν με δύσκολη προσπάθεια έδωσε και πάλι αέρα +5 (72-67, 33′) στην Κηφισιά. Από αυτό το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ενός ντέρμπι. Ένταση, νεύρα, 6 (!) τεχνικές ποινές και εκατέρωθεν καλάθια έφεραν την Κηφισιά αρχικά μπροστά με 78-76 και στη συνέχεια με το ασφαλές 85-76, 2.58′ πριν τη λήξη. Οι επιπόλαιες ενέργειες των γηπεδούχων, έστειλαν τον ΠΑΟΚ δύο φορές στη γραμμή των βολών κάτι που οδήγησε στη μείωση του σκορ (85-79) αλλά ο Γκίκας με ακόμα ένα τρίποντο έμοιαζε να καθαρίζει το παιχνίδι (89-79), 1.20 πριν το τέλος.

Και όμως, δύο διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων, δύο άστοχες βολές του Κασελάκη και το καλάθι του Μάρκοβιτς έφεραν τον ΠΑΟΚ ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (89-87). Στα 20″ που απέμεναν ο Γκίκας πέτυχε συνολικά 3/4 βολές (92-89) και ο Τσόχλας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Πέτυχε 2/3 βολές (92-91) αλλά η 8η τεχνική ποινή στο παιχνίδι καταδίκασε τον ΠΑΟΚ που τελικά γνώρισε την ήττα με 97-92.